Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W pierwszym półroczu 2023 r. faktorzy pomogli polskim firmom, wypłacając kwotę blisko 225,7 mld zł. Co to oznacza? Ponad 24 tysiące przedsiębiorstw zamieniło faktury na gotówkę – wynika z najnowszych danych Polskiego Związku Faktorów. W sumie do sfinalizowania przekazano 12,7 miliona dokumentów płatniczych, tym samym wspierając utrzymanie płynności finansowej. A czym właściwie jest faktoring? I jakie inne rozwiązania są obecnie dostępne na rynku? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Utrzymanie płynności finansowej w niepewnych czasach to ogromne wyzwanie dla polskich przedsiębiorstw. Co zrobić, by przetrwać ten trudny okres? Oto kilka rad.

  • Utwórz poduszkę finansową.Jednym ze sposobów jest regularne odkładanie zysków i tworzenie rezerwy finansowej.
  • Optymalizuj koszty.Przeanalizuj swoje wydatki i zidentyfikuj obszary, w których można zaoszczędzić. Czasami niewielkie zmiany, np. w negocjacjach z dostawcami czy ograniczenie zbędnych kosztów, mogą mieć znaczący wpływ na płynność finansową.
  • Skup się na zarządzaniu należnościami.Monitoruj terminy płatności od klientów i upewnij się, że śledzisz wszelkie zaległości. Wdrożenie skutecznej polityki windykacyjnej może pomóc w skróceniu cyklu płatności i poprawie płynności finansowej.
  • Dywersyfikuj źródła przychodu.Wprowadzenie różnorodności w ofercie produktów lub usług może pomóc zminimalizować ryzyko związane z zależnością od jednego rynku czy sektora (warto także przeprowadzić analizę portfela macierzą BCG).
  • Poszukaj alternatywnych źródeł finansowania.Rozważ różne opcje finansowania, takie jak kredyty obrotowe, leasing czy faktoring, które mogą pomóc w uzupełnieniu braków w płynności finansowej.

Skupiając się na tych ostatnich – które zatem najlepiej wybrać? Warto poszukać źródeł finansowania, które są pewne i bezpieczne dla firmy.

 

Kredyt obrotowy, leasing a może faktoring? Jakie źródła finansowania wybrać?

Polscy przedsiębiorcy mogą skorzystać z różnych form finansowania: od kredytów obrotowych poprzez leasing, kredyt tradycyjny czy faktoring. Kredyty obrotowe rzeczywiście stanowią ważne wsparcie finansowe, zwłaszcza w okresach, gdy płynność jest kluczowym wyzwaniem. Jest to rodzaj pożyczek, które pozwalają przedsiębiorstwom na bieżące pokrywanie kosztów operacyjnych, takich jak zakup surowców, płatności za usługi, czy też wypłaty wynagrodzeń, co pozwala utrzymać płynność finansową i sprawnie prowadzić działalność.

Jednak instytucje finansowe, takie jak banki, udzielając kredytów obrotowych, muszą dokładnie ocenić ryzyko związane z pożyczkobiorcą. Dla nich kluczowe jest zapewnienie, że pożyczka zostanie spłacona w terminie i bezproblemowo. Dlatego też oczekują one, że pożyczkobiorcy będą w dobrej sytuacji finansowej, aby mieć pewność, że zobowiązanie zostanie terminowo spłacone.

Leasing z kolei dotyczy finansowania inwestycji. Umożliwia jedynie inwestorowi dostęp do dóbr inwestycyjnych bez konieczności zakupu tych dóbr.

 

Faktoring, a kredyt, czy leasing.

Ciekawą alternatywą dla kredytu obrotowego, czy leasingu jest faktoring. To rozwiązanie, które umożliwia firmom sprzedaż swoich należności (faktur) faktorowi, czyli specjalistycznej firmie faktoringowej, w zamian za natychmiastowe otrzymanie gotówki. Faktoring może być szczególnie korzystny dla firm, które zmagają się z utrzymaniem płynności finansowej, opóźnionymi płatnościami od klientów lub potrzebują środków na rozwój swojej działalności.

Jak mówi Agnieszka Kubacka, Dyrektor Zarządzająca w FaktorOne: W przeciwieństwie do tradycyjnych kredytów, gdzie banki oceniają zdolność kredytową firmy, faktoring opiera się na ocenie ryzyka kontrahenta, czyli klienta firmy, który jest zobowiązany do zapłacenia faktury. Faktor dokładnie analizuje wiarygodność i stabilność finansową kontrahenta, dzięki czemu może podjąć decyzję o zakupie faktury. Dlatego też, nawet jeśli firma korzystająca z faktoringu sama ma słabszą zdolność kredytową, faktor może zdecydować się na zakup jej faktur, o ile klient ma dobre perspektywy płatności.

Warto dodać, że branża ta dynamicznie rozwija się na całym świecie. Podczas XIII Międzynarodowego Kongres Faktoringu podano, że światowy rynek faktoringowy rozwija się obecnie w tempie 13,5 proc. rocznie. Z kolei jeszcze szybciej, bo niemal 15 proc. w skali roku, rośnie branża w Europie. Dane wyraźnie wskazują, że rośnie zaufanie do tej formy finansowania.

- Odpowiadając na pytanie „jaki faktoring wybrać”, skupiłabym się na znalezieniu faktora, który stawia na partnerstwo. Współpraca z faktorem oparta na zaufaniu otwiera firmom drzwi do wielu możliwości. Faktor może pomóc zrealizować plany i cele, ale także udostępnić wiedzę i doświadczenie, które pomogą w podejmowaniu lepszych decyzji finansowych – dodaje Agnieszka Kubacka, Dyrektor Zarządzająca w FaktorOne.

 

Jak sfinansować swój pomysł na biznes?

WhitePress Prawa