Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Obróbka metali przy użyciu maszyn CNC to proces, który umożliwia tworzenie precyzyjnych elementów, wykorzystywanych w wielu branżach i sektorach przemysłu. Jednym z kluczowych aspektów tego procesu jest wybór odpowiedniego sposobu frezowania. Dwa podstawowe podejścia to frezowanie współbieżne (kinematyczne) i przeciwbieżne (konwencjonalne). Sprawdź, jakie są między nimi najważniejsze różnice oraz kiedy stosuje się poszczególne metody.

 Frezowanie współbieżne przeciwbieżne

Na czym polega frezowanie współbieżne?

Frezowanie współbieżne, określane również jako frezowanie zgodne z kierunkiem posuwu, to technika obróbki, w której narzędzie skrawające porusza się w tym samym kierunku co materiał obrabiany. Oznacza to, że ostrza frezu przesuwają się wzdłuż powierzchni materiału, idąc niejako „z prądem”. Jest to bardzo popularna obróbka CNC, która znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu.

Zalety frezowania współbieżnego to przede wszystkim:

  • wysoka wydajność – frezowanie współbieżne pozwala osiągnąć wysoką prędkość posuwu, co przekłada się na krótszy czas obróbki,

  • lepsze usuwanie odpadków – wióry wytwarzane podczas frezowania są usuwane w kierunku przeciwnym do ruchu przyrządu, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia sprzętu i materiału,

  • mniejsze zużycie narzędzia – dzięki równomiernemu rozkładowi obciążenia ostrza, frezowanie współbieżne może przyczynić się do wydłużenia żywotności elementów skrawających,

  • ograniczenie wibracji – ten rodzaj obróbki, poprzez niższe tarcie, może zmniejszyć ryzyko drgań narzędzia, co wpływa na precyzję obróbki, dzięki czemu możliwe jest frezowanie precyzyjne.

 

Na czym polega frezowanie przeciwbieżne?

Frezowanie przeciwbieżne (konwencjonalne) to technika obróbki, w której narzędzie skrawające porusza się w przeciwnym kierunku do materiału obrabianego. Oznacza to, że wióry w trakcie obróbki są wyrzucane w kierunku powierzchni nieobrobionej, co może skutkować gromadzeniem się zbędnego materiału na opracowywanych elementach. Technika ta jest wykorzystywana rzadziej od frezowania współbieżnego.

Zalety frezowania przeciwbieżnego to:

  • dobra stabilność – przedmiot obrabiany jest przyciągany w stronę operatora podczas cięcia, co daje mu większą kontrolę nad całym procesem; ograniczone jest również ryzyko przypadkowego cięcia, a jeśli już ono wystąpi, ma znikomą głębokość,

  • tolerancja luzu roboczego – w przypadku frezowania przeciwbieżnego nie jest wymagana tak wysoka sztywność materiału i narzędzia, jak we frezowaniu współbieżnym; oznacza to, że ta metoda lepiej sprawdza się w opracowywaniu elementów, które nie mogą być stabilnie zamocowane.

 

Frezowanie współbieżne czy przeciwbieżne – co wybrać?

Znasz już dwie główne techniki obróbki CNC stosowane w przemyśle i wiesz, jakie mają zalety. Wybór odpowiedniej metody zależy od konkretnego projektu oraz wymagań, dotyczących obrabianego materiału. Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy w Twoim przypadku lepiej sprawdzi się frezowanie współbieżne, czy przeciwbieżne, skontaktuj się z ekspertami firmy Sacher CNC. Udzielą Ci oni porad w zakresie obróbki skrawaniem. Mogą również zająć się wykonaniem zlecenia, korzystając ze swojego doświadczenia i nowoczesnego parku maszynowego.