Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Inflacja w Polsce
Zjawisko inflacji dotyka coraz większą liczbę krajów na całym świecie. W Polsce we wrześniu odnotowano spadek siły nabywczej złotego o 17,2 procent. Pandemia Covid-19, wojna na Ukrainie, a także wszechobecna susza to główne powody wzrostu cen towarów oraz usług, które dotykają zarówno samych obywateli, jak i całe przedsiębiorstwa. Niektóre firmy nie mogą poradzić sobie z rosnącymi kosztami i decydują się na zawieszenie lub całkowite zamknięcie działalności. Jak uniknąć takiej sytuacji i poradzić sobie w dobie kryzysu?

 

 

Jak inflacja wpływa na przedsiębiorstwa?

W dobie inflacji większość firm musi się mierzyć z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności. Wzrost cen dotyczy nie tylko kwestii transportu, co odbija się na całym łańcuchu dostaw, ale również dostarczenia energii elektrycznej, czy zapewnienia ogrzewania w lokalu. Dodatkowo dochodzą podwyżki wynagrodzeń dla pracowników, a także czynszu za wynajem biura, czy magazynu. Przedsiębiorstwa muszą również mierzyć się ze wzrostem cen półproduktów, niezbędnych do produkcji pełnowartościowych dóbr, a czasami nawet z ich brakiem. Problemem są także rosnące koszty zaciągniętych kredytów. Te czynniki mogą być powodem poważnego kryzysu w firmie, co finalnie może doprowadzić nawet do utraty rentowności.

 

Sposoby radzenia sobie ze skutkami inflacji

Zamknięcie działalności to ostateczność, której każdy przedsiębiorca stara się uniknąć. Każdy kryzys kiedyś mija, a w jego przetrwaniu pomoże Ci wdrożenie kilku strategii. Przede wszystkim warto zaczerpnąć pomocy u specjalistów. Biuro rachunkowe Anavo zajmie się Twoimi finansami i doradzi, w jakich obszarach można szukać oszczędności. Doświadczeni pracownicy doskonale orientują się także w aktualnych programach i rozporządzeniach, które pozwolą przetrwać przedsiębiorstwom chude lata. Księgowa w Otwocku zapewni także sprawne prowadzenie ksiąg rachunkowych, ewidencji na potrzeby VAT, a także zajmie się kwestiami wynagrodzeń pracowników. Outsourcing usług to jeden ze skutecznych sposobów oszczędzania. Dzięki niemu nie musisz zatrudniać specjalistów na etat, a koszty dopasowane są do realnych potrzeb Twojego przedsiębiorstwa.

Jednym ze sposobów na poradzenie sobie ze skutkami inflacji jest także kupowanie materiałów na zapas. Niektóre surowce drożeją z miesiąca na miesiąc. Często można także zaobserwować problemy z dostępnością półproduktów, co wpływa na opóźnienie cyklu produkcyjnego. W momencie, gdy jest możliwość ich zakupienia, warto zdecydować się na większą ilość. Koszty magazynowania wprawdzie wzrosną, ale taka strategia pozwoli zaopatrzyć przedsiębiorstwo w odpowiedni zapas materiałów w niższej cenie, niż miałoby to miejsce za miesiąc, czy kwartał. Warto również pomyśleć o nadpłacie kredytu. W momencie podniesienia stóp procentowych rosną także odsetki, które są proporcjonalne do wysokości długu w banku. Spłacając część zobowiązań, możesz zmniejszyć ponoszone koszty pożyczki.

 

Uprawnienia SEP – czym są i dlaczego warto je posiadać?

WhitePress Prawa