Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

legalizacja marihuany
Pomimo pozytywnego wpływu na zdrowie, udokumentowanego licznymi badaniami, marihuana dalej jest uznawana w wielu krajach (w tym w Polsce) za narkotyk i tym samym nielegalna. Z czego wynika ten fakt, jak wygląda walka o legalizację marihuany i czy kiedyś może być legalna? W poniższym artykule wyjaśniamy te i inne kwestie.

 

 

 

 

 

Czy na świecie marihuana jest legalna?

Różne odmiany konopi towarzyszą gatunkowi ludzkiemu praktycznie od początku dziejów. Jest to jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin, w dodatku o bardzo wszechstronnym zastosowaniu – z konopi wytwarza się tkaniny, liny, odzież i inne materiały, ale także np. stosowane w kulinariach oleje.

Niektóre odmiany marihuany, dające efekty narkotycznego, były z kolei wykorzystywane w ceremoniach religijnych oraz dla relaksu i zdrowia. Było tak już w najdawniejszych cywilizacjach – marihuanę i haszysz znajdowano w grobowcach faraonów egipskich czy afrykańskich szamanów. Do dziś w niektórych krajach spożywa się marihuanę dla właściwości narkotycznych, relaksacyjnych i zdrowotnych – jest tak często nawet pomimo prawnego zakazu, gdyż stała się ona nieodłącznym elementem kultury danego narodu. Tak jest na przykład na Barbadosie. W wielu krajach marihuana jest zdekryminalizowana, co oznacza, że w przypadku posiadania małych ilości nie grożą żadne konsekwencje. Taka sytuacja panuje np. w Argentynie, Boliwii, Chile, Kolumbii, Izraelu, na Jamajce, a z krajów europejskich – w Austrii, Belgii, Holandii, Chorwacji, Czechach, Portugalii i innych.

 

Kiedy i dlaczego marihuana stała się nielegalna?

Choć z naszego punktu widzenia status marihuany jako nielegalnego narkotyku wydaje się powszechny i oczywisty, to w rzeczywistości jest tak dopiero od około stu lat. Wcześniej marihuana była powszechnie przepisywana jako lekarstwo na wiele przypadłości i chorób przewlekłych. W 1906 roku w Stanach Zjednoczonych wprowadzono ustawę regulującą oznaczanie żywności i leków, która ze względu na działanie psychoaktywne znalazła się w jednym rzędzie z nikotyną, alkoholem i legalną wówczas kokainą. Starano się uregulować rynek marihuany dla celów rozrywkowych i zachęcano do kupowania jej tylko w aptekach, a marihuanę rekreacyjną ogłoszono trucizną.

Kluczowym był jednak fakt, że Meksykanie spożywali marihuanę rekreacyjnie, paląc susz kwiatostanu konopi indyjskich – natomiast w rządzie i w wielu stanach panowały wtedy mocno antyimigracyjne i rasistowskie nastroje. Za pomocą propagandy szybko skojarzono palenie marihuany i imigrantów o innym kolorze skóry jako coś złego i zagrażającego życiu, zdrowiu i moralności Amerykanów. W efekcie tego do 1920 roku została zakazana praktycznie w całych Stanach.

 

Czy kiedyś uda się wywalczyć legalizację marihuany?

Od tamtego czasu po dziś dzień w wielu krajach marihuana jest nielegalna. Nadal dobrze działa propaganda marihuany jako ciężkiego i szkodliwego narkotyku. Widać jednak istotne zmiany – jako ludzkość zaczynamy przypominać sobie jej efekty zdrowotne, przez co w coraz większej liczbie krajów, w tym w Polsce, marihuana medyczna staje się legalna i bardzo popularna. Coraz więcej krajów także dekryminalizuje posiadanie marihuany na prywatny użytek. W Polsce jest już legalna marihuana medyczna oraz np. posiadanie nasion marihuany, co jeszcze dziesięć lat temu było nie do wyobrażenia. Takie środki i nasiona są też coraz łatwiej dostępne – można je zakupić np. w takich sklepach jak Pan Pestka

Można więc optymistycznie założyć, że jej legalizacja jest kwestią czasu – ale raczej dłuższego niż krótszego, i nie wiadomo, w jakiej ostatecznie formie będzie kiedyś legalna (jeśli będzie). Prawdopodobnie tak długo, jak długo jej legalizacja jest zależna od bieżącej polityki, pieniędzy czy któregoś lobby, raczej nieprędko to nastąpi.

Co to są maty antystatyczne?

Roll-up reklamowy – rodzaje i zastosowanie

WhitePress Prawa