Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Faktoring 2
Twoja firma zamierza wejść na zagraniczne rynki? Poszukujesz sposobu, aby uchronić się przed ryzykiem związanym z umowami międzynarodowymi? Poznaj dwie usługi, które pomogą Ci w transakcjach z zagranicznymi kontrahentami – faktoring i forfaiting. Specjaliści z Finea wyjaśnią nam różnice pomiędzy faktoringiem a forfaitingiem w transakcjach międzynarodowych.

 

 

 

 

 

Jak zachować płynność finansową firmy w transakcjach międzynarodowych?

Przedsiębiorcy działający międzynarodowo narażeni są w wyższym stopniu na problemy z płynnością finansową. Wynikają one głównie z dłuższych terminów płatności oraz z większego ryzyka walutowego.

Aby obniżyć ryzyko związane z transakcjami międzynarodowymi, można zdecydować się na skorzystanie z dodatkowych usług dla biznesu, czyli forfaitingu oraz faktoringu. To instrumenty finansowe, które redukują niebezpieczeństwo związane z powstawaniem zatorów płatniczych i niewypłacalności.

 

Faktoring i forfaiting – co to jest? Definicje i zastosowanie

Przed skorzystaniem z jednej z powyższych form finansowania warto poznać je bliżej, by dowiedzieć się, na czym polegają i czym się różnią. Czym są faktoring i forfaiting?

FaktoringFaktoring to usługa finansowania faktur, z której można korzystać w transakcjach krajowych i międzynarodowych. Umożliwia ona uzyskanie należności z wystawionej faktury jeszcze przed opłaceniem jej przez kontrahenta.

Usługa faktoringu może być wykorzystana zarówno przez mniejsze, jak i większe firmy. Ma ona charakter bezterminowy lub terminowy zależnie od umowy zawartej z faktorem – firmą faktoringową. Można skorzystać z niego w wariantach z regresem i bez regresu, co przekłada się na odpowiedzialność faktora za niewypłacalność kontrahenta.

 

ForfaitingZ kolei forfaiting jest usługą skoncentrowaną na umowach międzynarodowych i skierowaną głównie do większych firm i dotyczy dłuższych terminów płatności, nawet do 10 lat.

Usługa polega na sprzedaży przez eksportera wierzytelności mającej odroczony termin płatności. Wierzytelność ta ma zwykle formę weksla i kupuje ją instytucja finansowa, na przykład bank. Nabywca wierzytelności przejmuje wtedy na siebie ryzyko niewypłacalności kontrahenta – importera. Pozwala to również na zmniejszenie ryzyka kursowego.

 

Co wybrać – faktoring i forfaiting? Każda opcja ma swoje zalety

W przypadku instrumentów finansowych jak faktoring a forfaiting porównanie tych dwóch usług pozwoli na wybranie najkorzystniejszej opcji dla firmy zajmującej się handlem międzynarodowym. Na co warto się zdecydować?

Zarówno faktoring, jak i forfaiting umożliwiają utrzymanie optymalnego przepływu gotówki. Mają one jednak inne przeznaczenie i konsekwencje.

Forfaiting rekomendowany jest głównie dla firm dużych, realizujących kontrakty zagraniczne opiewające na wysokie kwoty. Z kolei faktoring jest częściej wybierane przez firmy mniejsze oraz w przypadku transakcji o niższych kwotach i krótszych terminach płatności.

 

Jak znaleźć zdjęcia dla swojej firmy

WhitePress Prawa