Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Wzornik to jedno z ważniejszych narzędzi pracy grafików i specjalistów z branży poligraficznej. Umożliwia dopasowanie kolorów z różnych przestrzeni barw, np. CMYK, Pantone i RGB. Dzięki niemu nasze wydruki zachowują oryginalną kolorystykę.

 

 

 

Poznaj zastosowanie wzornika

Druk Pantone to specjalna broszura, w której znajdziemy wydrukowane próbki poszczególnych kolorów. Dzięki niej wybierzemy barwę pasującą do realizowanego wydruku. Co więcej, określimy także, jak kolory Pantone będą wyglądać np. w druku CMYK. Ze wzornika korzystają również osoby pracujące w przestrzeni kolorystycznej RGB. Jest on podstawowym narzędziem pracy osób zajmujących się projektowaniem graficznym.

Ze wzornika Pantone korzystają graficy na całym świecie. Dostępna jest wersja podstawowa i zaawansowana. Ta druga, czyli Pantone Plus, umożliwia zapoznanie się z 2 tysiącami kolorów podstawowych. Dodatkowo zobaczymy na niej kolory specjalistyczne, m.in. pastelowe i metaliczne. Jest to uniwersalny system graficzny, który ułatwia współpracę na odległość. 

Dlaczego korzystanie ze wzornika jest niezbędne?

Na ekranie komputera kolor wygląda inaczej niż gdy wydrukujemy go na papierze. By pomiędzy projektem w wersji cyfrowej i gotowym wydrukiem nie było rażącej różnicy, należy wcześniej dopasować kolory. Do tego właśnie służy wzornik. Sugerując się próbkami wydrukowanych kolorów, możemy spośród nich dobrać te najbardziej zgodne z projektem. Tu należy pamiętać, że poszczególne przestrzenie kolorystyczne różnią się między sobą. Np. przestrzeń CMYK jest nieco uboższa niż RGB. Gdy nie skorzystamy ze wzornika, wówczas może się okazać, że np. zdjęcie po wydruku będzie znacznie bledsze.

Wzornik kolorów umożliwia dopasowanie kolorystyczne i zminimalizowanie ryzyka niezgodności barw. Ma to swoje przełożenie na koszt wydruku. Gdy dokładniej wybierzemy kolor, będziemy mieć pewność, że osoba zlecająca wydruk nie złoży reklamacji. Oprócz tego dzięki wzornikowi można łatwiej wybrać kolory uszlachetniające, gdy korzystamy z palety Pantone.

Dlaczego warto kupić wzornik?

Jeżeli zajmujemy się projektowaniem graficznym lub innymi działaniami twórczymi, warto korzystać ze wzornika np. Pantone, najlepiej z aktualnej wersji. Jest to uznany na całym świecie system, który inspiruje nie tylko specjalistów z branży poligraficznej, lecz także twórców stron internetowych i projektantów mody. Dzięki wzornikowi poznamy najciekawsze kolory danego sezonu.

WhitePress Prawa