Porady
Typografia
 • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
 • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

psychologa
Teoretycznie każdy z nas słyszał, że jest ktoś taki, jak psycholog, niewiele osób jednak ma świadomość, kim tak właściwie jest przedstawiciel tego zawodu i czym się zajmuje. Zobacz, czym zajmuje się psycholog, kto to jest psycholog kliniczny, a także jakich specjalistów możesz jeszcze spotkać na rynku i w jaki sposób mogą Ci pomóc. Zapraszamy!

 

 

 

 

Na czym polega praca psychologa? Jaka jest rola psychologa?

W zawodzie psychologa liczy się dystans, wiedza terapeutyczna, a także ciepłe podejście do pacjenta. Psycholog zajmuje się bowiem pomocą mentalną, a także pomaga rozwiązywać problemy przeszłych i bieżących spraw.

Psycholog to zawód zaufania publicznego. Psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa podobnie, jak prawnika, czy lekarza.

Na rynku wyróżnić możemy wielu specjalistów, którzy specjalizują się w różnych kierunkach i udzielają pomocy innym grupom społecznym. Szukając psychologa, możesz trafić na:

 • specjalistę psychologii klinicznej;

 • może to być także psychoterapeuta dzieci;

 • terapeuta uzależnień;

 • psycholog dziecięcy;

 • psycholog online;

 • terapeuta rodzinny;

 • psychoterapeuta młodzieży;

 • psycholog działający w obrębie pracy dla par.

Psycholog zajmuje się także (poza udzielaniem pomocy psychologicznej), sprawami społecznymi. Może działać w placówkach domów opieki, na gorących liniach pomocy, gdzie pomaga przy interwencji kryzysowej w sprawach przemocy.

 

Wykształcenie psychologa

Na samym wstępie warto nadmienić, że psycholog (nawet psycholog online), to osoba, która nie udziela porady lekarskiej. Nie możesz wypisywać recept.

Jest to specjalista, który ukończył jednolite studia magisterskie na kierunku Psychologia. Następnie skończył czteroletnią szkołę psychoterapii, a także jest w procesie certyfikacji.

Ścieżki specjalizacyjne są różne. Czasem osoba taka zaliczyła studia podyplomowe i może świadczyć usługi z zakresu pomocy psychologicznej online.

 

Jakie obowiązki ma psycholog?

Psychologa (to działa także jeśli to jest psycholog online) obowiązują normy, które funkcjonują w przestrzeni prawnej u osób wykonujących zawód zaufania publicznego.

Psychologa obowiązują:

 • zasady kodeksu etycznego;

 • psycholog psychoterapeuta musi postępować zgodnie ze sztuką wykonywania zawodu;

 • powinien mieć superwizora (osobę zwiastującą opiekę nad należytym wykonywaniem jego obowiązków w pracy z pacjentami);

 • Podczas sesji, a także po udzieleniu profesjonalnej pomocy psychologicznej, specjalistę obowiązują zasady poufności i tajemnica zawodowa.

 

Czy psycholog może być lekarzem?

Tak, jak najbardziej. Psycholog może być lekarzem. Dzieje się tak, jeśli specjalista ukończy studia medyczne, wtedy może się stać psychologiem klinicznym.

 

Psycholog kliniczny

Psycholog kliniczny to osoba, która doskonale porusza się w tematyce chorób psychicznych i ściśle współpracuje z innymi specjalistami w zakresie zdrowia psychicznego.

Psycholog online kliniczny może być skutecznym terapeutą, ponieważ mając bazową wiedzę na temat chorób psychicznych, szybciej wyłapie potencjalne problemy i zastosuje trafną pomoc.

 

Psycholog online — pomoc psychologiczna online

Na konsultację psychologiczną możesz także umówić się w trybie online. Pandemia wiele nam zabrała, ale pomogła rozwinąć usługi online, dzięki czemu przeskoczyliśmy pewien etap, do którego większość z nas była niechętna.

Jak wspominaliśmy powyżej, psycholog online świadczący usługi psychoterapeutyczne online może być świetnym fachowcem. Z racji tego, że nie obowiązuje żadna rejonizacja, ani ograniczenia związane z fizycznym przemieszczaniem się, możesz korzystać z pomocy specjalisty, który znajduje się na drugim końcu świata.

