Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

czteryczwarte ilustracjeIlustracja (w różnej postaci!) towarzyszyła człowiekowi już od zarania dziejów. Początkowo pełniła ona formę drogowskazu (np. dla ludów pierwotnych), by następnie stać się sposobem na wyrażenie siebie, własnej kultury. W późniejszych okresach ilustracja uznawana była za płytką rozrywkę, jednak nie przeszkodziło to w dalszym jej rozwoju. Doskonaleniu ulegały nie tylko techniki ilustracyjne, ale również materiały, z których korzystali pierwsi twórcy. Pozytywny wpływ na rozwój ilustracji jako części sztuki miała postępująca komercjalizacja.

 

Należy jednak podkreślić, że ilustracja nie jest wyłącznie komercjalizacją! Podobnie jak malarze, czy też graficy ilustratorzy posiadają szerokie pole do popisu i możliwości rozwoju. W swojej pracy mogą oni inspirować się nie tylko spuścizną poprzednich pokoleń, ale również otaczającym nas światem. Ilustratorzy to osoby tworzące spójny dialog pomiędzy produktem i jego potencjalnym odbiorcą. To właśnie dzięki tym osobom postrzegamy tak, a nie inaczej świat i jego elementy.

Wydarzeniem, które miało niezwykle pozytywny wydźwięk w świecie ilustracji był szybki postęp technik reprodukcyjnych. Koniec XIX wieku i rewolucja, która wówczas nastąpiła umożliwiły twórcom wkroczenie w zupełnie nowy etap. Nie bez znaczenia okazał się również fakt umieszczania ilustracji w gazetach, magazynach i innych elementach sztuki pisarskiej. Nastąpiło wówczas upowszechnienie ilustracji, dotarła ona do szerszego grona odbiorców, a także stała się elementem rozrywkowym.

Rozwój społeczeństwa oraz stale rosnące jego potrzeby w dziedzinie reklamy (w szczególności przedmiotów codziennego użytku oraz produktów spożywczych) sprawiły, że ilustracja rozpoczęła swoją „służbę” w reklamie. To powiązanie istnieje do dziś!

Aktualnie ilustracja to jeden z elementów, bez których nie wyobrażamy sobie reklamy. Odpowiednio dopasowana, kreatywna bardzo często decyduje o tym, czy klient stanie się posiadaczem danego produktu. Zawarta w niej obietnica kusi konsumenta, wizualizuje jego marzenia i pragnienia. Dzięki ilustracji możemy sterować nie tylko wyborami zakupowymi klienta, ale również po części jego emocjami. Przy pomocy ilustracji możemy przedstawić całą gamę emocji i uczuć. Budujemy przy tym więź pomiędzy marką a klientem, tworzymy tożsamość marki. Dzisiaj już nie wyobrażamy sobie bez niej świata reklamy!

Historycznie rzecz ujmując można uznać ilustrację za początek nowoczesnej reklamy. Ewolucja społeczeństwa oraz rozwiązań przez niego stworzonych sprawiła, że dzisiaj ilustracja to jednak nie tylko reklama w swoim pierwotnym znaczeniu. W dzisiejszych czasach ilustracja daleko wykracza poza swoje ramy, znaleźć możemy ją nie tylko w postaci grafiki, czy obrazka, ale również jako animację, krótkometrażową produkcję, czy też wiele innych rozwiązań, które proponuje nam dzisiejszy świat.

Źródło: https://44branddesign.com/

WhitePress Prawa