Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

fotowoltaika mocowania
Fotowoltaika da się zamontować: prosto, szybko i nie przysparzając kłopotów podczas eksploatacji lub po rozwiązaniu wielu problemów i najprawdopodobniej będzie wymagała poprawek. Dobra wiadomość jest taka, że pierwsza opcja nie jest chroniona patentami i można z niej korzystać. Ba – po skontaktowaniu się z działem handlowym firmy, która dostarcza rodzaje mocowań niezbędne przy montażu można liczyć na fachowe doradztwo! Czytaj dalej, jeśli chcesz poznać sekret sprawdzonego montażu fotowoltaiki.

 

 

 

 

Nakrętki kołnierzowe M10 A2 DIN 6923

Tajemnica owa polega na wykorzystaniu mocowań, które potrafią sprostać z pozoru sprzecznym wymaganiom. Stelaż, aby był lekki i trwały wykonany jest z aluminium. Jednocześnie musi wytrzymać uderzenia wiatru w powierzchnie paneli. Uda się to pogodzić, jeśli śruby z łbem młoteczkowym z podsadzeniem zostaną przykręcone przy użyciu nakrętek kołnierzowych M10 A2 DIN 6923. Dzięki kołnierzowi nacisk rozkłada się na większej powierzchni niż w nakrętce zwykłej.

Dalsze zwiększenie powierzchni jest możliwe przy użyciu podkładek poszerzonych. Ich średnica zewnętrzna jest trzy razy większa od średnicy otworu.

Warto zapoznać się z ogólną ofertą mocowań do fotowoltaiki.

 

Śruby dwugwintowe

Kolejny konflikt interesów zachodzi przy montażu stelażu do pokrycia dachowego. Zostało ono wykonane tak, aby było gładkie i szczelne. Jak do takiej powierzchni przymocować konstrukcję? Zadanie uda się zrealizować, gdy stelaż przymocowany zostanie do więźby! Do tego celu służą śruby dwugwintowe. Strona z gwintem jaki mają wkręty do drewna służy do wkręcenia w więźbę. Z drugiej strony znajduje się gwint metryczny. Do tej części śruby można przymocować stelaż. Mocowanie jest pewne, gdyż śruba dwugwintowa ma 200, 250 lub nawet 300 mm długości oraz 10 lub 12 mm średnicy.

Wkręcenie śruby wymaga wykonania otworu w poszyciu dachu. Jak zachować szczelność?

 

Śruby dwugwintowe w kompletach

Uzyskanie szczelnego połączenia oraz zaoszczędzenie czasu na dobieranie podkładek, nakrętek i uszczelek umożliwia zamówienie śrub dwugwintowych w kompletach. Tworzą go:

  • śruba,
  • trzy nakrętki kołnierzowe sześciokątne DIN 6923,
  • uszczelka z EPDM.

Kauczuk syntetyczny (EPDM) zachowuje swoje elastyczne właściwości w temperaturach od –40 do +110oC. Jest odporny na działanie: promieni UV, ozonu, wody.

Inne komplety są poszerzone o adapter - płytkę prostokątną z owalnym otworem. Ułatwia on regulowanie położenia stelaża.

Montaż fotowoltaiki wymaga wykonywanych wielu operacji technologicznych. Czy można ich liczbę zmniejszyć?

 

Wkręty samowiercące bimetal

Wkręty samowiercące bimetal mają twarde i ostre zakończenie. Pozwala ono na mocowanie w materiale bez uprzedniego nawiercania. Stosowanie wkrętów powoduje:

  • zredukowanie liczby narzędzi niezbędnych do montażu,
  • uproszczenie operacji technologicznych,
  • zmniejszenie ilości wiórów.

W rezultacie skróceniu ulega czas wykonywania instalacji oraz obniżone są jej koszty. Wraz z wkrętem może zostać dostarczona podkładka wykonana z kauczuku syntetycznego EPDM. Kauczuk po dociśnięciu wypełnia nierówności powierzchni bez utraty ciągłości.

Spojrzenie na profil montażowy PV nasuwa kolejne pytania: „Do czego można wykorzystać kanały?”, „Jak do niego zamocować fotowoltaikę?”. Zagadkę pomoże rozwiązać wpust przesuwny z kulką.

 

Wpust przesuwny z kulką

Został on zaprojektowany z myślą o mocowaniu śrub M8 w górnym kanale profilu montażowego PV 40x40. Do tego kanału montowane są również klamry środkowe i końcowe.

Wśród elementów upraszczających prace można jeszcze wspomnieć śruby z łbem młoteczkowym. Mogą one być wsuwane bocznie do rowka profilowego stelaża. Ułatwia to umieszczenie ich w już istniejących systemach, pomiędzy innymi wkręconymi śrubami.

Popularnością cieszą się także wkręty samowiercące z łbem sześciokątnym z podkładką EPDM (tzw. farmerskie).  Zakończone są wiertłem umożlwiającym montaż blachy bez uprzedniego nawiercania. Wiertło jest zredukowane i nie wpływa ono znacznie na długość obszaru nagwintowanego oraz siłę połączenia. Zmniejsza za to liczbę narzędzi potrzebnych do wykonania pracy i skraca jej czas.

Pełną ofertę znajdą Państwo na stronie Elgo.

Jak zorganizować ergonomiczne stanowisko pracy w domu?

Outsourcing prawny czy własny prawnik w firmie - wady i zalety

WhitePress Prawa