Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Bronchoskopia to badanie wykonywane za pomocą endoskopu zwanego bronchofiberoskop, który pozwala na wizualną ocenę wyglądu tchawicy i oskrzeli oraz i głosu. Podczas bronchoskopii lekarz może pobrać materiał do badania bakteriologicznego oraz wycinków błony śluzowej do badania histopatologicznego. Podczas bronchoskopii można również wykonać biopsję węzłów chłonnych przez ścianę oskrzeli, można pobrać do badania mały fragment miąższu płuca za pomocą biopsji przezoskrzelowej płuca. Obecnie bronchoskopia jest wykonywana najczęściej za pomocą bronchofibroskopu, ale czasami tzw. sztywna bronchoskopia przy użyciu metalowego bronchoskopu.

2

Jakie są wskazania do bronchoskopii?

Bronchoskopia jest bardzo ważna w diagnostyce objawów ze strony układu oddechowego, takich jak krwioplucie, przewlekły kaszel, duszności, czy nawracające zapalenia płuc.
Dokładne wskazania do badania zależą od sytuacji klinicznej i mogą być ocenione wyłącznie przez lekarza. Bronchoskopię wykonuje się również w części zmian stwierdzanych w badaniach obrazowych płuc, takich jak guzy, nacieki czy zmiany śródmiąższowe w płucach. Prawidłowy wynik tych badań nie wyklucza bronchoskopii w wielu sytuacjach.

Bronchoskopia wykonywana jest również w celach leczniczych polegająca na aspiracji wydzieliny z oskrzeli u pacjentów mających trudności z ich odkrztuszeniem, podejrzenie aspiracji konieczność usunięcia ciała obcego lub zwężenia oskrzeli luz. Eksperymentalne zabiegi stosowane podczas bronchoskopii, głównie badania naukowe, obejmują termoplastykę mięśni oskrzeli w leczeniu ciężkiej astmy oraz wszczepianie zastawek powodujących niedodmę u pacjentów z rozedmą.

 

Jak przebiega bronchoskopia

Przed wykonaniem bronchoskopii konieczne jest założenie dostępu do żyły, tzw. wenflonu. Pacjent otrzymuje dożylnie środki uspokajające, nasenne, przeciwkaszlowe, przeciwbólowe. Gardło i przewody nosowe są znieczulane roztworem lidokainy, a samo badanie jest przeprowadzone w pozycji leżącej. Lekarz wprowadza endoskop  przez nos lub usta pacjenta. Według badań przeprowadzonych podczas bronchoskopii interwencja od kilku minut do kilkunastu minut. Pomimo znieczulenia wprowadzenie bronchofibroskopu przez nos jest dla pacjenta mało przyjemne. Po wprowadzeniu bronchofiberoskopu do tchawicy i oskrzeli może wystąpić kaszel i duszności. Podczas badania błona śluzowa oskrzeli jest znieczulana roztworem lidokainy, a pacjentowi w razie potrzeby podaje się tlen.

Odbiór zabiegu różni się w zależności od indywidualnej reakcji na leki podawane podczas zabiegu, co znacznie zmniejsza nieprzyjemne odczucia. Niektórzy pacjenci przesypiają większą część zabiegu po jego zakończeniu, nie pamiętają, że mieli wykonaną bronchoskopię. Po zabiegu pacjent może skarżyć się na ból gardła lub chrypkę, które powinny ustąpić w ciągu 24 godzin. Jeśli chrypka utrzymuje się dłużej, skonsultuj się z lekarzem. 

WhitePress Prawa