Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Jeśli prowadzisz drukarnię, warto zaopatrzyć się w najwyższej jakości sprzęt. Jednym z podstawowych narzędzi w tym biznesie są bez wątpienia noże introligatorskie. W dużej mierze odpowiadają one za jakość materiałów przygotowywanych dla Twoich klientów. Nie zapominaj o ostrzeniu noży jeśli chcesz by Twoje wyroby były zawsze najwyższej jakości. W poniższym artykule znajdziesz informacje na temat tego jak wybrać dobry nóż introligatorski i po jakim czasie oddać go do profesjonalnego ostrzenia.

 

ostrzenie nozy introligatorskich

Co to są noże introligatorskie i jak je wybrać?

Noże introligatorskie to jedno z podstawowych narzędzi pracy w drukarni. Jeśli potrzebujesz wybrać produkty dla siebie pamiętaj o kilku aspektach. Istotne jest, aby były wygodne. Nóż introligatorski powinien komfortowo układać się w dłoni użytkownika. Sprawdź, czy np. ma uchwyt antypoślizgowy. 

Ponadto, noże powinny być trwałe i wytrzymałe, a zarazem bezpieczne dla osób, które będą ich używać na co dzień. Jeśli chodzi o materiał, z które robione są noże introligatorskie, to popularna jest stal szybkotnąca HSS. Są to produkty wysokiej jakości, przystosowane do cięcia dużej ilości papieru czy kartonu. Noże zrobione z HSS są bardziej trwałe od tych zrobionych np. ze stali szwedzkiej, których z kolei używa się raczej w mniejszych zakładach drukarskich.

 

Do czego służą noże introligatorskie?

Noże introligatorskie mają swoje zastosowanie głównie w cięciu papieru i kartonu (niekiedy używa się ich także do kredy oraz skóry). Można je zakupić w sklepach branżowych, także przez internet. 

 

Czy noże introligatorskie trzeba ostrzyć?

Wszystkie noże z czasem się tępią. Warto wówczas o nie odpowiednio zadbać. Wpływa to bowiem na codzienną jakość pracy Twojej firmy i zleceń, które realizujesz. Niestety np. banery reklamowe przycięte tępymi nożami, mogą wrócić do Ciebie w ramach reklamacji klienta. Nie warto zatem ryzykować negatywną opinii swojej firmy. Jeśli używasz ich często, ostrzenie noży to zagadnienie, który powinieneś wprowadzić do swojego terminarza i regularnie zawozić je do firmy szlifierskiej.

 

Ostrzeżenie noży - kiedy trzeba to zrobić?

Jeśli zauważysz, że noże nie są już tak ostre, jak po zakupie to znak, że należy oddać je do ostrzenia. Jest to jednak produkt bardzo precyzyjny i może być Ci ciężko dostrzec, kiedy konkretnie wymagają one renowacji. Najlepiej będzie znaleźć sprawdzoną, zaufaną firmę i systematycznie dokonywać ostrzenia noży według terminów określonych przez kontrahenta. Być może oferują oni także przyjazd po produkty i odwiezienie ich już gotowych do pracy. W takim przypadku na pewno zaoszczędzisz trochę czasu.

Jakie ręczniki najlepiej sprawdzą się w Twoim obiekcie?

WhitePress Prawa