Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Rekrutacja to proces niezwykle istotny dla rozwoju każdej firmy. Kluczem do sukcesu jest znalezienie odpowiednich osób, które przyczynią się do wzrostu organizacji. W tym kontekście headhunting, czyli poszukiwanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów i kadry zarządzającej, staje się coraz bardziej popularne. Czym dokładnie jest headhunting i kiedy warto skorzystać z tej usługi? Ten artykuł pozwoli ci przyjrzeć się tej tematyce bliżej.

 Headhunting

Co to jest headhunting?

Headhunting jest specjalistyczną usługą rekrutacyjną, która polega na aktywnym poszukiwaniu i rekrutowaniu wysoko wykwalifikowanych specjalistów, menedżerów i liderów dla konkretnych organizacji. 

W odróżnieniu od tradycyjnych procesów rekrutacyjnych, w przypadku headhuntingu to nie pracodawca poszukuje pracownika, ale specjalista ds. headhuntingu (nazywany headhunterem), który identyfikuje i kontaktuje się z potencjalnymi kandydatami.

Doskonałym przykładem będzie tu Agencja Rekrutacyjna ERS z Krakowa, mająca wieloletnie doświadczenie w rekrutacji oraz pracy z ludźmi. ERS to zgrany team ekspertów do nawet najbardziej zaawansowanych projektów. 

 

Dlaczego warto skorzystać z usługi headhuntingu?

Headhunterzy mają dostęp do szerokiej sieci kontaktów oraz wiedzę na temat branży, co umożliwia im dotarcie do najlepszych kandydatów, którzy niekoniecznie są aktywnie poszukującymi pracy osobami. Dzięki temu można pozyskać specjalistów, którzy w innych przypadkach pozostaliby niedostępni.

W przypadku rekrutacji na stanowiska krytyczne dla organizacji, gdzie kluczowe jest posiadanie specjalistycznych umiejętności i doświadczenia, headhunting jest szczególnie przydatny. Headhunterzy mają zdolność do zidentyfikowania osób, które mają właściwe kwalifikacje i pasują do kultury organizacyjnej, co minimalizuje ryzyko zatrudnienia niewłaściwego kandydata. W procesie selekcji pomagają na każdym etapie procesu rekrutacyjnego zapewniając wsparcie w weryfikacji umiejętności miękkich ale również technicznych jak również pozyskują feedback od kandydata biorącego udział w procesie na każdym z etapów.

 

Kiedy warto skorzystać z usługi headhuntingu?

Jeśli twoja firma potrzebuje specjalistów z unikalnymi umiejętnościami i doświadczeniem, które są trudno dostępne na rynku, headhunting może być skutecznym rozwiązaniem. Headhunterzy mają zdolność dotarcia do takich kandydatów i przekonania ich do zmiany pracy.

Rekrutacja na stanowiska kluczowe to takie, gdzie decyzje podejmowane przez daną osobę mają strategiczne znaczenie dla firmy, warto wtedy  skorzystać z usługi headhuntingu. To może dotyczyć na przykład stanowisk: 

  • dyrektorskich; 
  • menedżerskich; 
  • lub ekspertów w konkretnej dziedzinie (marketing, sprzedaż, finanse, IT, inżynierowie)

Headhunterzy mają wiedzę i umiejętności potrzebne do zidentyfikowania kandydatów o odpowiednich kompetencjach, wiedzy branżowej i doświadczeniu, które pozwolą osiągnąć sukces organizacji.

W przypadku dynamicznie rozwijających się firm, które potrzebują szybkiego wzmocnienia zespołu, headhunting może okazać się skutecznym rozwiązaniem. Tradycyjne procesy rekrutacyjne mogą zająć dużo czasu, a headhunterzy, mając dostęp do bazy kandydatów oraz umiejętności prowadzenia aktywnego poszukiwania, mogą więc znacznie przyspieszyć ten proces.

Zlecenie poszukiwań specjalistów agencji headuntersiej to również idealne rozwiązanie dla małych firm nie posiadających rozbudowanych struktur wewnętrznych i działu rekrutrów. Przy delegowaniu zlecenia nad projektem pracuje cały “odział” rekrutrów do zadań specjalnych wyposażonych w profesjonalne narzędzia ułatwiające poszukiwanie najlepiej dopasowanych kandydatów. Pozwala to również kontrolować koszty takiego procesu, gdyż agencje headhunterskie pracują najczęściej w modelu “success fee” czy są wynagradzani tylko w przypadku udanego zatrudnienia kandydata. Dodatkowo agencja na znalezionych przez siebie kandydatów udziela tzw. “gwarancji” wynoszącej zwyczajowo od 3-6 miesięcy co oznacza, że bierze współodpowiedzialność za proces rekrutacyjny i w przypadku złego dopasowania kandydata zapewnia znalezienie zastępstwa (tzw. kandydata zastępczego).

W niektórych sytuacjach pracodawcy preferują utrzymanie poufności i dyskrecji w procesie rekrutacji, na przykład przy zastępowaniu obecnego pracownika na kluczowym stanowisku. Headhunting daje możliwość poszukiwania kandydatów w sposób dyskretny, co pozwala uniknąć publicznego ogłaszania wakatów i zachować kontrolę nad informacjami. Headhunting stanowi cenny instrument dla firm, które dążą do pozyskania i zatrzymania najlepszego talentu, co przyczynia się do ich sukcesu na rynku.

ERS to zgrany team ekspertów do zadań specjalnych czyli najtrudniejszych i zaawansowanych projektów rekrutacyjnych.