Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

magazyn wysokiego składowania
Prawidłowe magazynowanie towarów jest kluczowe dla ich trwałości oraz zapewnienia sprawnej obsługi całych łańcuchów dostaw, a także indywidualnych klientów. W praktyce wyróżnia się różne rodzaje infrastruktury logistycznej i każda z nich wymaga nieco innego sprzętu oraz odmiennego przeszkolenia personelu. Jednym z najpopularniejszych konstrukcji są magazyny wysokiego składowania. Co to takiego i czym różnią się od innych rozwiązań spotykanych w branży TSL?

 

Czym jest magazyn wysokiego składowania?

Z formalnego punktu widzenia nie ma jednej definicji magazynu wysokiego składowania. Nie znajdziesz jej w prawie budowlanym, przepisanych BHP, jak również Polskich Normach. Każda firma zajmująca się logistyką będzie indywidualnie określała optymalną wysokość składowania towarów w hali magazynowej. Najczęściej można zetknąć się z wytycznymi, zgodnie z którymi magazyn wysokiego składowania:

  • zapewnia możliwość układania towarów na wysokości 7 metrów lub wyżej,
  • jako budynek ma przynajmniej 12 metrów wysokości i pozwala na zabudowanie regałami na pełnej wysokości.

W praktyce prace bardzo często odbywają się na wysokości nawet kilkunastu metrów, więc nieodzowne staje się korzystanie ze specjalistycznych maszyn.

Projektując hale magazynowe, należy pamiętać o szczególnych wymaganiach dotyczących przepisów przeciwpożarowych oraz norm BHP pozwalających na bezpieczne korzystanie z infrastruktury.

 

Wygodna alternatywa dla klasycznego magazynu

Wprawdzie hale, które służą jako magazyny wysokiego składowania, są bardzo kosztowne, ale jest to opłacalna inwestycja, ponieważ przyspiesza prace i pozwala na ich automatyzację.

Wykorzystanie takich sprzętów jak wózki widłowe wysokiego składowania czy przenośniki rolkowe pozwala na ograniczenie liczby zatrudnianych pracowników do niezbędnego minimum. To z kolei redukuje ryzyko wypadku przy pracy. Prace odbywają się często na dużej wysokości, ale mimo to są bardzo bezpieczne. Powszechnie przyjmuje się, że magazyny wysokiego składowania zapewniają więcej bezpieczeństwa od niższych konstrukcji, które wymuszają pracę manualną.

Integralnym elementem takiego magazynu są też specjalne regały paletowe, które pozwalają na składowanie ogromnej ilości towarów (często liczonego w dziesiątkach tysięcy palet) i łatwy dostęp do poszczególnych sektorów.

Dużą zaletą magazynów wysokiego składowania jest ich pojemność oraz możliwość pełnego załadowania towarem. To sposób na ograniczenie zajmowanego miejsca, a także kosztów wynajmu hali.

Wykorzystanie zróżnicowanego sprzętu pozwala na pełną automatyzację procesu i jego prostą obsługę. Nowoczesne konstrukcje są dodatkowo wspierane przez specjalnie w tym celu stworzone oprogramowanie komputerowe, które wspiera optymalizację rozmieszczenia oraz lokalizację poszczególnych produktów.

foto1

 

Jakie przepisy obowiązują w magazynach wysokiego składowania?

Każda budowa hali magazynowej wiąże się z koniecznością wdrożenia rozwiązań gwarantujących bezpieczeństwo w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

To nie tylko regulacje dotyczące dróg ewakuacyjnych oraz odpowiedniej infrastruktury, ale także konstrukcji samej hali stalowej. Jej poszczególne elementy powinny wyróżniać się odpowiednio wysoką odpornością ogniową.

Niezależnie od tego systemy zamontowane w budynku powinny zapewniać warunki wentylacji i ogrzewania dostosowane do rodzaju składowanego towaru. Odpowiednie zapisy rozporządzenia dotyczą także:

  • podłóg,
  • ramp,
  • zabezpieczeń,
  • dostępu do wody,
  • oznaczeń stref niebezpiecznych.

Warto pamiętać, że rozwiązania techniczne powinny być dopasowane do metody transportu towarów. Inne metody należy zastosować tam, gdzie poruszają się wózki wysokiego składowania, a inne – w rejonie pracy pasów transmisyjnych.

 

Jak wybrać producenta hal stalowych?

Jeżeli chcesz powiększyć infrastrukturę swojego przedsiębiorstwa, sprawdź ofertę producenta hal magazynowych: firmy Borga. Nadzoruje ona proces budowy od początku do końca. Wszystkie elementy konstrukcyjne powstają bezpośrednio w fabrykach producenta.

Dbałość o każdy szczegół, a także stosowanie powtarzalnych elementów pozwala łatwo i szybko rozbudować konstrukcję do pożądanych wymiarów.

Odkryj firmę Borga i poznaj prawdziwą jakość konstrukcji stalowych!

 

Dobra agencja Google Ads – jak ją wybrać?

Księgowość - w obliczu zmian przepisów

WhitePress Prawa