 

Psycholog dziecięcy

Psycholog online może mieć także specjalizację psychologa dziecięcego. Specjalista tego typu pomaga w zakresie problemów wychowawczych, czy też rozwiązywać konflikty pomiędzy dziećmi.

Psychologia uczy, że nie ma niegrzecznych dzieci. Są tylko niewysłuchane i niezrozumiane. Po wykonaniu różnych testów psychologicznych można z dużą dozą prawdopodobieństwa określić, czego potrzebuje dziecko, a przez to zapewnić mu skuteczną pomoc.

 

Psycholog sportowy — czy może pomóc w leczeniu zaburzeń odżywiania?

Psycholog online sportowy to zupełnie inna forma zawodu tych specjalistów. Psycholog sportowy bowiem ma zasoby wiedzy dotyczącej działania człowieka w sporcie.

Psycholog online mający taką specjalizację, pomoże Ci, jeśli masz problemy z mobilizacją, odchudzaniem, a także jeśli cierpisz na zaburzenia odżywiania.

 

Psycholog szkolny

Prawie każdy rodzic choć raz miał styczność z psychologiem szkolnym. Pracownicy placówek oświaty sprawują opiekę nad dziećmi w zakresie ich poprawnego i harmonijnego rozwoju.

 

Psycholog w biznesie — doradca zawodowy

Jeśli mierzysz się z problemami natury zawodowej, to prawdopodobnie taki specjalista pomoże Ci rozwiązać większość problemów.

Przy pomocy testów psychologicznych dowiecie się, czego najbardziej się obawiasz oraz co blokuje Twoje przedsięwzięcia zawodowe.

 

Trener personalny w rozwoju osobistym — coach

Psychologia kliniczna to fantastyczna dziedzina nauki, a jeśli terapeuta taki jest trenerem personalnym, to może bardzo pomóc w rozwoju osobistym.

Psycholodzy tego typu specjalizują się w harmonizowaniu różnych płaszczyzn emocjonalnych i zawodowych. Dzięki pracy z takim specjalistą rozwiniesz na przykład swoją inteligencję emocjonalną.

 

Kto może skorzystać z pomocy psychologicznej? Jakie choroby leczy psycholog?

Psycholog może leczyć różne zaburzenia, od zaburzeń emocjonalnych, po traumatyczne przejścia po wypadku.

W zakresie chorób, jakie są na liście specjalistów, możesz uzyskać pomoc, jeśli cierpisz na:

 • depresję;

 • szok pourazowy;

 • masz lęki i cierpisz na zaburzone poczucie bezpieczeństwa;

 • wsparcie psychologiczne uzyskasz po próbach samobójczych;

 • a także przy chorobie afektywnej dwubiegunowej;

 • jest jeszcze dużo szerszy katalog przypadłości, które wymagają wsparcia psychologicznego.

 

Kto lepszy psycholog czy psychiatra? Czym się różni psycholog od psychiatry?

O ile psycholog psychoterapeuta nie jest lekarzem i nie ma wykształcenia medycznego, to psychiatra już tak.

Psychoterapeuta posiadający dyplom psychiatrii może być skutecznym terapeutą, ponieważ ma zasób wiedzy na temat działania ludzkiego mózgu, a także symptomów poszczególnych chorób.

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, ponieważ poza wiedzą, u specjalisty typu psychoterapeuta jest jeszcze szereg innych czynników, które czynią z niego dobrego speca w profesji.

 

Czy warto korzystać z pomocy psychologa?

Psychoterapeuta to osoba, która stwarza poczucie bezpieczeństwa i pomoże poukładać na nowo rozsypane życie. Zdrowie psychiczne to podstawa funkcjonowania każdego człowieka, jeśli ortopeda leczy złamaną nogę, to powinno się dać szansę specjaliście, który leczy złamaną duszę. Prawda?

 

Koperty firmowe z własnym nadrukiem?

Na co trzeba uważać, kupując używane auto?

WhitePress Prawa