Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Cloud computing to specjalny model biznesowy, który bazuje na rozwiązaniach w chmurze. Do jego najważniejszych zasad należy dostarczanie usług IT bezpośrednio przez internet. Obecnie taka forma outsourcingu usług księgowych staje się coraz popularniejsze, ze względu na brak konieczności inwestowania w infrastrukturę i oprogramowanie. Dane przetwarzane w chmurze pozwalają na wygodne korzystanie z wszystkich zasobów, a także udostępnianie ich użytkownikom końcowym. Cloud computing w obszarze księgowości jest rozwiązaniem optymalnym zarówno dla średnich czy małych przedsiębiorstw, jak i działalności prowadzonych jednoosobowo.

Cloud computing

Elastyczność i bezpieczeństwo

Do najważniejszych zalet księgowości w chmurze należy bezpieczeństwo i elastyczność tego rozwiązania. Cloud computing zapewnia szybki dostęp do profesjonalnych narzędzi informatycznych, które podnoszą efektywność procesów księgowych przy jednoczesnym ograniczeniu ponoszonych kosztów. Dane przetwarzane w chmurze zapewniają przy tym łatwą dostępność danych, niezależnie od miejsca pobytu użytkownika. Dostawcy tego typu rozwiązań gwarantują klientom pełne wsparcie techniczne, a także kompleksową obsługę w zakresie spersonalizowania systemu. Dostęp do wszystkich aplikacji księgowych zapewniany jest online, dzięki czemu można z nich korzystać za pomocą praktycznie dowolnego urządzenia z przeglądarką internetową. Użytkownik nie musi posiadać licencji na oprogramowanie, ponieważ dostawca usług w chmurze sam zapewnia możliwość korzystania z konkretnych funkcji systemu. Z reguły opłaty pobierane są w formie abonamentu.

 

Zdalny outsourcing księgowości

Usługi księgowo-finansowe coraz częściej oferowane są w formie outsourcingu, z którego mogą korzystać różne podmioty. Jednym z narzędzi najczęściej wykorzystywanych w tym celu jest oprogramowanie enova365, posiadające wiele funkcji ułatwiających elektroniczny obieg dokumentów i zdalne prowadzenie rozliczeń. Outsourcing obejmujący informatyczną księgowość, kadry i płace w oparciu o ten system oferuje Neofin. Firma przeprowadza analizy finansowe, przygotowuje sprawozdania, sprawuje nadzór księgowy i standaryzuje wiele specjalistycznych usług. Obsługa kadrowo płacowa z enova365 obejmuje też audyty i kontrole czy zarządzanie zobowiązaniami w zakresie wynagrodzeń czy podatków. Outsourcing księgowości jest dostępny dla firm z całej Polski oraz wielu branż.

foto1

Automatyzacja procesów

Księgowość oraz kadry i płace z enova365 bazują na automatyzacji wielu procesów. Odpowiednio dobrane moduły tego systemu znacząco poszerzają możliwość funkcjonowania biura rachunkowego. Za pomocą tego narzędzia da się automatycznie naliczać podatki, generować i przesyłać deklaracje do urzędów, tworzyć raporty księgowe, prezentować dane w formie tabel i wykresów czy przekazywać operatorom informacje o braku płatności oraz wdrażać szybkie procedury windykacyjne. Obsługa tego systemu w chmurze automatyzuje też proces zarządzania obiegiem dokumentów księgowych. Cloud computing znacząco ułatwia korzystanie z aplikacji do tworzenia arkuszów organizacyjnych czy planów finansowych, a tym samym sprzyja usprawnionemu przepływowi informacji. Rozwiązanie to zmniejsza nakłady pracy i eliminuje potencjalne błędy ludzkie.

 

Zalety i korzyści

Cloud computing w księgowości zapewnia szybki dostęp do danych z praktycznie dowolnego miejsca na świecie. Usługa ta pozwala na bezproblemowe poszerzanie listy użytkowników systemu, włącznie z dostosowywaniem poziomu uprawnień. Aktualizacja oprogramowania leży po stronie dostawy usługi, dzięki czemu użytkownik nie musi przeprowadzać jej osobiście. Rozwiązania chmurowe redukują nakłady finansowe związane z utrzymaniem infrastruktury, a tym samym zmniejszają bieżące koszty ponoszone przez firmę. Niemałą zaletą pozostaje efektywność wymiany danych w systemach pracujących na tym samym modelu, włącznie z możliwością działania wielu jednostek na tej samej bazie danych. Praca odbywa się w ustandaryzowanym środowisku, który uniezależnia firmę od konieczności wyboru konkretnego modelu prowadzenia księgowości - scentralizowanego lub rozproszonego.

WhitePress Prawa