Zmiany w zakresie raportowania wprowadzone w 2020 r. miały usprawnić system kontroli oraz przynieść udogodnienia dla przedsiębiorców. Na znaczeniu zyskała możliwość wystawienia faktury uproszczonej, głównie za sprawą nowej możliwości, jaką jest pobieranie paragonów z numerem identyfikacji podatkowej. Co warto wiedzieć o tej formie raportowania i jak przestawić ją w JPK?
Czym jest faktura uproszczona?
Zgodnie z ustawią o VAT podstawowym dowodem księgowym, który stanowi podstawę do wykazania sprzedaży i odliczenia podatku jest faktura VAT. Ustawodawca przewidział sytuacje, w których podatnik może wystawić fakturę uproszczoną. Można ją wystawić, jeżeli kwota należności ogółem nie przekracza 450 zł lub 100 euro oraz zawiera niezbędne dane, które pozwalają określić kwotę podatku dla poszczególnych stawek. Faktura nie musi zawierać danych takich jak:
- nazwa nabywcy towarów lub usług i jego adres,
- zakres wykonanych usług,
- ilość dostarczonych towarów,
- cena jednostkowa netto,
- wartość towarów/usług objętych transakcją netto,
- stawka podatku,
- suma wartości sprzedaży netto z podziałami,
Co powinno znaleźć się na fakturze uproszczonej?
Faktura uproszczona powinna zawierać datę wystawienia, mieć numer, który ją identyfikuje, numer, za pomocą którego podatnik i nabywca są zidentyfikowani dla podatku, datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów bądź wykonania usługi (jeżeli została określona i różni się od daty wystawienia faktury), nazwę usługi/towaru, kwotę należności ogółem oraz wartości obniżek lub rabatów. Paragon z NIP-em może być traktowany jako faktura uproszczona, jeżeli wartość mieści się we wskazanej wyżej kwocie. Jeśli masz wątpliwości, czy możesz wystawić fakturę uproszczoną, to warto zapytać doświadczonych specjalistów z biura rachunkowego https://anavo-ksiegowosc.pl/ o szczegóły.
Kiedy nie można wystawić uproszczonej faktury?
Faktura uproszczona nie może być wystawiona w czterech przypadkach. Jeżeli sprzedaż towarów lub usług:
- odbywa się wysyłkowo,
- na fakturze nie ma podanego NIPu nabywcy,
- obejmuje wewnątrzwspólnotową dostawę towarów,
- obejmuje wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług.
Jeżeli dopiero zakładasz działalność i nie wiesz, czy możesz wystawić fakturę uproszczoną, skorzystaj z pomocy księgowej, która wyjaśni wszystkie formalności. Sprawdź ofertę https://anavo-ksiegowosc.pl/biuro-rachunkowe-wawer.html i nawiąż współpracę!
Faktura uproszczona a JPK
Możliwość wystawienia faktury uproszczonej to ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy sprzedają towary lub świadczą usługi o stosunkowo niskich cenach. Dzięki temu mogą znacząco skrócić formalności księgowe. Zgodnie z § 10 ust. 1 pkt 7 lit. b Rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju paragony fiskalne traktowane jako faktury uproszczone są księgowane zbiorczo. Sprzedaż w rejestrze VAT można wykazać na podstawie raportu dobowego lub miesięcznego. Jeżeli masz wątpliwości, warto zapytać księgową lub specjalistę z biura rachunkowego o nurtujące Cię kwestie!