Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Kiedyś nikt nie pomyślałby o możliwości pracy zdalnej. Wraz z pojawieniem się epidemii koronawirusa praca na odległość stała się codziennością dla wielu osób. Istnieje jednak grupa osób, dla których praca zdalna wraz z ciągłym zmienianiem miejsca pobytu jest sposobem na życie.

 

 

Cyfrowi nomadzi — gdzie pracują?

Cyfrowymi nomadami nazywa się osoby, które zrezygnowały ze stałej pracy na etat w siedzibie firmy. Wybierają oni kierunki/miejsca, które chcą odwiedzić, a następnie się tam przenoszą i zostają na chwilę lub kilka miesięcy. Na taki styl życia najczęściej mogą pozwolić sobie mali lub średni przedsiębiorcy, którzy mogą zarządzać swoją firmą na odległość lub freelancerzy. Mogą oni pogodzić swoją pracę ze zwiedzaniem miejsca gdzie przebywają, poznawaniem nowych ludzi i odpoczynkiem w ciekawych miejscach.

Takie możliwości dla wieku osób mogą wydawać się spełnieniem marzeń, jednak w praktyce praca w kawiarniach, restauracjach czy na plaży nie jest taka łatwa. W koło istnieje wiele rzeczy, które rozpraszają, pochłaniają uwagę na dłużej. W rezultacie praca, którą można wykonać w godzinę zajmuje nomadom kilka godzin.

Dlatego w wielu miastach powstają specjalne strefy coworkingowe, gdzie można wynająć miejsce na czas swojej pracy. Można się tam wyciszyć i skupić na wykonywanym zadaniu. Standardowo w takim miejscu znajduje się nielimitowany internet, dostęp do wody, kawy czy herbaty. Idąc z duchem czasu i za potrzebami użytkowników w takich miejscach można także znaleźć, pokój na drzemkę, przechowywanie rowerów, pokój gier i medytacji oraz osobne biura. Nie rzadko właściciele stref coworkingowych oferują warsztaty tematyczne, porady księgowych oraz innych specjalistów.

 

Cyfrowy nomad — jak nim zostać?

Ten styl życia to pożegnanie się ze stabilizacją na rzecz poznawania nowych miejsc, ludzi i kultur. Przed rozpoczęciem życia na walizkach z pracą przez łącza internetowe warto posiadać odpowiednią profesję. Praca w podróży sprzyja wielu zawodom, odnajdą się w niej influenserzy, fotografowie, graficy, copywriterzy, pisarze i bloggerzy czy tłumacze. Poza pracą zawodową wiele osób posiada także inne źródła dochodów takie jak wynajem nieruchomości. Dzięki temu posiadają finanse na wynajem, jedzenie i rozrywki w miejscu gdzie przebywają.

W trakcie pandemii, kiedy wymagane są certyfikaty i negatywne testy Polscy nomadzi poruszają się po krajach Europy. Poza granicami naszego kontynentu wymagana jest długa kwarantanna, która skraca czas pobytu w danym miejscu. Popularnym celem stała się Teneryfa. Na jej terytorium powstają specjalne miejsca gdzie mogą zamieszkać i pracować ludzie, którzy mają podobne poglądy na życie. Fakt, że Teneryfa znajduje się w Uni Europejskiej pomaga w szybki sposób załatwić sprawy formalne.

Przed zmianą trybu życia warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Warto zdać sobie sprawę, że nomadzi cyfrowi nie posiadają stabilnego życia, kwestie finansowe także nie będą tak stabilne jak w przypadku pełnego etatu. Warto zaoszczędzić pieniądze na wypadek niezaplanowanych sytuacji. Opracowanie celów i harmonogramu pracy może okazać się także bardzo potrzebne, aby nie dopuścić do zaniedbania obowiązków.

Przed całkowitą zmianą życia warto stopniowo się przyzwyczajać do nowości. Samozatrudnienie może być pierwszym etapem tej zmiany. Sprawdzimy czy potrafimy pracować w ten sposób i czy wystarczy nam samozaparcia, by poświęcać kilka godzin na pracę, gdy nie posiadamy żadnych narzuconych norm. Oferty można znaleźć w mediach społecznościowych i na stronach Useme czy Freelancer.pl. Wiele zawodów wymaga stworzenia własnej strony internetowej lub strony w mediach społecznościowych. Jeżeli takie życie nam odpowiada, ale posiadamy pytania do tego stylu życia warto zwrócić się do innych nomadów, którzy tworzą własne grupy na Facebooku lub korzystają z aplikacji Meetup.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem z oprogramowaniem antywirusowym Omegasoft.pl.

WhitePress Prawa