Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

piec akumulacyjny
Ogrzewanie domu bądź mieszkania za pomocą urządzeń elektrycznych budzi kontrowersje. Ceny prądu wciąż wzrastają i wiele osób zastanawia się nad sensem instalacji grzejników i pieców akumulacyjnych w swoich domach. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać i czy istnieją sposoby na to jak nie płacić kosmicznych rachunków za zużycie prądu ogrzewając nim dom? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak działa piec akumulacyjny?

Piec akumulacyjny jest grzejnikiem elektrycznym o dużej pojemności cieplnej, działający na zasadzie kumulowania wewnątrz ciepła poprzez nagrzewanie, a następnie oddawanie go do pomieszczenia przez znacznie dłuższy czas. Dzięki temu nie ma konieczności, żeby był on włączony ciągle, można go uruchamiać tylko podczas określonej pory dnia, w której się nagrzewa.

 

Czy rzeczywiście piece akumulacyjne są tak drogie w eksploatacji?

To nieprawda, piece akumulacyjne są jednym z najbardziej oszczędnych metod ogrzewania elektrycznego. Mimo rosnących cen prądu liczba osób wybierających tę metodę wciąż rośnie. Dzięki zasadom działania i zdolności do kumulowania ciepła piec akumulacyjny może być uruchamiany jedynie w godzinach obowiązywania taryfy nocnej G12 (od 22:00 do 6:00), która jest znacznie tańsza niż obowiązująca w popołudniowych godzinach. Różnica w cenie może wynosić nawet połowę tego, co zapłacilibyśmy podczas taryfy dziennej, a nagrzany nocą piec będzie ogrzewał pomieszczenie aż do wieczora bez konieczności ponownego uruchamiania. To generuje znaczne oszczędności, a biorąc pod uwagę koszty samego pieca, jest to dość korzystne rozwiązanie dla domowego budżetu.

 

Jak obniżyć koszty eksploatacji pieca akumulacyjnego?

Korzystając z pieca akumulacyjnego, należy wyposażyć go w programowalny regulator temperatury, który nie tylko umożliwi ustawienie właściwej temperatury, ale także dokładnego czasu pracy urządzenia. W ten sposób istnieje możliwość ustawienia niższej temperatury na czas, w którym nie ma nas w domu albo na obniżenie temperatury w nocy. Nieznaczne różnice w temperaturze w domu, wynoszące kilka stopni mogą przełożyć się na setki złotych oszczędności w sezonie grzewczym. Właściwie dobrany termostat to także wygoda, dzięki niemu nie musimy codziennie zaprzątać sobie głowy jego ustawianiem oraz konfiguracją. Należy skonfigurować urządzenie raz na jakiś czas, np. przy zmianie sezonu i to w zupełności wystarczy. Wiele nowoczesnych termostatów posiada także funkcje sterowania piecem za pomocą aplikacji w telefonie, co także jest korzystną opcją kiedy zapomnimy zmienić ustawień w domu przed wyjściem.

 

Podstawowe pojęcia z rynku kryptowalut dla początkujących

Jaki kubek jednorazowy wybrać serwując kawę na wynos?