Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

blik
Blik, możliwe, że słyszałeś tą nazwę wcześniej a raczej na pewno znasz reklamy pokazujące ludzi płacących za produkty telefonem, ba zapewne widziałeś takie osoby w swoim sklepie. Transakcje bezgotówkowe, czyli takie, które realizowane są bez udziału pieniądza w formie fizycznej stają się coraz bardziej popularne, a Blik to kolejna metoda dokonywania transakcji bezgotówkowych, która jest warta uwagi. Dlatego w tym artykułem przyjrzymy się temu czym jest Blik oraz jak go używać, zapraszamy do lektury.

 

 

Co to jest Blik?

Odpowiadając na pytanie co to jest blik należałoby przytoczyć definicję mówiącą, że jest to system płatności mobilnych stworzony w Polsce i wprowadzony w roku 2015. Blik okazał się bardzo szybko zyskiwać użytkowników i na moment pisania artykułu uznaje się, że korzysta z niego ponad 4 miliony klientów w kraju, a z każdym dniem liczba użytkowników rośnie i nie ma zamiaru się zatrzymać. Blik pozwala dokonywać płatności za zakupy przy użyciu smartfona o ile mamy zainstalowaną aplikację bankową, która jest połączona z naszym kontem. Do prawidłowego działania aplikacji niezbędne jest również internet, co jest najpoważniejszą słabością systemu. Jednak patrząc na rozwój sieci, i przyszłość, w której możliwe, że internet będzie wszędzie dzięki satelitom i możliwe, że będzie nawet darmowy to BLIK ma racją bytu. Już dzisiaj większość użytkowników telefonów posiada dostęp do internetu, który jest zapewniany w abonamentach operatorów komórkowych.

Blik jest obecnie w większości banków i nie są ponoszone koszty za dokonywanie transakcji w tym systemie. Płatność jest realizowana przez aplikację Twojego banku a akceptantem. Blik funkcjonuje na zasadach kodów jednorazowych o określonym terminie ważności. Kody BLIK składają się z 6 cyfr i jeżeli nie zostaną wykorzystane należy wygenerować nowy kod. Do systemu mogą przystąpić również osoby poniżej 18 roku życia.

Płatność blik polega na wygenerowaniu wspomnianego kodu w aplikacji bankowej, kod jest wprowadzany w miejscu zakupy np. terminalu płatniczym w sklepie. W dalszej kolejności kod przesyłany jest do instytucji zajmującej się autoryzacją kodów Blik, potem informacja kierowana jest do banku a ten zwraca informację do wspomnianej instytucji. Jeżeli na koncie osoby płacącej jest odpowiednia ilość pieniędzy dochodzi do finalizacji transakcji. Cała procedura może wydawać się na długą, ale jest zautomatyzowana i ostatecznie płatność trwa niewiele dłużej niż przy wykorzystaniu karty płatniczej.

Blik jest bezpieczną formą dokonywania zakupów i opłacania innych usług. Blikiem nie tylko opłacisz zakupy we wspomnianym sklepie, ale również dokonasz płatności przez internet i wypłacisz pieniądze z bankomatu. Podobnie jak na karcie płatniczej tak i tutaj masz pewne limity kwot, do których możesz dokonywać transakcji. Limity ustalają banki i możesz nimi manipulować do pewnej wysokości, wszystko zależy od regulaminu banku.

 

Blik i płacisz

Blik to bardzo fajne podejście do transakcji bezgotówkowych, które w niedługim czasie stało się bardzo popularne i perspektywa kolejnych lat to perspektywa rozwoju tego typu płatności. Jeżeli poszukujesz zamiennika dla płatności przy użyciu karty debetowej to wybierz płacenie przy użyciu Blika.

Euro 2021 - wyjątkowy turniej

Import z Chin - cło