Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Dlaczego firmy powinny inwestować w programy lojalnościowe dla pracowników? To pytanie zadaje sobie wiele osób, zarówno właścicieli firm, jak również i pracownicy. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż wiele osób nie zdaje sobie sprawę z tego, jakie korzyści płyną dla firmy z zainwestowania w tego typu programy. A wbrew pozorom jest ich dosyć sporo. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii tego, dlaczego warto rozważyć inwestycje w programy lojalnościowe dla pracowników.

 programy lojalnosciowe

Budowanie lojalności

Jedną z głównych zalet tego typu programów, jest budowanie w pracowniku poczucia, że jest on ważny dla firmy. To z kolei może wpłynąć między innymi na:

  • Jego wydajność w pracy. Nie od dziś wiadomo bowiem, że zadowolony pracownik znacznie lepiej wykonuje swoją pracę, niż ten, który przychodzi do pracy niejako z przymusu, i nie czerpie z jej wykonywania radości. 
  • Długotrwałą współpracę. Pracownik, który czuje się doceniony przez pracodawcę, dużo rzadziej podejmuje decyzję o zmianie miejsca pracy. 

Ponadto często zdarza się, że tego typu programy lojalnościowe przyciągają nowych pracowników. Doskonałym przykładem może być tutaj prywatna opieka medyczna, z której mogą skorzystać nie tylko pracownicy, ale również ich rodziny. Między innymi z tych właśnie powodów tego typu programy cieszą się sporą popularnością nie tylko w kraju, ale również za granicą. Można wręcz śmiało stwierdzić, że stały się one swoistym synonimem dobrego zarządzania zasobami ludzkimi.

 

Alternatywa dla podwyżek

Innym powodem, dla którego wiele firm decyduje się na zapewnienie swoim pracownikom dostępu do tego typu programów, są oszczędności. Często bowiem zdarza się, że tego typu programy lojalnościowe skierowane do pracowników są po prostu dużo tańsze, niż sensowne podwyżki. A jednocześnie, jak już wcześniej wspomnieliśmy, pomagają one w budowie solidnej więzi pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Jest to szczególnie ważne w dobie kryzysu, gdzie firmy z jednej strony szukają oszczędności, z drugiej zaś bardzo często muszą się one zderzać z  problemem w pozyskaniu nowych pracowników, czy też utrzymaniem dotychczasowych. Warto przy tym jednak wyraźnie podkreślić, że jedno drugiego wcale nie wyklucza. Wiele bowiem firm równocześnie stawia na programy lojalnościowe, jak również podwyżki pensji, czy też premie finansowe. 

Podsumowując, benefity dla pracowników mają przede wszystkim na celu docenienie pracy osób współpracujących. To takżę świetny sposób, by wynagrodzić im zaangażowanie, docenić budowanie relacji czy zachęcić do zwiększenia aktywności. Wiele programów lojalnościowych dla pracowników sprzyja także tzw. współzawodnictwu, które powoduje, że pracownicy chętniej angażują się i są bardziej zmotywowani do wykonywania zadań.

WhitePress Prawa