Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

ciekły azot
Ciekły azot posiada niesamowity potencjał, jeśli chodzi o jego wykorzystanie w medycynie. Stosowany jest w trakcie leczenia zimnem, czyli krioterapii. Na czym dokładnie polega wspomniana niefarmakologiczna metoda zwalczania schorzeń i jaką rolę odgrywa w niej skroplony azot? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

 

 

 

 

 

Jak wygląda leczenie kriogeniczne przy użyciu ciekłego azotu?

Na czym dokładnie polega krioterapia i jaki skutek ma zastosowanie w niej ciekłego azotu? Organizm jest poddawany działaniu niskiej temperatury. Ta natomiast prowadzi do oziębienia ciała lub jego konkretnej części, która jest leczona za pomocą krioterapii częściowej.  

Wykorzystanie ciekłego azotu we wszelkich zabiegach lub w przypadku doznanej kontuzji prowadzi do znacznego zwiększenia przepływu krwi. A co za tym idzie, uszkodzone tkanki szybciej się regenerują. Jak zatem widać, działanie szczególnie niskiej temperatury nie musi mieć negatywnego wpływu na organizm, co jest powszechnie przyjęte.

 

Zastosowanie ciekłego azotu w leczeniu a bezpieczeństwo

Leczenie krioterapeutyczne cieszy się dużą popularnością. Zimny azot ma niezwykle pozytywne działanie m.in. w zabiegach dermatologicznych czy w fizjoterapii. Oczywiście służy on zdrowiu, gdy jego użycie ma miejsce przy jednoczesnym zachowaniu pełnego bezpieczeństwa.

Jest to ważne, gdyż wówczas minimalizuje się ryzyko powstawania wszelkich komplikacji w postaci częściowych odmrożeń czy uszkodzeń nerwów obwodowych. W przypadku zmagania się z chorobą niedokrwienną serca może dojść do zaburzeń krążenia wieńcowego. Z kolei osoby profesjonalnie uprawiające sport w skrajnych przypadkach są podatni na obniżenie siły mięśniowej.

 

Ciekły azot i jego wykorzystanie w fizjoterapii

Mając na uwadze fizjoterapię, najczęstszym zabiegiem uśmierzającym ból jest krioterapia miejscowa. Pary ciekłego azotu doprowadzają do uelastycznienia mięśni, a także zmniejszenia powstałych obrzęków. Ta metoda znacząco ogranicza czas powrotu do pełnej sprawności fizycznej. Zaleca się ją w przypadku naciągnięcia mięśni, zwichnięć, skręceń, stłuczeń oraz złamań.

Krioterapia miejscowa w fizjoterapii przyjmuje różnorodne metody. Mogą to być okłady z lodu, kąpiel w lodowatej wodzie lub wykorzystanie nadmuchów schłodzonym powietrzem. Te jednak nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Wówczas warto zdecydować się na pomoc w postaci oparów skroplonego azotu.

Jaki są efekty krioterapii stosowanej w rehabilitacji? Przede wszystkim pacjenci cieszą się wzmocnioną siłą mięśniową. Ciekły azot działa również przeciwzapalnie, co minimalizuje ból po mikrourazach. Ponadto dochodzi do zwiększenia możliwości ruchowych w stawach.

 

Użycie ciekłego azotu w zabiegach dermatologicznych

Krioterapia wykorzystująca zimny, ciekły azot dotyczy również zabiegów dermatologicznych w postaci usuwania blizn, a także innych niedoskonałości na skórze. Są one nie tylko bezbolesne, ale również niezwykle skuteczne.

A jakie działanie ma w ich trakcie skroplony azot? Zimne strumienie kierowane na miejsca dotknięte zmianami powodują zamrożenie chorych komórek. Po wykonanych zabiegach może dojść do powstania nielicznych blizn, które z czasem zanikają. Wszystko jest uzależnione od stopnia zamrożenia tkanek.

Krioterapia niejednokrotnie bywa skuteczniejsza, chociażby od zabiegów laserowych. W związku z tym użycie w niej ciekłego azotu to doskonały sposób na radzenie sobie ze zmianami skórnymi czy cellulitem. Organizm przyjmuje wówczas postawę obronną, co prowadzi do znacznego natlenienia tkanek. Efekty są znaczące. Skóra poprawia swoje właściwości regeneracyjne, a także staje się jędrniejsza.

 

Złote zegarki – białe, żółte czy różowe złoto?

Szybki rozwód - czym jest oraz jak go przeprowadzić?

WhitePress Prawa