Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Trzeba rozróżnić pojęcia potocznie nazywanego "inwestowania w złoto" od określenia złoto inwestycyjne.

 inwestować w złoto

Co to jest złoto inwestycyjne?

To, że ktoś nabył złoty sygnet lub łańcuszek to nie jest zakup złota inwestycyjnego. Owszem, może być to pewien rodzaj lokaty i zamrożenia nadwyżki gotówki, ale biżuteria w sensie fachowym złotem inwestycyjnym nie jest.  Są nim natomiast złote monety i złote sztabki. Te nowe sprzedawane są w specjalnych certyfikowanych i zapieczętowanych opakowaniach, z których nie należy ich wyjmować. Nawet bez widocznych uszkodzeń złota monet wyjęta z zapieczętowanego pudełka traci tak zwany stan menniczy, a co za tym idzie traci również na wartości. To samo dotyczy złotych sztabek. Złoto inwestycyjne przechowywane w odpowiedni sposób, bez naruszania opakowań jest najłatwiejsze do zbycia i nie wymaga specjalistycznej wyceny. Jego wartość określa się na podstawie bieżącego kursu złota na światowych giełdach, a także aktualnego kursu dolara w stosunku do złotówki – na giełdzie złoto wyceniane jest w dolarach amerykańskich.

 

Gdzie można kupić lub sprzedać złoto inwestycyjne?

Obrót metalami szlachetnymi wymaga specjalistycznej wiedzy. Nie jest bezpiecznie kupować złote monety lub sztabki od osób prywatnych, z ogłoszenia, na portalu aukcyjnym i absolutnie nie korzystać z tak zwanych okazji. W tej branży nie ma promocji, a cena zależy od aktualnego kursu złota, stanu zachowania przedmiotu i prowizji sprzedającego lub kupującego. Artar.com.pl jest firmą oficjalnie zajmującą się obrotem szlachetnymi kruszcami i diamentami. Posiada do tego odpowiednie, międzynarodowe uprawnienia, może też dokonywać wyceny złota inwestycyjnego. W artar.com.pl można od ręki zakupić lub sprzedaż złote monety i sztabki. Na stronie firmy znajduje się na bieżąco aktualizowany cennik. Specjaliści z artar.com.pl mogą również zająć się mniej typowymi przypadkami – sprowadzić na życzenie klienta sztabkę lub monetę lub wycenić rzadziej spotykany okaz.

 

Czy opłaca się inwestować w złoto?

Wszystko zależy od oczekiwań. Nie ma tutaj cudów i nie da zarobić w ciągu kilku lub kilkunastu miesięcy. Złoto inwestycyjne jest lokatą jedną z najbezpieczniejszych, ale zdecydowanie długoterminową. Porównując ceny na przestrzeni na przykład kliku miesięcy należy wziąć od uwagę, że różnica nie trafi do naszej kieszeni – zarówno przy kupnie jak i sprzedaży trzeba liczyć się z opłaceniem prowizji pośrednika. Złoto inwestycyjne to lokata na długie lata – może służyć na przykład jako zabezpieczenie przyszłości niedawno narodzonego dziecka lub własny dodatek do przyszłej emerytury.