Tworzywa sztuczne można nie tylko zabarwić na dowolny kolor, ale też zmodyfikować ich właściwości. Służą do tego dodatki funkcyjne – można je łatwo dostosować do wymogów produkcyjnych i w krótkim czasie osiągnąć pożądany efekt. Wysokiej jakości dodatki produkowane są według wytycznych klienta.
Do czego służą dodatki funkcyjne?
Specjalistyczne dodatki zmieniają właściwości polimerów. Antyoksydanty przerywają proces degradacji – ich obecność sprawia, że polimery nie utleniają się pod wpływem warunków atmosferycznych i pozostają stabilne. Plastyfikatory poprawiają natomiast parametry mechaniczne tworzywa i powodują, że materiał staje się elastyczniejszy. Dodanie stabilizatora UV chroni przed zżółknięciem tworzywa i starzeniem materiału – najczęściej łączy się je z antyoksydantami, które mają podobne działanie.
Bardzo ważnym dodatkiem są też modyfikatory udarności, które poprawiają odporność tworzywa na uderzenia, szczególnie w niskich temperaturach. Modyfikator MFI redukuje lepkość tworzywa i podwyższa wskaźnik szybkości płynięcia. Do modyfikowania właściwości powierzchni stosowany jest między innymi środek antystatyczny, natomiast aby zwiększyć bezpieczeństwo i zredukować ryzyko wystąpienia pożarów, do tworzyw dodawane są środki zmniejszające palność. Do zmiany kolorów najlepsze będą nowoczesne barwniki granulowane oraz koncentraty barwiące.
Kiedy warto korzystać z dodatków do tworzyw sztucznych?
Tworzywa sztuczne bardzo ułatwiły proces produkcji oraz zwiększyły funkcjonalność opakowań. Nie zawsze jednak polimery mają dokładnie te cechy, których potrzebuje producent, a zamiast tworzyć nowy materiał od podstaw, dużo wygodniejszym i tańszym rozwiązaniem jest modyfikacja za pomocą specjalnie dobranych dodatków. MK Kolibri dostarcza dodatków funkcyjnych najwyższej jakości i dostosowuje swoje wyroby do indywidualnych potrzeb klienta. Może też doradzić wybór właściwego produktu, tak aby otrzymane tworzywo w stu procentach spełniło oczekiwaną funkcję.
Dodatki specjalne stosowane są między innymi w branży rolniczej, spożywczej, medycznej, meblarskiej, tekstylnej, budowlanej. Warto przy tym pamiętać, że muszą one pasować do parametrów technicznych gotowego wyrobu, dlatego tak ważne jest precyzyjne sformułowanie zamówienia.