Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

fire 2266566 1920
Grzejnik olejowy to urządzenie, które jest świetnym rozwiązaniem na zabezpieczenie się przed nadchodzącą zimą. Jeśli poprzednia dała Ci w kość, to najwyższy czas wybrać dodatkowy sprzęt dogrzewający pomieszczenia. Jednym z takich urządzeń jest grzejnik olejowy, który świetnie sprawdza się w swojej roli. Na dodatek kupić go można nawet za kilkadziesiąt złotych. Sprawdź, jak działa i dowiedz się, czy warto go kupić.

 

 

Jak zbudowany jest grzejnik olejowy?

Grzejnik olejowy jest jednym z wielu rodzajów urządzeń elektrycznych, które służą do dogrzewania pomieszczeń. Wyglądem niekiedy może przypominać modele przystosowane do instalacji centralnego ogrzewania lub kaloryfery członowe. Różnica, dość istotna, polega na tym, że ciepła nie emituje przepływająca przez grzejnik woda, ale samo urządzenie. Dzieje się tak za sprawą wbudowanej grzałki, która działa przy pomocy prądu elektrycznego. Odpowiedzialna jest ona za podgrzewanie znajdującego się w niej oleju, który charakteryzuje się pewną zdolnością do akumulowania ciepła, dzięki czemu może je utrzymywać przez dłuższy czas. Grzejnik olejowy może być wyposażony w mniej lub nieco bardziej rozbudowany system regulacji, jednak nowsze sprzęty tego typu posiadają już termostat, a także timer. Dzięki takim udogodnieniom można go zaprogramować w taki sposób, aby uruchamiał się i wyłączał o konkretnej godzinie lub po osiągnięciu żądanej temperatury.

 

Jakie są rodzaje grzejników olejowych?

Grzejniki olejowe mogą mieć konstrukcje płytową, co oznacza, że są zbudowane z dwóch płyt, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia olej, natomiast w dolnej części umieszczona jest grzałka elektryczna. Po podłączeniu do zasilania grzałka szybko się nagrzewa, ciepło przejmuje olej i powoli oddaje je do otoczenia. Drugim typem grzejników olejowych są urządzenia członowe, które nazywane są również żeberkowymi. Każde pojedyncze żeberko jest wypełnione oleje i wykonane ze stali. Takie modele charakteryzują się znacznie większą powierzchnią wymiany ciepła i większą mocą. Grzejniki olejowe zasilane energią elektryczną mają często dopasowane kółeczka, dzięki którym można je przemieszczać bez większego wysiłku.

W ofertach wielu producentów można znaleźć także modele do powieszenia na ścianie. Wiele praktycznych i niezwykle funkcjonalnych grzejników elektrycznych można kupić na https://www.electronic-star.pl/Gospodarstwo-domowe/Urzadzenia-grzewcze/Grzejniki-olejowe/. Cechują się one nowoczesnym designem i wysoką jakością wykonania. Co istotne, większość z nich wpisuje się w wymagania użytkowników, ponieważ można nimi sterować przy pomocy telefonu. Obecnie większość urządzeń wpisuje się w charakterystykę Smart Dom, która znacząco podnosi komfort życia. Także i grzejniki olejowe świetnie odnalazły się w świecie nowoczesnej technologii.

 

Obsługa grzejnika olejowego elektrycznego

Grzejniki elektryczne olejowe zasilane są z sieci 230 V. W modelach budżetowych, a więc tych najprostszych, uruchomienie urządzenia odbywa się poprzez podłączenie wtyczki do gniazda z uziemieniem, jednak w większości modeli można to zrobić przy pomocy przycisku na obudowie. W ofercie producentów są także grzejniki uruchamiane za pomocą SMS-a, czy też aplikacji mobilnej. Wybierając grzejnik z timerem, można zaprogramować jego czas pracy. Temperatura jest ustawiana zazwyczaj pokrętłem, aczkolwiek bardziej zaawansowane technologicznie sprzęty umożliwiają wykonanie tej czynności przez specjalny panel sterowania na obudowie.

 

Moc grzejników olejowych

Grzejniki elektryczne olejowe mogą mieć moc od 700 do 2500 W, jednak powinno się ją dobierać odpowiednio do zapotrzebowania i wielkości pomieszczenia, w którym urządzenie będzie pracować. Bardzo często wykorzystuje się je jako uzupełnienie już istniejącego systemu grzewczego, więc nie muszą koniecznie pokrywać całkowitych strat ciepła. Warto wybierać modele, które oferują regulację mocy, która przeważnie jest trójstopniowa. Grzejniki mogą być również wyposażone w odpowiednie systemy zabezpieczeń, które będą je chronić przed przegrzaniem oraz awarią innych części urządzenia.

 

Gdzie ustawić grzejnik olejowy?

Grzejniki olejowe elektryczne nie mogą stać byle gdzie. Koniecznie trzeba przeczytać, jakie wymagania odnośnie umiejscowienia sprzętu podaje producent. Z pewnością muszą one stać na równej powierzchni, ale nie może to być dywan z długim włosiem lub kanapa. Niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza, dlatego też zaleca się zapewnić około 50 centymetrów wolnej przestrzeni wokół grzejnika. Ze względów bezpieczeństwa nie można go także ustawiać w pobliżu materiałów łatwopalnych jak na przykład firany i zasłony. Niektórzy producenci nie zalecają stawiania ich także w pomieszczeniach o małym metrażu. Szereg zaleceń obejmuje także sposób ich podłączenia i tak na przykład gniazdo musi być wyposażone w uziemienie, czy też nie można sprzętu używać w wodzie. Nie wolno również przykrywać pracującego urządzenia, ponieważ może to skutkować powstaniem pożaru.

WhitePress Prawa