Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Informatyzacja polskich przedsiębiorstw to nie tylko konieczność, ale także rozwój. Warto jednak w tym procesie nie zapomnieć o najważniejszym, czyli bezpieczeństwie. Sprawdź, jak chronić dane swojej firmy we współpracy z polskim liderem branży Flowberg IT.

 backup w chmurze Flowberg IT

89 proc. organizacji ma poważne luki w ochronie danych, 76 proc. organizacji doświadczyło co najmniej jednego ataku ransomware w zeszłym roku, a 36 proc. danych jest nie do odzyskania po cyberataku. Zabezpiecz swoją firmę z Flowberg IT.

 

Jak działa backup w chmurze?

Backup w chmurze to proces tworzenia i przechowywania kopii zapasowych danych w infrastrukturze chmurowej, poza siedzibą firmy. Odbywa się to na serwerach zdalnych dostarczanych przez zewnętrznych dostawców takich jak polska firma z branży informatycznej — Flowberg IT. Wykonywanie kopii zapasowych danych przedsiębiorstwa powinno być regularną praktyką, jeśli chcemy zabezpieczyć się przed ich utratą.

„Backup as a Service to outsourcing obszaru tworzenia, przechowywania i przywracania kopii zapasowych. Dostawca usługi nie tylko utrzymuje niezbędną infrastrukturę i systemy, ale zarządza także procesem kopii zapasowych swoich klientów.” - informują przedstawiciele Flowberg IT.

Do dobrych praktyk należy nie tylko tworzenie i przechowywanie kopii zapasowych danych w chmurze, ale również postępowanie zgodnie z regułą 3-2-1-0. O czym mówi ta metoda? Zgodnie z jej regułami przedsiębiorstwo powinno przechowywać trzy kopie zapasowe, na dwóch różnych nośnikach, z których jeden powinien znajdować się poza siedzibą firmy, a dodatkowo poprawność backupu w chmurze powinna być regularnie testowana.

 

Backup w chmurze to prosty i niezwykle bezpieczny system

Dostarczany przez Flowberg IT backup w chmurze jest oparty na systemie Veeam Backup & Replication. Łączy on lokalną serwerownię klienta z repozytorium w chmurze, na którym ma zostać stworzona kopia zapasowa. Dodatkowo uruchamiany jest backup job, czyli proces, którego zadaniem jest cykliczne tworzenie kopii zapasowych we wskazanym repozytorium.

Po włączeniu backup job system VBR wysyła do jednej z bram chmurowych żądanie dostępu do repozytorium, a ta z kolei przekazuje je do serwera kopii zapasowych. Serwer, po stronie dostawcy, udostępnia certyfikat TLS (służy do zestawiania bezpiecznych połączeń w ramach protokołu SSL i poświadczania wiarygodności domeny), a następnie nawiązuje połączenie z systemem VBR, który znajduje się po stronie klienta.

„Przed rozpoczęciem transferu kopii następuje weryfikacja, czy zostały poddane enkrypcji. Jeżeli tak, wówczas dane maszyn wirtualnych od strony klienta są transportowane przez Bramę Chmurową do repozytorium Veeam Service Provider’a.” - czytamy na stronie flowbergit.pl.

W niezwykle podobny sposób przebiega przywracanie kopii zapasowych na żądanie klienta. Ten proces rozpoczyna stworzenie bezpiecznego kanału komunikacji pomiędzy serwerem backupu (po stronie klienta) a repozytorium w chmurze. Do tego celu wykorzystywana jest brama chmurowa, a następnie pobierane są dane z wirtualnego repozytorium chmurowego.

 

Zadbaj o bezpieczeństwo z Flowberg IT

W czasach wszechobecnej komputeryzacji, nie tylko życia zawodowego, ale także prywatnego, zarówno firmy, jak i osoby prywatne są narażone na kradzież danych. Tym bardziej jest to zjawisko niebezpieczne, gdy spojrzymy, jak niezwykle kluczową rolę odgrywają te pliki. Ich utrata może w najgorszym scenariuszu doprowadzić nawet do upadku przedsiębiorstwa.

„Backupy przechowywane poza siedzibą są odporne na zniszczenie infrastruktury lokalnej lub zaszyfrowanie w celu wyłudzenia okupu przez oprogramowanie ransomware. Kopie zapasowe są także zabezpieczone przed działaniem tzw. czynnika ludzkiego.” - objaśnia przedstawiciel Flowberg IT.

Za skorzystaniem z backupu w chmurze oferowanego przez Flowberg IT przemawia przede wszystkim bezpieczeństwo oraz nienaruszalność kopii zapasowych, a także niski koszt w stosunku do otrzymanej jakości. Ważny jest również fakt, że dane nie są replikowane poza granice Polski, co może mieć miejsce w przypadku innych, zagranicznych firm.

WhitePress Prawa