Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

finansowanie oparte
Takie finansowanie opiera się na pozyskiwaniu kapitału od inwestorów, którzy w zamian otrzymują procent aktualnych dochodów brutto przedsiębiorstwa. Kto skorzysta na takim rozwiązaniu i do kogo jest ono kierowane?

 

 

 

 

 

 

 

  

Finansowanie oparte na przychodach, to nic innego, jak otrzymywanie procentu aktualnych dochodów brutto przedsiębiorstwa w zamian za zainwestowane pieniądze. Tym samym finansowanie oparte na przychodach to coraz popularniejsze rozwiązanie, dzięki któremu firmy pozyskują kapitał dla swojej działalności od inwestorów, a inwestorzy otrzymują procent bieżących przychodów brutto w zamian za zainwestowane pieniądze.

Z takiej formy finansowania skorzystają małe i średnie firmy, które w innym przypadku mogłyby nie uzyskać bardziej tradycyjnych form kapitału. Skąd wzięła się taka forma finansowania, na czym polega, kto na tym skorzysta oraz gdzie można pozyskać finansowanie oparte na przychodach dla swojej firmy? 

 

Jak to się zaczęło?

Finansowanie oparte na przychodach - inaczej RBF było na początku stosowane głównie w przemyśle energetycznym. Później w XX wieku sprawdziło się jako sposób finansowania rozwijających się przedsiębiorstw. Dziś ten sposób jest coraz popularniejszy, a także występuje w takich odmianach, jak Revenue Sharing, wykorzystywany przy platformach crowdfundingowych. Nic w tym dziwnego, bo finansowanie oparte na przychodach to obustronne korzyści, dla inwestora jest to regularny zysk, dla przedsiębiorcy sposób, by szybciej i skuteczniej rozwijać swoją firmę.

 

Finansowanie oparte na przychodach - na czym polega? 

Przedsiębiorstwo pozyskujące kapitał poprzez tego typu finansowanie jest zobowiązane dokonywać regularnych płatności na poczet spłaty kapitału inwestorów. Taki rodzaj finansowania inaczej jest nazywany finansowaniem opartym na opłatach licencyjnych. W tym modelu inwestorzy mają swój regularny udział w przychodach przedsiębiorstwa, do momentu, kiedy nie zostanie wypłacona wcześniej określona kwota, czyli wielokrotność inwestycji wahająca się od 3 do 5 razy tyle ile kwota pierwotnie zainwestowana. 

Płatność dla inwestora jest zawsze uzależniona od tego, jakie wyniki osiąga firma i jak radzi sobie na rynku. Działa to na zasadzie naczyń połączonych - gdy w przedsiębiorstwie spada sprzedaż - inwestor także to widzi, bo następuje obniżenie jego regularnej opłaty. Co więcej, gdy sprzedaż firmy rośnie, wtedy także zwiększa się opłata dla inwestora. Tym samym przedsiębiorca, jak i inwestor stają się partnerami, dla których wspólnym celem są jak najlepsze korzyści osiągane przez firmę. Działają razem w jednym celu i czerpią z tego korzyści. 

 

Zalety i wady finansowania 

Finansowanie oparte na przychodach zapewnia wiele korzyści dla przedsiębiorców. Może być także lepszym i łatwiej osiągalnym sposobem na rozwój firmy niż kredyt, zwłaszcza na samym starcie. Nie da się ukryć, że przedsiębiorstwa na początku swojej działalności mogą nie spełniać warunków do skorzystania z kredytu komercyjnego. Ta forma finansowania wpływa na poprawienie płynności firmy, a także pozwala zaoszczędzić poświęcony na długotrwałe zdobywanie funduszy, zamiast tego można zdecydować się raczej na ich wykorzystywanie. 

 

Dla kogo? 

Gdzie sprawdzi się taki model? Z roku na rok finansowanie oparte na przychodach znajduje coraz większe zainteresowanie w przypadku startupów, jak i mniejszych i średnich firm. Jest doskonałym sposobem na inwestycję w rozwój swojej działalności, gdzie spłata oparta jest na przychodach przedsiębiorstwa. Kluczowym warunkiem, jaki musi spełnić firma, by móc liczyć na taki sposób finansowania przez inwestorów jest osiąganie przychodów. 

Często wkładem inwestorów są nie tylko finanse, ale także dodatkowe wsparcie, czy możliwość skorzystania z dostępu do specjalistów, dzięki którym firma będzie osiągała jeszcze lepsze rezultaty w kolejnych miesiącach, czy latach. Tym samym to rozwiązanie, na którym skorzystają wszyscy. 

Rozwiązania dla firm 

Jeśli prowadzisz swój sklep internetowy, to także możesz skorzystać z nowoczesnego i elastycznego finansowania. To sposób na uzyskanie finansowania działalności, która nie obciąży firmy, dzięki wypłatom uzależnionym od przychodów. Takie rozwiązanie proponuje między innymi http://booste.com/pl. Booste zapewnia szybki proces przygotowania oferty, oparty na analizie danych. Nie wymaga weryfikacji zdolności kredytowej, gwarancji osobistych, czy utraty działów. Dzięki temu, że spłaty przy finansowaniu opartym na przychodach są uzależnione od przychodów sklepu i dostosowują się do ich fluktuacji, to nie naruszają one płynności firmy. 

 

Pomoc doświadczonych ekspertów

Oprócz samej inwestycji Booste zapewnia wsparcie i możliwość skorzystania z doświadczenia ekspertów, by przyspieszyć rozwój sklepu internetowego. Z racji tego, że w finansowaniu opartym na przychodach z lepszych wyników firmy korzystają dwie strony, to takie rozwiązanie naprawdę się opłaca. 

 

Elastyczny sposób finansowania

Booste jest także elastycznym finansowaniem, które łatwo można dostosować do potrzeb firmy, decydując się na tygodniową, dwutygodniową lub miesięczną spłatę do czasu spłaty kapitału i uiszczenia jednorazowej opłaty w wysokości 6%. 

Tym samym finansowanie oparte na przychodach może być rozwiązaniem dla wielu małych i średnich firm, które zyskają płynność, jak i fundusze by realizować swoje plany i osiągać jeszcze lepsze zyski w przyszłości. Na tym skorzysta nie tylko sama firma, ale także i inwestor.

 

Jak zarobić na promocjach bankowych?

Potrzebujesz więcej czasu? Spróbuj wykonywać niektóre obowiązki zdalnie

WhitePress Prawa