Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

maty antystatyczne
Nagły, trwający chwilę przepływ prądu między dwoma obiektami to zjawisko znane jako wyładowanie elektrostatyczne. Może zostać wywołane podczas zwykłego pocierania różnych materiałów, a więc dochodzi do niego nawet w trakcie tak podstawowych czynności, jak chodzenie lub zmiana ubrania. Nie jest to najprzyjemniejsze uczucie, ale zazwyczaj całkowicie bezpieczne dla człowieka. W dodatku zdecydowana większość wyładowań jest tak mała, że nawet się ich nie odczuwa. Jednak nawet taka ilość może uszkodzić niektóre elementy elektroniczne. Stwarza to duży problem podczas ich produkcji. Można jednak łatwo zapobiec stratom, używając specjalnych mat o właściwościach antystatycznych.

 

Jak działają maty antystatyczne?

Stosuje się je najczęściej w zakładach produkcyjnych, umieszczając na podłogach oraz blatach, aby przy kontakcie tych elementów ze skórą lub ubraniem człowieka nie powstawały wyładowania elektrostatyczne. Produkty tego rodzaju opierają się na substancjach antystatycznych, które powodują znaczne zmniejszenie lub całkowitą neutralizację zgromadzonego na ich powierzchni ładunku elektrycznego. Maty antystatyczne składają się z dwóch warstw, z których każda pełni inną funkcję. Górna warstwa odpowiada przede wszystkim za rozpraszanie ładunków, natomiast dolna ma za zadanie bezpiecznie je odprowadzać. Ponadto pierwsza z nich powinna być odporna na ścieranie oraz działanie wysokich temperatur, a druga wykazywać właściwości antypoślizgowe. Dzięki takim udogodnieniom zwiększa się komfort pracy, a mata lepiej pełni swoje podstawowe zadanie. Do poprawnego działania potrzebny jest przewód, który połączy matę z uziemieniem, a także specjalne paski dla pracowników, umieszczane na nadgarstkach oraz na obuwiu. Dopiero wtedy zapewni się kompletną ochronę przed wyładowaniami elektrycznymi, które mogą uszkodzić delikatny sprzęt lub układy elektroniczne, a także niekorzystanie wpłynąć na personel, dla którego częsty przepływ prądu byłby uciążliwy i potencjalnie niebezpieczny.

 

Dlaczego warto stosować maty antystatyczne?

W niektórych zakładach, szczególnie tych specjalizujących się w sprzęcie elektronicznym, nie tylko warto, ale po prostu trzeba używać mat, aby zapewnić odpowiednie warunki pracy oraz nie narażać się na straty z powodu awarii delikatnych sprzętów, np. układów scalonych. Producent powinien zadbać o ochronę swoich pracowników oraz wytwarzanych przedmiotów, a maty to najprostszy i stosunkowo tani sposób radzenia sobie z wyładowaniami elektrostatycznymi. Ich głównym źródłem jej człowiek, co utrudnia wyeliminowanie tego problemu w inny sposób. Przed zakupem maty należy upewnić się, czy dany produkt spełnia europejską normę PN-IEC 61340-4-1:2006, określającą rezystencję elektryczną wykładzin podłogowych oraz gotowych podłóg. Powinno się także sprawdzić, czy posiada dwie warstwy, a także gniazdo do podłączenia kabla uziemiającego. W asortymencie ulpa.com.pl znajdą Państwo wyłącznie najwyższej jakości maty, które doskonale spełnią swoje zadanie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą, a w razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt.

 

Rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym – czy nastąpiło zgodnie z przepisami?

Pneumatyka w przemyśle - jakie są zastosowania?

WhitePress Prawa