Aby nie stracić płynności finansowej, wiele firm - zarówno jednoosobowych działalności gospodarczych, jak i dużych przedsiębiorstw - musi polegać na regularnym i sprawnym obiegu gotówki. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na krótkie terminy na fakturach, rozwiązaniem jest oferta faktoringu. Jak dokładnie to działa?
Czym jest faktoring online?
Faktoring to procedura, dzięki której wielu firmom - zarówno małym, jak i dużym - dużo łatwiej jest zachować płynność finansową. Firma wystawiająca fakturę przekazuje ją faktorowi, czyli firmie, która zobowiązuje się to natychmiastowej zapłaty należności. Następnie faktor egzekwuje zapłatę od podmiotu, dla którego usługi świadczyła firma wystawiająca dokument. Dzięki temu możemy otrzymać zapłatę za naszą pracę od razu, bez 30-dniowych terminów płatności i oczekiwania na naszego klienta. Co ważne jednak, usługa finansowania faktur jest dostępna tylko w przypadku dokumentów nieprzeterminowanych. Jeżeli nasz kontrahent opóźnia płatność, taką fakturę możemy skierować jako roszczenie do sądu. Więcej na temat tego, jak wystawiasz fakturę w usłudze faktoringu znajdziesz na stronie: efaktor.com.pl.
Rodzaje faktoringu online
Istnieje kilka form, z jakich możemy skorzystać w przypadku wyboru faktury z odroczonym terminem płatności. Zaliczamy do nich kolejno:
- faktoring niepełny: w takiej sytuacji faktor wykupuje należności na naszych fakturach, jednak nie przejmuje na siebie ryzyka niewypłacalności klienta;
- faktoring pełny: w tym wypadku faktor przejmuje na siebie ryzyko niewypłacalności kontrahentów;
- faktoring globalny: polega on na tym, że jako firma przekazujemy faktorowi wszystkie faktury, jakie wystawiamy normalnie naszym klientom.
Poza powyższym podziałem możemy jeszcze spotkać się z określeniem faktoringu cichego lub jawnego. W tej pierwszej sytuacji strona, która ma zapłacić fakturę, nie jest informowana o obecności i akcjach podejmowanych przez faktora. W przypadku drugim wszystkie strony wiedzą, że z takiej usługi korzystamy.
Natychmiastowy termin płatności - największe zalety faktoringu online dla firm
Każdy, kto prowadzi własną firmę ma świadomość tego, że nie zawsze kontrahent spłaca fakturę szybko. W wielu branżach normą jest zachowywanie 14- a nawet 30-dniowych terminów płatności, które siłą rzeczy obciążają naszą firmę i godzą w jej płynność finansową. Dzięki usłudze faktoringu nie musimy obawiać się o to, kiedy klient zapłaci nam za wykonaną pracę - środki otrzymujemy od razu od faktora, który następnie egzekwuje zapłatę faktury od naszego klienta. W ten sposób zdejmujemy z siebie obciążenie w postaci oczekiwania na zapłatę przez długi czas. Dodatkowo również w przypadku faktoringu pełnego, jeżeli kontrahent nie zapłaci faktury, to nie my musimy wnosić roszczenia do sądu - zrobi to firma faktoringowa. Oczywiście, za podobną usługę musimy zapłacić, jednak koszt usługi faktoringu jest dużo mniejszy, niż potencjalne problemy z otrzymaniem zapłaty czy długi czas oczekiwania na środki z faktury.
Jak wybrać najlepszą firmę faktoringową?
Wybierając firmę faktoringową dla siebie powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim musimy sprawdzić jej wiarygodność oraz skuteczność działania. Kolejnym krokiem, który warto podjąć, jest upewnienie się, że faktor działa również w branży, którą się zajmujemy - dzięki temu firma ta będzie znać specyfikę naszej branży oraz tego, jakie panują w niej warunki, dzięki czemu będzie nam się łatwiej porozumieć. Nie da się też ukryć, że najbardziej wygodną i prostą w obsłudze opcją jest faktoring online. Nie musimy udawać się do biura, a większość (lub wszystkie) formalności załatwimy nie wychodząc z biura. Będzie to dla nas duża oszczędność czasu, a także większa swoboda komunikacji z firmą obsługującą nasze dokumenty. Wiele firm faktoringowych działających w tym trybie podejmie z nami współpracę, jeżeli prześlemy im wniosek online.
Na co uważać decydując się na faktoring online?
Jeżeli chcemy zdecydować się na finansowanie faktur, powinniśmy przede wszystkim upewnić się, że takie rozwiązanie jest dobre dla naszej firmy. Kolejną ważną rzeczą jest także zadecydowanie, czy chcemy korzystać z opcji jawnej, czy cichej - to, która z nich będzie lepsza, zależy głównie od specyfiki naszej branży oraz podejścia samych klientów. Proces finansowania poprzez faktoring zdecydowanie pomoże nam rozwinąć skrzydła, jeżeli tylko dobrze i ostrożnie go dopasujemy do realnych potrzeb naszej firmy.
Usługa faktoringu pozwala na szybsze uzyskanie środków za faktury z długim terminem płatności. Dzięki niej my możemy sprawniej działać i rozwijać nasze przedsiębiorstwo, natomiast nasz klient nadal może korzystać z dogodnych dla siebie warunków płatniczych. Usługi faktoringowe pozwalają wielu firmom na szybsze i sprawniejsze działanie i jednocześnie chronią je przed problemami związanymi z nierzetelnymi płatnikami.