Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

przelew
Przelew daje możliwość wykonywania rozliczenia bezgotówkowego, które polega na wydaniu dostawcy usług finansowych dyspozycji przekazania określonej kwoty pieniędzy z jednego rachunku bankowego czy płatniczego na drugi. Pieniądze są przesyłane albo wewnątrz tego samego banku, albo pomiędzy różnymi bankami. Jak długo idą takie przelewy? Czy istnieje sposób, aby to jeszcze przyspieszyć?

 

 

 

Przelew wewnętrzny a przelew zewnętrzny

Jeżeli przelew jest wykonywany na wewnętrzne rachunki bankowe, wówczas nie musimy się martwić o czas jego realizacji. Transakcje wewnętrzne wykonywane są niemal natychmiast po złożeniu zlecenia, ponieważ są one realizowane w czasie rzeczywistym. A ile idzie przelew zewnętrzny?

Przelewy zewnętrzne to transakcje wykonywane pomiędzy różnymi bankami. Pośrednikiem w takich przelewach jest KIR, który prowadzi system rozliczeń międzybankowych w systemie Elixir.

 

System Elixir

System Elixir działa od 1994 roku. Jego zadaniem jest pośredniczenie w przelewach międzybankowych. Za każdym razem, gdy wysyłany jest przelew, informacja o tym trafia do systemu Elixir w postaci stosownego powiadomienia. Przelewy Elixir są obecnie najpopularniejszą formą przesyłania pieniędzy pomiędzy różnymi rachunkami.

Minimalny czas realizacji przelewów międzybankowych w systemie Elixir wynosi 2 godziny. Wszystko jednak jest uzależnione od momentu zlecenia przelewu i tego, w której sesji będzie on rozliczany.

 

Sesje rozliczeniowe Elixir

System Elixir działa w oparciu o trzy sesje. Podczas każdej sesji realizowane są przelewy wysłane do godziny wcześniej. Co ważne, jedynie nieliczne banki realizują przelewy, opierając się ściśle o harmonogram KIR. Większość z nich ustala własne terminy księgowania przelewów. Zazwyczaj zapewniają one mniej czasu na składanie zleceń (zamykają księgowanie szybciej), natomiast sesje przychodzące są rozliczane później. Każda instytucja bankowa ma obowiązek udostępnić klientom na swojej stronie internetowej informację o godzinach realizowania sesji rozliczeniowych w jej strukturach (wysyłania oraz odbierania przelewów).

Terminy wykonania sesji:

  • Sesja nr 1 – 09:30 - 11:00
  • Sesja nr 2 –13:30 - 15:00
  • Sesja nr 3 –16:00 - 17:30

 

Przelew natychmiastowy

Czy można szybciej wykonać przelew międzybankowy? Oczywiście. Dzisiejszy rynek usług bankowych oferuje nam szybkie przelewy online, jak np. przelew na numer telefonu czy przelew natychmiastowy  Express Elixir.

Przelew w systemie Express Elixir pozwala na przekazanie pieniędzy w ciągu zaledwie kilku sekund z jednego banku do drugiego przez 24 godziny na dobę, niezależnie od sesji rozliczeniowej Elixir.Tak szybkie przekazywanie pieniędzy między dwoma rachunkami jest możliwe, ponieważ przelewy ekspresowe realizowane są w czasie rzeczywistym, z pominięciem standardowych godzin księgowań. Za przelew natychmiastowy trzeba zazwyczaj dodatkowo zapłacić (5-10 zł w zależności od banku).

 

Jak zorganizować transport zwłok z Niemiec?

WhitePress Prawa