Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

magazynierzy w codziennnej pracy
Niezawodna sieć bezprzewodowa WLAN to podstawa funkcjonowania nowoczesnego magazynu. Zapewnia szybką i wydajną pracę oraz umożliwia korzystanie ze wdrożonych rozwiązań technologicznych. Z tego artykułu dowiesz się, na co należy zwrócić uwagę w trakcie budowania sieci WLAN w obiekcie przemysłowym.

 

Wzrastająca konkurencja zmusza przedsiębiorców do redukcji kosztów i optymalizacji wydajności pracy, a także stwarza presję na przyspieszenie operacji logistycznych. Z tego powodu coraz więcej producentów, hurtowników, firm logistycznych i sprzedawców detalicznych decyduje się na wdrożenie technologii, które automatyzują i usprawniają działanie magazynu. Jednym z fundamentów nowoczesnego systemu do zarządzania magazynem, bez którego trudno wyobrazić sobie wykonywanie większości codziennych operacji, jest wydajna i bezpieczna sieć WLAN.

Korzystanie z sieci WLAN pomaga zapewnić bezproblemową łączność między mobilnymi pracownikami i przesył danych na wielu poziomach, co jest niezbędnym elementem w pracy całego magazynu.

 

 

Zalety sieci WLAN w magazynie.

  • Sieć WLAN zapewnia mobilny internet, telnet lub przeglądarkę internetową do systemu zarządzania magazynem (WMS).
  • Pozwala na bezprzewodową łączność ze wszystkimi urządzeniami m.in. drukarkami kodów kreskowych, drukarkami tagów RFID, ręcznymi czytnikami i terminalami mobilnymi zastosowanymi w przestrzeni magazynu.
  • Zwiększa wydajność magazynu za pomocą funkcji lokalizacji w czasie rzeczywistym, które identyfikują obecność pracowników, zasobów i pojazdów w celu optymalnego zarządzania zadaniami.

 

W efekcie dobrze zaprojektowana i wdrożona bezprzewodowa sieć lokalna (WLAN) może zdecydowanie ułatwić, zautomatyzować i przyspieszyć wykonywanie wielu codziennych i pracochłonnych procesów magazynowych, takich jak przyjmowanie, odkładanie, przechowywanie, kompletacja i pakowanie, załadunek i wysyłka towarów.

 

 

Wydajna sieć WLAN w magazynie - od czego zacząć?

 

Zaprojektowanie i zapewnienie sprawnej i wydajnej sieci WLAN w magazynie jest zawsze sporym wyzwaniem. - Magazyn to dość specyficzne miejsce pracy, w którym spotykamy się z zupełnie innymi problemami jak w przypadku projektowania sieci WLAN dla biura. Projekt magazynowej sieci WLAN musi uwzględnić wiele różnych czynników związanych zarówno z architekturą pomieszczeń (duże przestrzenie, wysokie sufity, metalowe regały), charakterem pracy na tym terenie (mobilni pracownicy, wózki widłowe, terminale mobilne itd.) jak również czynnikami zewnętrznymi (m.in. zakłócenia sieci WLAN od sąsiadów) - wyjaśnia Piotr Tamulewicz, Doradca ds. rozwiązań IT z firmy SEBITU.

 

Jest to ważne, ponieważ prawie 7 na 10 magazynów małych i średnich firmach boryka się z problemami związanymi z bezprzewodowymi sieciami magazynowymi.

Z tego powodu projekt i budowę sieci WLAN zawsze trzeba powierzać firmom, które mają doświadczenie w budowie i dostarczaniu stabilnych sieci bezprzewodowych do magazynów.

 

 

Sieć WLAN dla magazynu - najlepsza strategia

 

Wdrażanie sieci WLAN w magazynie zaczyna się zawsze od opracowania projektu. - Taki plan zawiera wstępne okablowanie punktów dostępu oraz miejsc, w których zostaną zainstalowane przełączniki zapewniające zasilanie. Przygotowanie projektu pozwala nie tylko na oszacowanie skali przedsięwzięcia, ale również zapobiega potencjalnym trudnościom i uwzględnia różne scenariusze ich rozwiązania - podkreśla Piotr Tamulewicz z SEBITU.

W ten sposób możliwa jest weryfikacja rozwiązań, a także wybór optymalnego wariantu sieci WLAN - przewodowej (np. poprzez podłączenie kablem punktów dostępowych do przełącznika sieciowego) lub bezprzewodowo (np. internetowe połączenie VPN).

 

 

Projekt sieci WLAN powinien uwzględniać takie aspekty jak:

 

Rozmieszczenie punktów dostępowych (tzw. Access Point) i ich zasilania. Od ich prawidłowej lokalizacji zależy jakość i przepustowość sieci. Punkty dostępu powinny być rozmieszczone w taki sposób, aby w każdym miejscu magazynu moc sygnału była na zadowalającym poziomie. W magazynie każdy regał czy ścianka działowa może tłumić sygnał fal radiowych, przez co zaburzać jego jakość. Plan instalacji pozwoli takie zagrożenia wyeliminować.

Parametry techniczne urządzeń magazynowych. Przy doborze odpowiedniej infrastruktury warto również zwrócić uwagę na urządzenia używane w magazynie. Niektóre z nich jak skanery czy czujniki temperatury często wykorzystują przestarzałą technologię. Projektując magazynową sieć WLAN należy przyjrzeć się parametrom urządzenia, takim jak obsługiwane kanały/częstotliwość. Niektóre urządzenia z adapterami WiFi mogą nie obsługiwać technologii Wi-Fi 5 lub nowszej, co również należy uwzględnić w projekcie. Warto dodać, że samo nadmierne nagromadzenie sprzętu elektronicznego może stanowić zagrożenie w jakości sygnału i ostateczną wydajność sieci.

Bezpieczeństwo danych. Na koniec istotną rzeczą jest kwestia bezpieczeństwa sieci, które w przypadku przestrzeni magazynu jest jednym z priorytetów. W tym przypadku warto brać pod uwagę dodatkowe formy weryfikacji użytkowników (na przykład przy pomocy e-maila albo wiadomości wysyłanych w formie SMS-ów) a także wykorzystanie najnowszych metod szyfrowania Wi-Fi Protected Access 2 i najnowszy standard WPA3.

 

Budowa wysokowydajnej sieci WLAN w obiekcie magazynowym i przemysłowym jest procesem wieloetapowym i wymagającym doświadczenia i know how. Z tego powodu realizację tego typu projektu należy zawsze powierzać specjalistom.WhitePress Prawa