Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Zastanawiasz się, czy pompa ciepła będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem? Dlaczego warto postawić na pompę ciepła? Do czego dokładnie służy pompa ciepła i jakie urządzenie wybrać? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie. 

  

Pompy ciepła są coraz chętniej wykorzystywane zarówno przez gospodarstwa domowe, jak i firmy. Inwestowanie w tego rodzaju systemy jest nie tylko opłacalne, ale także w pełni przyjazne dla otaczającego nas środowiska. Dlaczego warto montować pompę ciepła? Jaką pompę ciepła wybrać? Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym artykule. Już teraz zapoznaj się z jego treścią!

 

Dlaczego warto zamontować pompę ciepła?

Dlaczego warto zamontować pompę ciepła? Przede wszystkim dlatego, że jest to źródło energii odnawialnej! Takie urządzenia do działania wykorzystują energię, która gromadzi się w otaczającym nas środowisku – a mianowicie w wodzie, gruncie czy powietrzu. Działanie pomp ciepła, które znajdziesz między innymi w ofercie na stronie https://www.be-eko.com.pl/read/pompy-ciepla w atrakcyjnych cenach, uwarunkowane jest tak zwanym procesem spalania. To sprawia, że decydując się na ten system, nie musisz inwestować dodatkowo w kotłownię czy specjalny skład na opał. Dodatkowo możesz mieć pewność, że nie zanieczyścisz otoczenia spalinami, popiołem lub kurzem. 

Poza tym, że pompy ciepła są ekologiczne i nie zanieczyszczają środowiska naturalnego, należą także do ekonomicznego rozwiązania. Działanie pompy ciepła wiąże się ze stosunkowo niskimi kosztami eksploatacji. Ponadto do zalet urządzeń tego rodzaju zalicza się fakt, że są bezpieczną opcją i w żaden sposób nie stwarzają ryzyka ewentualnego wybuchu.

Pompy ciepła mogą pracować właściwie w każdym gospodarczym pomieszczeniu. W zależności od wariantu, na który się zdecydujesz, urządzenie tego rodzaju może zajmować nawet taką ilość miejsca, jaką zajmuje standardowa lodówka. Zaletą pomp ciepła jest również ich żywotność – parametr ten oblicza się na około 30 lat. Jaką pompę ciepła warto wybrać? W dalszej części niniejszego artykułu podpowiadamy, jakie rodzaje pomp są aktualnie dostępne na rynku. 

 

Jakie wyróżnia się pompy ciepła?

Szukając odpowiednią pompę ciepła, w pierwszej kolejności sprawdź, jakie rodzaje urządzeń są w ogóle dostępne na rynku. Ogólnie wyróżnia się pompy gruntowe, powietrzne i wodne.

Do najpopularniejszych systemów zalicza się powietrzne pompy ciepła powietrze-woda. To system grzewczy wyróżniający się wysoką wydajnością energetyczną. Zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia taka pompa ciepła wykorzystuje powietrze znajdujące się na zewnątrz. Powietrze to następnie jest przetwarzane przez czynnik chłodniczy i odpowiednie sprzężenie, a następnie ogrzane trafia do wnętrza budynku jako ciepło użytkowe.

Pompy ciepła powietrze-woda poleca się szczególnie budynkom mieszkalnym oraz usługowym. Wyróżniają się świetnymi właściwościami technicznymi oraz stosunkowo małymi nakładami finansowymi. Jeśli zależy Ci na tym, aby rachunki za ogrzewanie i dodatkowo za prąd zmniejszyć do minimum, koniecznie zastanów się nad połączeniem pompy ciepła z fotowoltaiką. Dzięki temu pompa ciepła będzie pracować praktycznie bezkosztowo.  

Wśród powietrznych pomp ciepła dostępne są także modele typu powietrze-powietrze. Od urządzenia powietrze-woda różni się tym, że ciepło transportowane jest tylko do wewnątrz. W przypadku systemu powietrze-woda ciepło trafia zarówno do obiegu grzewczego, jak i zbiornika z gorącą wodą.

Jeżeli chodzi o obniżenie kosztów ogrzewania domu lub samej ciepłej wody użytkowej, instalacja pompy ciepła może przynieść doskonałe efekty. Na pewno jest to lepszy wybór niż ogrzewanie gazowe, szczególnie że efektywność pompy ciepła jest obecnie na bardzo wysokim poziomie. Warto więc zrozumieć, jak działa pompa ciepła i pomyśleć o unowocześnieniu instalacji centralnego ogrzewania oraz o instalacji fotowoltaicznej.

 

Optymalizacja procesów produkcyjnych w dziedzinie produkcji jednostkowej