Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

analiza techniczna
Analizy techniczna i fundamentalna to instrumenty, które przydają się inwestorom podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych. Korzystają z niej zarówno osoby początkujące na giełdzie, jak i profesjonaliści. Połączenie tych technik analizy pomaga dokonywać lepszych i bardziej przemyślanych wyborów.

 

 

 

 

 

Czym jest analiza techniczna?

Analiza techniczna odpowiada głównie na dwa pytania – kiedy kupić i kiedy sprzedać aktywa na giełdzie. Jest to analiza krótkookresowa, która określa opłacalność inwestycji w instrumenty finansowe. Przeprowadza się ją między innymi na podstawie śledzenia wykresów zmian cen aktywów oraz wartości obrotów i różnych wskaźników technicznych. Do jej założeń należy stwierdzenie, że popyt i podaż są głównymi czynnikami determinującymi ceny akcji.

Analiza techniczna stara się określać prawdopodobne zmiany ceny kursów akcji, które nastąpią w przyszłości. Poprzez ocenę kursów z przeszłości oraz czynników wpływających na zwiększenie lub zmniejszenie podaży i popytu można przewidywać zachowania rynku. Dzięki temu możliwe jest określenie najlepszego czasu na kupno i sprzedaż akcji. Należy jednak mimo wszystko pamiętać o tym, że nawet najlepiej przeprowadzona analiza nie daje zupełnej pewności, a inwestowanie na giełdzie zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem.

 

Czym jest analiza fundamentalna?

Analiza fundamentalna służy wycenieniu spółki i określeniu jej wartości wewnętrznej, która po porównaniu z ceną rynkową pomaga przewidzieć oczekiwaną stopę zwrotu. Polega to w skrócie na tym, że jeżeli spółka na rynku jest wyceniania na mniej niż jej wartość wewnętrzna, to zalecane jest jej kupno. Natomiast jeśli wycena jest wyższa, czyli spółka jest przewartościowana, to rekomenduje się jej sprzedaż. Dzięki temu można z większym prawdopodobieństwem przewidzieć, które spółki opłaca się kupić, a które sprzedać.

Przeprowadzenie pełnej analizy fundamentalnej pochłania dużo czasu i wymaga sporego doświadczenia, dlatego zwykle wykonywana jest przez profesjonalistów obeznanych z tym tematem. Dzięki takim narzędziom jak analizy techniczna i fundamentalna inwestowanie może być świetną zabawą. Chcąc zacząć przygodę z giełdą, trzeba jednak najpierw założyć rachunek maklerski – na ten temat można znaleźć więcej informacji tutaj, na stronie duńskiego banku inwestycyjnego Saxo.

 

Analiza techniczna z analizą fundamentalną – połączenie dwóch metod

Analiza techniczna może pomóc znaleźć nam odpowiedź na pytanie, kiedy kupować, a kiedy sprzedawać aktywa, a analiza fundamentalna podpowiada, które spółki będą najbardziej odpowiednie zarówno do kupna, jak i sprzedaży w danym czasie. Z tego względu wielu inwestorów, także tych wysoce doświadczonych korzysta z połączenia obu tych metod podczas podejmowania decyzji odnośnie do inwestycji. Korzystanie z dwóch rodzajów analiz jednocześnie polega zwykle na wykonaniu dwóch kroków. 

Pierwszym z nich jest przeprowadzenie analizy fundamentalnej i stworzenie wstępnej listy spółek, które spełniają określone wcześniej wymagania – etap ten określa się jako screening. Następnie nadchodzi czas na analizę techniczną wybranych w poprzednim kroku akcji – przeanalizowanie wykresów pozwala podjąć decyzję, które spółki z listy warto kupić, a które należy sprzedać. Inwestowanie na giełdzie to zawsze ryzykowna zabawa – szczególnie jeśli przeznaczamy na ten cel duże kwoty. Jednak decyzje poprzedzone dogłębnymi analizami ekonomicznymi są z reguły pewniejsze i częściej przynoszą zyski.

 

Jak przygotować się do podróży busem do Niemiec?

WhitePress Prawa