Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Elektroniczne zwolnienie
Elektroniczne zwolnienie (e-zwolnienie) to elektroniczna forma tradycyjnego, papierowego usprawiedliwienia nieobecności pacjenta w pracy z przyczyn zdrowotnych. Zwolnienia elektroniczne wystawia się od 1 grudnia 2018 roku.

 

 

 

 

 

 

 

Czym jest e-zwolnienie?

E-zwolnienie to nic innego jak elektroniczne zwolnienie. Dzięki niemu nie ma potrzeby, abyś dostarczał zwolnienia swojemu pracodawcy (jeżeli jesteś pracownikiem) lub do ZUS-u (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą). E-ZLA zostanie automatycznie przesłane na profil Platformy Usług Elektronicznych (PUE) płatnika składek oraz do systemu ZUS.

 

Najczęściej zadawane pytania na temat e-zwolnienia

Jaki lekarz może wystawić elektroniczne zwolnienie?

E-zwolnienie lekarskie może wystawić każdy lekarz, posiadający uprawnienia nadane mu przez ZUS. Musi on uznać, że pacjent nie jest zdolny do wykonywania pracy. Oprócz niego, elektroniczne zwolnienie może również wystawić uprawniony przez lekarza asystent medyczny.

 

Jak przebiega cała procedura związana z e-zwolnieniem i jak długo ona trwa?

Wystawienie elektronicznego zwolnienia jest bardzo proste i szybkie - trwa zaledwie kilka minut! Kiedy lekarz wpisze do systemu numer pesel pacjenta, ten podpowiada mu resztę danych jak np. pracodawca czy członkowie rodziny. System jest pomocnikiem lekarza. Dzięki niemu wszystko udaje się zrobić w ekspresowym tempie.

Zwolnienie elektroniczne wystawione przez lekarza natychmiast trafia do ZUS, a ZUS udostępnia je pracodawcy na PUE ZUS i ubezpieczonemu (pacjentowi). Dzięki temu pracownik nie musi osobiście dostarczać zwolnienia do zakładu pracy.

 

A co jeśli pracodawca nie posiada profilu PUE?

Korzystanie z PUE ZUS jest niezwykle wygodne, jednak nie ma obowiązku, aby go posiadać. Jeżeli Twój pracodawca nie posiada do tej pory takiego profilu ma on obowiązek poinformować swoich nowo zatrudnionych pracowników o tym, że muszą oni dostarczyć wydruk zwolnienia po jego wystawieniu. Skąd będzie wiedział o tym lekarz? System poinformuje go, że pracodawca danego pacjenta nie posiada profilu na PUE. Wtedy lekarz drukuje zwolnienie, a pacjent ma obowiązek dostarczyć go swojemu pracodawcy w ciągu 7 dni.

 

Czy lekarz może wystawić zwolnienie podczas wizyty online?

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa doprowadziła do tego, że wielu z nas coraz chętniej korzysta z telemedycyny oraz wizyt online. Nic dziwnego, jest to niezwykle wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Możliwe są porady medyczne, kontakt z lekarzem za pomocą telefonu, czatu, wideorozmowy czy specjalnej aplikacji. Jest to szybka forma konsultacji, podczas której mamy możliwość uzyskać e-recepty, e-skierowania czy e-zwolnienia.

 

Jakie są zalety elektronicznego zwolnienia?

E-zwolnienia to olbrzymie ułatwienia dla lekarza, pacjenta i pracodawców. Dlaczego? Lekarze oszczędzają ogromną ilość czasu, który spędziliby na pobieraniu druków z ZUS, przechowywaniu i dostarczaniu wypełnionych świadczeń. To samo tyczy się pacjentów - nie muszą oni stać w kolejkach od samego rana ani dostarczać osobiście zwolnień do pracodawcy czy ZUS-u - za wszystko odpowiada system.

 

Potrzebujesz e-zwolnienia? Wybierz Jutro Medical!

Jutro Medical to przychodnia świadcząca usługi związane z podstawową ochroną zdrowia w ramach NFZ. Pobierając ich aplikację masz możliwość bez problemu dostać e-zwolnienie. Wystarczy, że założysz swoje konto pacjenta i podpiszesz deklarację za pomocą ePUAP oraz Profilu Zaufanego lub poprzez przesłanie zdjęć dowodu osobistego i podpis palcem na ekranie telefonu.


Dowiedz się więcej na temat e-zwolnień i przychodni Jutro Medical odwiedzając ich stronę https://jutromedical.com/en/uslugi/e-zwolnienie

 

Opakowania foliowe i ich zastosowanie w przemyśle spożywczym

Nowość na rynku budowlanym! Wełna wdmuchiwana – łatwa i natychmiastowa termoizolacja

WhitePress Prawa