Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Dostępne dziś folie okienne występują w wielu rodzajach oraz spełniają rozmaite funkcje. Służą ochronie szyb przed uszkodzeniami i włamaniami, zabezpieczają wnętrza przed nagrzewaniem się, czy też osłaniają przed spojrzeniami przechodniów. Do jednych z nich należą folie mrożone z grupy folii prywatyzujących. W jakich sytuacjach stosuje się folie szronione oraz kiedy warto rozważyć ich zakup?

 folie mrozone prywatyzujace 00016

Folie mrożone na szyby

Folie mrożone na okna, występujące także pod nazwą folie szronione lub folie matowe są klasyfikowane jako folie prywatyzujące. Po ich zaaplikowaniu na szybie tworzą one efekt bardzo zbliżony do szkła wytrawianego lub piaskowanego. Folie mrożone wyróżniają się większą plastycznością, co pozwala na wycinanie wzorów i napisów za pomocą plotera. W ten sposób możemy nieco uatrakcyjnić oraz spersonalizować naszą osłonę na szybę o oryginalne i ciekawe efekty. Folie szronione występują w wybarwieniu, które delikatnie wpada w grafitowy odcień. Są jednak dostępne również w kolorach mlecznych, kremowych.

 

W jakich sytuacjach stosuje się folie szronione?

Po folie matujące powinniśmy sięgnąć wtedy, gdy chcemy zasłonić się przed spojrzeniami osób z zewnątrz. Są to folie prywatyzujące, dlatego też po ich zamontowaniu na szybie uniemożliwimy innym podglądanie nas w naszym miejscu pracy, czy domu. Ze względu na dwustronny efekt działania folii mrożonych musimy jednak liczyć się z tym, że sami stracimy w tym momencie możliwość obserwowania tego, co dzieje się na zewnątrz.

Mimo efektu prywatyzującego, jaki uzyskamy dzięki foliom mrożonym, nasze wnętrza nie zostaną zaciemnione. Folie szronione charakteryzują się bardzo dobrą przepuszczalnością światła. Co jednak ważne, ich matowa struktura sprawia, że promienie, które przedostają się do środka, stają się łagodniejsze, bezpieczniejsze i przyjemniejsze dla ludzkiego oka. Wybierając matowe folie okienne, możemy cieszyć się upragnioną prywatnością, a ponadto komfortowymi warunkami do pracy.

 

Gdzie zamontować folie szronione na okna?

Folie matujące stosuje się dzisiaj w wielu różnych miejscach. Cieszą się one dużą popularnością przede wszystkim w biurach, lokalach usługowych, restauracjach, czy hotelach. Ponadto, ze względu na swoje właściwości odgrywają również bardzo ważną rolę w gabinetach lekarskich i dentystycznych, salonach kosmetycznych, strefach SPA&Wellness, czy salach wykładowych i konferencyjnych.

Folie szronione na szyby doskonale sprawdzają się także w pomieszczeniach, w których przez większość dnia pracujemy przy komputerze. Działanie zbliżone do blendy fotograficznej sprawia, że przedostające się do wnętrz światło zostaje rozproszone na delikatniejsze, przez co w mniejszym stopniu męczy nasz wzrok. Z jednej strony możemy cieszyć się zatem prywatnością, z drugiej dogodnymi i komfortowymi warunkami do pracy przez cały dzień.

Kolejnym miejscem, w którym znajdziemy folie prywatyzujące, są nasze domy. Ozdobne folie na okna coraz to częściej wykorzystuje się również na potrzeby prywatne. Zwłaszcza wtedy, gdy zamieszkujemy w bliskim sąsiedztwie innych osób, na parterze, czy przy głównej drodze. Przeważnie folie mrożone są aplikowane w domach i mieszkaniach jako folie na okno w łazience oraz folie na szyby balkonowe.

 

Czym wyróżniają się folie szronione na tle innych?

Folie prywatyzujące, poza foliami szronionymi to również folie mleczne. Mimo że są to folie bardzo do siebie zbliżone, to jednak zachodzą między nimi drobne różnice. Folie mleczne są foliami białymi, kremowymi, z kolei folie mrożone mogą posiadać również delikatnie grafitowy, chłodniejszy odcień. Ponadto, tylko folie szronione ze względu na swoją większą plastyczność nadają się do wycinania wzorów za pomocą plotera.

Folie mrożone samoprzylepne wyróżniają się również jeszcze jedną właściwością – spełniają one swoją funkcję prywatyzującą przez cały czas. W ciągu dnia, jak i w nocy, niezależnie od warunków oświetleniowych. W tym zakresie różnią się one od folii lustrzanych i OVW, które „znikają” z szyby, gdy w środku będzie dużo jaśniej niż na zewnątrz.