Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

right 4944550 6402
Wielu prawników decyduje się na udzielanie darmowych porad prawnych, szczególnie w większych miastach. Ma to z jednej strony formę reklamy, której nie praktykuje się w tradycyjnym stylu w zawodach prawniczych. Z drugiej zaś strony porady te są bardzo pomocne dla osób, których zwyczajnie nie stać na pomoc prawnika. Sprawdzamy, kiedy i gdzie możemy uzyskać darmowe porady prawne.

 

 

 

 

 

W celach społecznych

Warto zwrócić uwagę na to, że darmowe porady prawne skierowane są głównie do osób najuboższych, które znalazły się w trudnej sytuacji prawej. Dlatego też najczęściej możemy szukać tego typu ogłoszeń w miejskich lub gminnych ośrodkach pomocy społecznej, domach kultury, na uczelniach czy nawet w kościołach. Dany prawnik musi bowiem nawiązać współpracę z konkretną instytucją, tak aby ta udostępniła mu miejsce do przeprowadzania konsultacji. W praktyce najczęściej mamy więc do wyboru instytucje, które działają głównie w celach społecznych pro bono. Prawnicy zwykle nie przyjmują na darmowe porady w swoich prywatnych kancelariach, choć oczywiście takie oferty również można znaleźć - zwykle na stronie internetowej konkretnej kancelarii. Umówić się na wizytę można w godzinach, w których udzielane są darmowe porady prawne. Należy jednak pamiętać o tym, że zwykle jest to jedna bądź dwie godziny w tygodniu, dlatego czas oczekiwania może być nieco wydłużony.

 

Co można uzyskać?

Decydując się na darmową konsultację prawną należy pamiętać, że nie ma ona formy typowej porady, która udzielana jest odpłatnie (więcej informacji tutaj). Oczywiście prawnik przeanalizuje naszą sytuację oraz zaproponuje rozwiązanie problemu, jednak nie należy oczekiwać, że w ciągu spotkania napisze dla nas pismo, odwołanie czy jakąkolwiek prośbę. Niestety, są to zajęcia pracochłonne, które wymagają poświęcenia często znacznej ilości czasu pracy. Dlatego też prawnik może nas zachęcić do tego, aby odwiedzić jego prywatną kancelarię w godzinach urzędowania. Warto pamiętać, że do prawnika przychodzimy po konkretną pomoc zwykle w jednej sprawie (chyba, że inna jest bezpośrednio powiązana z tą pierwszą), natomiast nie powinniśmy prosić o radę w kilku różnych sprawach, bowiem inne osoby także chcą skorzystać z konsultacji. Warto jednak korzystać z darmowych porad prawnych głównie wtedy, gdy nie stać nas na wizytę w kancelarii prawniczej, która może wynosić nawet kilkaset złotych. Adwokat czy radca prawny z pewnością udzieli nam najlepszej porady zupełnie za darmo w ramach czynu społecznego.

WhitePress Prawa