Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Tworzywa sztuczne można nie tylko zabarwić na dowolny kolor, ale też zmodyfikować ich właściwości. Służą do tego dodatki funkcyjne – można je łatwo dostosować do wymogów produkcyjnych i w krótkim czasie osiągnąć pożądany efekt. Wysokiej jakości dodatki produkowane są według wytycznych klienta.

 dodatki funkcyjne do tworzyw sztucznych

Do czego służą dodatki funkcyjne?

Specjalistyczne dodatki zmieniają właściwości polimerów. Antyoksydanty przerywają proces degradacji – ich obecność sprawia, że polimery nie utleniają się pod wpływem warunków atmosferycznych i pozostają stabilne. Plastyfikatory poprawiają natomiast parametry mechaniczne tworzywa i powodują, że materiał staje się elastyczniejszy. Dodanie stabilizatora UV chroni przed zżółknięciem tworzywa i starzeniem materiału – najczęściej łączy się je z antyoksydantami, które mają podobne działanie.

Bardzo ważnym dodatkiem są też modyfikatory udarności, które poprawiają odporność tworzywa na uderzenia, szczególnie w niskich temperaturach. Modyfikator MFI redukuje lepkość tworzywa i podwyższa wskaźnik szybkości płynięcia. Do modyfikowania właściwości powierzchni stosowany jest między innymi środek antystatyczny, natomiast aby zwiększyć bezpieczeństwo i zredukować ryzyko wystąpienia pożarów, do tworzyw dodawane są środki zmniejszające palność. Do zmiany kolorów najlepsze będą nowoczesne barwniki granulowane oraz koncentraty barwiące.

 

Kiedy warto korzystać z dodatków do tworzyw sztucznych?

Tworzywa sztuczne bardzo ułatwiły proces produkcji oraz zwiększyły funkcjonalność opakowań. Nie zawsze jednak polimery mają dokładnie te cechy, których potrzebuje producent, a zamiast tworzyć nowy materiał od podstaw, dużo wygodniejszym i tańszym rozwiązaniem jest modyfikacja za pomocą specjalnie dobranych dodatków. MK Kolibri dostarcza dodatków funkcyjnych najwyższej jakości i dostosowuje swoje wyroby do indywidualnych potrzeb klienta. Może też doradzić wybór właściwego produktu, tak aby otrzymane tworzywo w stu procentach spełniło oczekiwaną funkcję.

Dodatki specjalne stosowane są między innymi w branży rolniczej, spożywczej, medycznej, meblarskiej, tekstylnej, budowlanej. Warto przy tym pamiętać, że muszą one pasować do parametrów technicznych gotowego wyrobu, dlatego tak ważne jest precyzyjne sformułowanie zamówienia.