Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kredyt celowy to ten, który zaciąga się na zakup konkretnej rzeczy. Uważany jest on za ten mniej ryzykowny, a także tańszy od typowego kredytu konsumenckiego. Czym jest kredyt celowy? Jakie są jego rodzaje? I co warto o nim wiedzieć, zanim podpisze się umowę z bankiem?

 

Czym jest kredyt celowy?

Kredyt celowy to zobowiązanie finansowe, które zaciąga się w banku. Od popularnego kredytu konsumenckiego różni się tym, że pozyskane w jego ramach środki muszą być przeznaczone na konkrety, wcześniej ustalony cel. Bank ma prawo skontrolować, czy faktycznie kredytobiorca wydał pieniądze zgodnie z ustaleniami. Można to udowodnić m.in. poprzez dostarczenie faktur zakupu. Oznacza to, że nie można okłamać banku co do celu pożyczki. Należy też podkreślić, że cel wpisywany jest do umowy.

 

kredyty23

 

Kto może zaciągnąć kredyt celowy?

Kredyt celowy jest produktem dedykowanym zarówno osobom prywatnym, jak i przedsiębiorcom. Jego cel może być różnorodny. Należy pamiętać, że ten typ kredytu przydzielany jest tylko osobom, które bank uznaje za wiarygodne. Oznacza to, że przed przyznaniem pieniędzy, prowadzona jest szczegółowa weryfikacja. Obejmuje ona m.in. badanie zdolności kredytowej. Konieczne jest również dopełnienie niezbędnych formalności wymaganych przez instytucje kredytującą.  W wielu przypadkach należy się również przygotować na konieczność posiadania wkładu własnego.

 

Rodzaje kredytów celowych

Środki z kredytu celowego mogą być przeznaczone na bardzo różne cele – ważne, aby były to te wpisane do umowy z bankiem. Najbardziej rozpowszechnionymi celami jest zakup samochodu, domu czy mieszkania. Pokazują to statystyki, które jasno wskazują, że kredyt hipoteczny to ten najpopularniejszy. Zaraz za nim uplasował się kredyt samochodowy. Nie są to jednak jedyne możliwości. Jako cel pożyczki można też wskazać edukację, zdrowie, uroczystości rodzinne, remont, wyposażenie, zakup wyposażenia lub sprzętu sportowego, urlop.

kredyt mieszkaniowy 7

 

Preferencyjne warunki kredytu celowego

Wiele banków przy kredycie celowym proponuje swoim klientom preferencyjne warunki.  To, jakie one będą, zależy od indywidualnej oferty banku. Najpopularniejsze rozwiązania to wydłużony okres kredytowania, niższe oprocentowanie, możliwość wnioskowania o kredyt online, niska rata, specjalne pakiety ochrony ubezpieczeniowej dobrane do celu kredytu. Z ofertami kredytów celowych można zapoznać się na stronach banków. Prostszym sposobem porównania poszczególnych ofert jest jednak odwiedzenie porównywarki kredytowej. Znajdują się w niej wszystkie dostępne w danym momencie oferty na rynku. Porównywarka zawiera zarówno warunki zaciągnięcia kredytu samochodowego, jak i hipotecznego, a także ich ostateczny koszt.

Kredyt celowy to doskonałe rozwiązanie dla osób, które dobrze wiedzą, na co chcą przeznaczyć środki z pożyczki, a dodatkowo wydatek są w stanie udokumentować. W takim przypadku o wiele bardziej opłacalne jest zaciągnięcie zobowiązania celowego niż kredytu gotówkowego. Zawsze warto jednak zapoznać się ze szczegółowymi warunkami stawianymi przez bank. Należy pamiętać, że preferencyjne warunki często powiązane są z konkretnymi działaniami, które musi wykonać kredytobiorca np. wydać 70% środków w ciągu 3 pierwszych miesięcy kredytowania.

 O innych rodzajach kredytów gotówkowych i bezgotówkowych znajdą Państwo na stronie kasawgotowce.pl.