Faktoring, czyli usługa polegająca na finansowaniu faktur jest rozwiązaniem usprawniającym prowadzenie działalności. Jakiej wielkości musi być firma, która chciałaby skorzystać z usług faktoringowych?
Na czym polega finansowanie faktur – faktoring?
Długi czas oczekiwania na zapłatę z faktury może być dla wielu firm dużym problemem. Nie trzeba jednak czekać na przelew od kontrahenta tygodniami, a nawet miesiącami, ponieważ można skorzystać z usługi jak faktoring – finansowanie faktur.
Faktoring jest usługą, która prowadzona jest przez faktora, czyli firmę świadczącą usługi faktoringowe. Klient faktora nazywany jest faktorantem.
W ramach faktoringu faktor wypłaca faktorantowi nawet do 90-100% kwoty na fakturze w krótkim czasie, zwykle do 24 godzin. Pozostała część kwoty jest wypłacana po zapłacie za fakturę przez kontrahenta.
Dzięki faktoringowi firma może więc od razu korzystać ze środków z faktur, dlatego nie musi czekać na to, aż będą one przelane dopiero po dłuższym czasie, zwłaszcza przy fakturach mających odroczone terminy płatności.
Jakiej wielkości firmy mogą skorzystać z faktoringu?
Obowiązujący w Polsce podział przedsiębiorstw ze względu na wielkość wyróżnia: - mikroprzedsiębiorstwa – zatrudniają do 10 pracowników, a ich przychody są niższe albo równe 2 mln euro - małe przedsiębiorstwa – zatrudniają do 50 pracowników, a ich przychody są niższe albo równe 10 mln euro - średnie przedsiębiorstwa – zatrudniają do 250 pracowników, a ich przychody są niższe albo równe 43 mln euro - duże przedsiębiorstwa – zatrudniają powyżej 250 pracowników, a ich przychody są wyższe od 43 mln euro
Obecnie usługa jak faktoring dostępna jest dla wszystkich przedsiębiorstw z powyższych kategorii, dlatego też wielkość biznesu nie ma znaczenia dla usług faktoringowych.
Jakie korzyści oferuje finansowanie faktur?
Finansowanie faktur odbywające się przez faktoring dla mikrofirm i dużych przedsiębiorstw oferuje wiele korzyści dla wybierających tę usługę przedsiębiorców. Co można zyskać?
Faktoring daje firmie dostęp do środków z faktur przed ich opłaceniem przez odbiorców, co przekłada się na łatwiejsze prowadzenie działalności. Firma jest wtedy w niższym stopniu narażona na niewypłacalność, a także może łatwiej planować swoje wydatki i inwestycje.
W przypadku usługi jak faktoring pełny, czyli odbywający się bez regresu można też ubezpieczyć należności. Dzięki temu firma może uniknąć konsekwencji wynikających z niewypłacalności jej kontrahentów.
Dodatkowo dostępny jest też faktoring zakupowy, czyli odwrotny, z którym firma faktoringowa może łatwo finansować swoje zakupy.
Jeżeli zatem nie wiesz, jak pozyskać środki na finansowanie firm, faktoring jest jedną z dostępnych dróg. Dzięki finansowaniu faktur można łatwiej planować wydatki i rozwijać biznes.
Ewidencja czasu pracy online - funkcjonalność i oszczędność czasu