Porady
Typografia
 • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
 • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Drukowanie 3D jest zaawansowanym technologicznie procesem, który pozwala na uzyskanie trójwymiarowych obiektów na podstawie cyfrowego zapisu. Gdzie drukowanie 3D znajduje zastosowanie i jak możemy je wykorzystać w codziennym życiu?

 

Drukowanie 3D - jak to działa? 

Druk 3D opiera się na technologii przetwarzania modelu cyfrowego, która polega na dodawaniu kolejnych warstw danego tworzywa (np. plastiku) aż do uzyskania oczekiwanego przedmiotu fizycznego. Jakie technologie 3D możemy spotkać w zaawansowanych drukarkach przestrzennych? 

 • FDM/FFF (Fused Deposition Modeling) - w procesie drukowania wykorzystuje się termoplasty (czyli materiałem tworzącym przedmioty 3D jest plastik), które nakłada się na płaszczyzny XY. 
 • SLS/DMLS/SLM - wiązka lasera stapia wcześniej nanoszony proszek (poliamidy lub metale). 
 • SLA/DLA - wykorzystuje żywicę utwardzaną światłem, stosowana w profesjonalnych projektach. 
 • Druk 3D z papieru - mimo taniego surowca, drukowanie na drukarce 3D wykorzystującej papier jest bardzo drogie. 

Czas tworzenia modeli zależy od skomplikowania przedmiotów oraz zastosowanej techniki. Każdy proces wydruku poprzedza etap projektowania elementu w programie do projektowania przestrzennego CAD. Odpowiednie przygotowanie projektu wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu modelowania przestrzennego.

Zastosowanie druku 3D

Drukowanie przestrzenne znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia m.in w: 

 • Medycynie - przy drukowaniu tanich protez,  Druk 3D pełni ważną rolę w badaniach nad biowydrukami tkanek zastępczych np. skóry, kości lub organów wewnętrznych.
 • Przemyśle - tworzenie elementów przestrzennych jest niezawodne przy produkcji maszyn, samochodów lub urządzeń. Precyzja druku 3D pozwala na dokładne odzwierciedlenie wersji cyfrowej projektu. 
 • Architekturze - umożliwia projektowanie i drukowanie architektonicznych modeli budynków, które dają większe możliwości niż tradycyjne makiety. 
 • Jubilerstwie - drukarkę 3D wykorzystuje się do tworzenia odlewów i wyrobów zaawansowanych pod względem geometrycznych, które trudno byłoby utrzymać konwencjonalnymi metodami.
 • Reklamie - drukowanie gadżetów reklamowych.

Wszechstronność drukarek 3D wpłynęła na ich popularność. Początkowo stosowano je jedynie do prototypowania, ale współcześnie są wykorzystywane do tworzenia całkowicie nowych produktów np. części do maszyn. Drukarki przestrzenne są wykorzystywane w przedsiębiorstwach, laboratoriach, ale też jako sprzęty użytku domowego do celów indywidualnych. Jednak te ostatnie nie są tak precyzyjne i zaawansowane jak drukarki do użytku profesjonalnego. 

Zalety druku 3D 

Do zalet drukowanie przestrzennego należy wyjątkowa precyzyjność i dokładne odwzorowanie cyfrowego modelu 3D. Stopień dokładności zależy od zaawansowania maszyny (domowe drukarki cechują się mniejszą precyzyjnością) i jej zdolności do wydruku przedmiotów w wysokiej rozdzielczości. Kolejną zaletą druku 3D jest możliwość modelowania projektów i tworzenia nie tylko samodzielnych przedmiotów, ale także ich elementów. W drukowaniu 3D można wykorzystać dowolny materiał np. metal, tworzywa sztuczne, gips, beton, wosk lub czekoladę.  

Artykuł powstał we współpracy z Bearmet.pl