Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Sztuczna inteligencja (SI) już wpłynęła na wiele grup zawodowych, hamując wzrost wynagrodzeń programistów czy wykonując w wielu przypadkach pracę zarezerwowaną dotąd dla grafików komputerowych, tłumaczy, redaktorów oraz copywriterów. Czy sztuczna inteligencja zastąpi konstruktora CAD?

CAD

Wprowadzenie elementów SI do specjalistycznego oprogramowania CAD, np. takiego jak SOLIDWORKS Composer,  to nadal skomplikowane wyzwanie i nie zobaczymy go w obecnej wersji tego programu. Co prawda szereg prostych czynności stopniowo jest automatyzowanych, co ułatwia i przyspiesza pracę konstruktora CAD, a także osób z nim współpracujących, ale bynajmniej ich nie zastępuje. Dlaczego postęp SI w tym obszarze nie odbywa się tak szybko jak w innych? Można wskazać różne przyczyny.

 

Rewolucja w projektowaniu CAD

Oprogramowanie CAD odgrywa kluczową rolę w transformacji cyfrowej przedsiębiorstw produkcyjnych. Dzięki zastosowaniu SI, oprogramowanie CAD może zostać wyposażone w zaawansowane algorytmy, które będą uczyć się poszczególnych czynności, które wykonuje konstruktor podczas modelowania 3D specyficznych dla danej firmy obiektów.

Algorytmy te mają na celu wspomaganie decyzji projektowych, automatyzację rutynowych zadań i szybsze testowanie alternatywnych rozwiązań w celu poszukiwania najbardziej obiecujących innowacji. W praktyce będą mogły w bardziej wydajny sposób symulować już nie tylko działanie modelu 3D, ale także pracującego nad modelem konstruktora CAD.

Decyzje projektowe są podejmowane nie tylko przez samego konstruktora, ale także przez inwestorów czy managerów, którzy nie posługują się oprogramowaniem CAD. To przede wszystkim dla nich SI będzie dużym ułatwieniem, dając możliwość wykonywania z pomocą SI czynności projektowych, które dotąd były poza zasięgiem ich kompetencji.

 

Automatyzacja procesów projektowych

SI w CAD umożliwi coraz sprawniejsze automatyczne generowanie propozycji projektowych na podstawie określonych kryteriów, ustalonych poza ścisłym gronem konstruktorów CAD.

Algorytmy analizują dane wejściowe, takie jak wymagania projektowe, ograniczenia techniczne i preferencje użytkownika, a następnie generują różne warianty projektów, uwzględniając różne warunki użytkowania, możliwości transportu czy też różne poziomy kosztów produkcji oraz wytrzymałości na zużycie.

Automatyzacja procesów projektowych umożliwi szybsze wytyczenie kierunku rozwoju projektu, z aktywnym udziałem osób z innych działów niż projektowy.

 

Całościowa praca nad projektem CAD

Na przykład z perspektywy działu sprzedaży, czy też działu serwisowego i obsługi posprzedażowej, istotne jest stworzenie na podstawie modelu 3D możliwie najbardziej szczegółowej a zarazem praktycznej instrukcji montażu urządzenia oraz jego serwisowania.

Dzięki oprogramowaniu takiemu jak SOLIDWORKS Composer tworzenie instrukcji na podstawie modelu 3D już zostało wysoce zautomatyzowane. Tylko dostępność danych ogranicza dalszy rozwój tego narzędzia w kierunku podejścia iteracyjnego do instrukcji, w oparciu o informacje zwrotne od montażystów i serwisantów. To właśnie w takim cyklu usprawnień zastosowanie może znaleźć SI.

Odpowiedzialność za „wytłumaczenia” nowego urządzenia przesuwać się może stopniowo na duet oprogramowanie z SI oraz człowiek spoza działu projektowego. No właśnie! Tam, gdzie mamy konieczność wejścia w „nieuporządkowany” świat zewnętrzny, człowiek prawdopodobnie nadal będzie nieodzowny, nadzorując zbieranie danych dla SI i decydując o tym, które z nich uwzględnić, a które nie.

 

Wpływ SI na pracę konstruktorów CAD

Czy sztuczna inteligencja zastąpi konstruktora CAD? Niekoniecznie. To również zawód z pogranicza idealnych, przewidywalnych modeli wirtualnych, z którymi świetnie sobie radzi automatyzacja, oraz mniej przewidywalnego świata fizycznego.

Świeże informacje z frontu zmian w zawodzie konstruktora CAD można śledzić w publikacjach producentów oprogramowania CAD oraz firm, które je wdrażają, takich jak Visiativ Poland.