Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Dystanse zbrojeniowe
Każdy, kto decyduje się na budowę swojego własnego miejsca zamieszkania, doskonale powinien wiedzieć, czym są zbrojenia. Będąc inwestorem, nawet w przypadku wynajęcia ekipy zbrojarskiej, staramy się pomóc i wiążemy druty razem z nimi, gdyś po prostu przyspieszy to nieco pracę nad budową domu.

 

 

 

 

 

 

Dla niewtajemniczonych jednak, zbrojenia są niczym innym jak wzmocnieniem konstrukcji, którą następnie zalewa się betonem. Występują one w miejscach przeznaczonych na słupy, na każdym stropie, czy nawet na nadprożach i belkach. Kto stawiał dom ten wie, w jakie ilości stalowego drutu zbrojeniowego trzeba się zaopatrzyć przed przystąpieniem do budowy swojej posiadłości.

 

Czym powinny charakteryzować się dystanse zbrojeniowe?

Elementy nazywane dystansami zbrojeniowymi służą głównie do oddzielenia od siebie poszczególnych drutów bądź w przypadku wylewania płyty, do zdystansowania drutów od elementów deskowania. Stosuje się je głównie po to, aby w przypadku zalania betonem płyty, cała konstrukcja zbrojeniowa utrzymała się mniej więcej na środku, a nie opadała na sam dół. Wpływa to korzystnie na wzmocnienie konstrukcji i zdolność do wytrzymywania większych obciążeń bez pękania.

 W starszym budownictwie mówiło się, żeby zamiast stosowania dystansów, kłaść pod druty elementy po pękniętych czy niezużytych pustakach. Jest to zdecydowanie błąd. Postępując w ten sposób, narażamy druty na szybsze rdzewienie, gdyż takie elementy stanowiąc lukę w betonie, powodują przedostawanie się pary wodnej.

Odpowiednie dystanse powinny dopasować się do każdych warunków atmosferycznych, być odpornymi na różne temperatury oraz środki chemiczne.

 

Rodzaje dystansów względem materiału

Na rynku dostępne są trzy główne materiały, z których tworzy się dystanse. Uznano, że tylko one mogą dobrze spełniać swoją rolę i posiadać wszystkie potrzebne w tym celu właściwości. Pierwszym rodzajem mogą być dystanse zbrojeniowe z tworzywa sztucznego. Są one chyba najbardziej popularne i praktyczne. Charakteryzują się niską wagą, a dobrą budową. Rodzaj tworzywa jest dobrany tak, by sprostał wszystkim oczekiwaniom i nie poddał się żadnym, niekorzystnym warunkom atmosferycznym.

Następnym typem mogą być dystanse betonowe. Te z kolei przeznaczone są do cięższego sprzętu i naprawdę dużej warstwy zbrojenia. Mogą przenosić one ogromne obciążenia. Materiał nie różni się niczym od później wylewanego w formie wylewki betonu, więc nie ma obaw o żadne przepuszczanie jakichkolwiek szkodliwych czynników. 

Ostatnim rodzajem są dystanse metalowe. W kwestii materiału również nie ma się do czego przyczepić, gdyż są stworzone z bardzo podobnej stali do tej, którą kładziemy jako zbrojenie. Występują one jednak w nieco innych formach, gdyż są to podłużne druty o kształcie sinusoidy, które często również trzeba podpierać dystansem plastikowym.

 

Podział ze względu na cel stosowania

Oczywiście, kształtów zbrojeń jest ogromna ilość. Wyróżniamy takie w kształcie baryłek bądź klocków, które służą tylko i wyłącznie do stosowania ich w poziomie. Do pionowych zaś konstrukcji możemy zaliczyć dystanse w formie "gwiazdy". W celu oddzielenia zbrojeń na fundamentach, stosuje się jednak głównie listwy zbrojeniowe.

 

GEFCO testuje system ProovStation oparty na sztucznej inteligencji

Jak w łatwy sposób tworzyć grafiki na strony internetowe?

WhitePress Prawa