Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

rozwód
Coraz więcej małżeństw rozpada się. Konflikty, brak porozumienia nieraz w najprostszych sprawach, codzienne trudności czy zwyczajne wypalenie się uczuć, mogą doprowadzić do końca nawet najbardziej zgodnego małżeństwa. Wówczas rozwód staje się jedynym rozwiązaniem – w końcu w Polsce nie można zakończyć tego rodzaju związku w inny sposób. To z kolei wymaga udania się przez małżonków do sądu. Z tym zaś łączą się liczne koszty. Chodzi tu zarówno o konieczność opłacenia pozwu w kasie sądu, jak i – bardzo często – skorzystanie z pomocy adwokata. Jednak nieraz dużo bardziej dotkliwe są koszty emocjonalne, związane z prowadzeniem procesu. Ile więc kosztuje rozwód?

 

Koszty sądowe i pomoc adwokata

Rozwód to coraz częściej spotykana sprawa. Niestety, należy ona do kosztowych przedsięwzięć. W pierwszej kolejności trzeba pamiętać, że pozew o rozwód przed skierowaniem go do sądu należy opłacić. Wysokość tej opłaty wynosi 600 złotych. Do tego najczęściej trzeba doliczyć koszty pomocy adwokata. Pod tym względem rozwód w Warszawie to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Oczywiście nie ma obowiązku, aby małżonkowie w sprawie rozwodowej występowali z adwokatem. Jednak bez niego bardzo trudno rozwiązać wiele kwestii, związanych chociażby z orzekaniem o winie czy ustalaniem zasad opieki nad dziećmi.

 

Trzeba się dobrze zastanowić

Rzeczywiście koszty emocjonalne związane ze sprawą rozwodową najczęściej są bardzo duże. Właściwie nie da się ich wyrazić za pomocą sumy pieniędzy. Dlatego warto zastanowić się w jaki sposób oszczędzić sobie negatywnych emocji związanych z postępowaniem rozwodowym. Dobrym rozwiązaniem może okazać się ustalenie niektórych kwestii przez małżonków jeszcze przed złożeniem pozwu. Chodzi tu przede wszystkim o kwestie opieki nad dziećmi czy rezygnację z orzekania o winie. To drugie rozwiązanie jest szczególnie korzystne wówczas, gdy wina jednego z małżonków za rozpad pożycia nie jest oczywista bądź gdy partnerzy wspólnie dochodzą do przekonania, że małżeństwo należy zakończyć przez rozwód Warszawa to miasto, w którym często obydwoje małżonkowie chcą rozwodu.  

 

Warto skorzystać z pomocy adwokata

Jednak przy rozwodzie nigdy nie należy podejmować pochopnych decyzji. Zawsze należy brać pod uwagę ich możliwe skutki. Przykładowo orzeczenie o winie małżonków może mieć znaczenie chociażby przy podziale majątku i opiece nad dziećmi. Dlatego zarówno decydując się na rozwód, jak i przygotowując pozew warto skorzystać z pomocy adwokata. Po zapoznaniu się z historią, której finałem jest rozpad pożycia, pomoże on podjąć najlepsze decyzje, pokazując skutki zastosowania każdej z opcji. Oczywiście rezygnacja z pomocy adwokata to spora oszczędność, jednak może się ona przełożyć na wysokie koszty w dalszym życiu. W perspektywie czasu nie warto ich ponosić, a pomoc profesjonalnego prawnika to najlepsze zabezpieczenie przez niekorzystnym obrotem spraw rozpoczętych przez rozwód. Warszawa jest miejscem, gdzie można znaleźć aż nadto historii potwierdzających tę tezę.

 

Czym dokładnie jest transmiter do samochodu?

Jak pandemia przyczyniła się do wzrostu branży kurierskiej?

WhitePress Prawa