Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

montazdrzwi
Remont mieszkania czy domu łączy się przeważnie z wieloma poważnymi wyzwaniami i dylematami. Najczęściej pojawiające się pytanie jest takie, czy wykonać go samemu, czy skorzystać z pomocy ekipy remontowej? O ile wymiana hydrauliki czy kafelków bardzo często łączy się z potrzebą zatrudnienia specjalistów, o tyle montaż drzwi, zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych, zdołasz przeprowadzić samodzielnie.

 

 

 

 

Montaż drzwi wewnętrznych - tych zasad przestrzegaj

Decydując się na własnoręczny montaż drzwi wewnętrznych, w pierwszej kolejności zadbaj o to, aby zakupić drzwi w zestawie z ościeżnicą. Oba te elementy powinny pochodzić od jednego producenta - zaoszczędzisz wtedy czasu i nerwów związanych z ich niedopasowaniem (głównie wymiarowym i kolorystycznym) oraz potrzebą ewentualnej wymiany. Pamiętaj też, że drzwi i ościeżnice montuje się na końcu - po ułożeniu podłóg i wykończeniu ścian.

Dostępne na rynku modele drzwi i ościeżnic spełniają standardy budowlane, dzięki czemu z  łatwością dobierzesz model dopasowany do wysokości i szerokości Twojej wnęki, czyli otworu na drzwi. Standardowe wysokości to 206 lub 207 cm, natomiast szerokości: 71, 81, 91 lub 101 cm. Niektórzy producenci oferują ponadto usługę przycięcia swoich drzwi do otworów o niestandardowych wielkościach lub wykonania ich na zamówienie od podstaw.

Typowy zestaw, oprócz drzwi i ościeżnic, zawiera także zawiasy i listwy maskujące - te drugie niezbędne są, aby pozbyć się nieestetycznych szczelin w przypadku źle spasowanych elementów. Montaż drzwi wewnętrznych powinien uwzględniać przykręcenie klamki i ewentualnie zamka. Należy jednak dokupić je oddzielnie.

Pamiętaj, aby przed zamontowaniem drzwi  zapoznać się dokładnie ze wszystkimi zapisami umowy gwarancyjnej. Może się okazać, że gwarancja obejmuje wyłącznie usługę wykonaną przez fachową, autoryzowaną ekipę remontową.

 

Montaż drzwi zewnętrznych - zaufaj ekipie remontowej

Montaż drzwi zewnętrznych wymaga znacznie więcej wprawy. Stanowią one w końcu barierę dla włamywaczy, a ponadto mają zabezpieczać pomieszczenie przed dobiegającym z zewnątrz hałasem i zapewnić odpowiednią termoizolacyjność.

Prawidłowe osadzenie i uszczelnienie drzwi ma ogromne znaczenie. Drzwi zewnętrzne wyposażone są w skomplikowane mechanizmy, głównie antywłamaniowe. Choć wielu producentów oferuje je już w standardzie, to zdarza się, że trzeba je dokupić i zamontować oddzielnie. Na bezpieczeństwu domowników nie należy oszczędzać, dlatego w kontekście montażu drzwi zewnętrznych warto zaufać ekipie remontowej.

Istotnym krokiem w przypadku montażu drzwi zewnętrznych jest prawidłowe zakotwiczenie ościeżnicy w ścianie nośnej. Wszelkie szczeliny pomiędzy zamontowanymi elementami a konstrukcją domu powinny zostać wypełnione przeznaczonym do tego materiałem termoizolacyjnym, ewentualnie zaprawą cementową. Konieczne może się okazać użycie specjalnych kątowników, a nawet obróbki tynkarskie. Ostatnim argumentem przemawiającym za wyborem ekipy montażowej, jest ciężar drzwi zewnętrznych. Samodzielny montaż może okazać się po prostu zbyt czasochłonny i stresujący.

WhitePress Prawa