Grudzień to wyjątkowy miesiąc, w którym bardziej niż zwykle dbamy o przytulną atmosferę w naszych domach. Zapach świeżo pieczonego ciasta, migotliwy blask lampek, radość z czasu spędzonego w gronie bliskich – to elementy, które mają wpływ na nasz wewnętrzny spokój. Jednak radość z przebywania w czterech ścianach ma swój początek dużo wcześniej. Świąteczny dom oraz sekret jego radości kryje się w odpowiedniej konstrukcji domu, oraz materiałach budowlanych zapewniających ciepło, ciszę i poczucie bezpieczeństwa – na co dzień, nie tylko od święta.
Na straży domowego ogniska
Seans filmowy na kanapie, ulubiona lektura z kubkiem aromatycznej herbaty w dłoni, relaksacyjna kąpiel z bąbelkami – każdy z nas ma swój przepis na rozgrzanie w długie, zimowe wieczory. Gdy temperatury spadają, ciepło jest wprost na wagę złota. Tak w przenośni, jak i w znaczeniu dosłownym. Niestety koszty, jakie ponosimy za ogrzewanie naszych domów, przysparzają nas dziś o niemały zawrót głowy.
Na nic zda się podkręcanie grzejników czy dokładanie opału do pieca, jeśli budynek nie jest odpowiednio zaizolowany. Nieszczelne okna czy niedocieplone ściany to miejsca, przez które ucieka najwięcej drogocennego ciepła. Zamiast sięgać do termostatu kaloryfera, warto sięgnąć po dobrej jakości materiały budowlane – energooszczędne pakiety szybowe i trwałe systemy ociepleń.
– W kwestii zapewniania ciepła we wnętrzach warto spojrzeć na dom jako układankę, w której każdy element ma znaczenie. Izolację termiczną ścian zapewnią płyty wykonane z wełny mineralnej szklanej. Stolarki okiennej z kolei – szyby z powłoką niskoemisyjną, koniecznie z ciepłą ramką międzyszybową, wykonaną z tworzywa ABS i włókien szklanych. W ofercie marek ISOVER, Rigips, Swisspacer oraz Glassolutions znajduje się wiele nowoczesnych rozwiązań, co dzień stających na straży domowego ogniska, z których każdy może wybrać to najbardziej odpowiednie – mówi Sławomir Kocur, Menadżer Sprzedaży Prefab & Inicjatyw Wspólnych Saint-Gobain.
Dodajmy, że wysokiej jakości materiały budowlane tworzone są dziś w sposób zrównoważony. Tym samym zyskują wymiar nie tylko ekonomiczny, ale i ekologiczny. A to wartości, które mają równie duży wpływ na nasz komfort życia i wewnętrzny spokój – przyjemne ciepło odczujemy nie tylko we wnętrzach, ale i na wieść, że rachunki za ogrzewanie nie zdewastowały domowego budżetu, a nasz dom nie odcisnął dużego śladu na środowisku. Zyski są więc wielowymiarowe.
Spokojna przystań… z gipsu, wełny i szkła!
W czasach gdy na każdym kroku otacza nas wiele bodźców mających często negatywny wpływ na nasz nastrój i zdrowie, odnalezienie wytchnienia w codzienności staje się jedną z głównych potrzeb człowieka. Jednak aby cieszyć się upragnioną ciszą, nie trzeba mieszkać z dala od miasta lub, zgodnie z popularnym stwierdzeniem, jechać w Bieszczady, choć złapanie oddechu na łonie natury na pewno przyniesie chwilowe ukojenie. Jak uzyskać długoterminowy komfort akustyczny w naszych czterech kątach? Stawiając na niezawodne trio – gips, wełnę mineralną i szkło. Rozwiązania budowlane wykonane z tych komponentów potrafią zaskoczyć… siłą spokoju.
Kiedy myślimy o wyciszeniu pomieszczenia, oczami wyobraźni widzimy płyty kartonowo-gipsowe, które skutecznie tłumią dźwięki dobiegające z zewnątrz. Skojarzenie jest jak najbardziej słuszne, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że o nasz komfort akustyczny dbają także… szyby. Te wykonane ze szkła laminowanego skutecznie niwelują hałas, który dociera do wnętrz.
– Mamy ten przywilej, że nasze materiały budowane są wielofunkcyjne i zapewniają komfort na kilku poziomach jednocześnie, ponieważ dzięki zaawansowanej technologii produkcji posiadają zarówno wybitne parametry akustyczne, jak i termoizolacyjne – tłumaczy Sławomir Kocur. – Produkty marki Isover, takie jak AKU-PŁYTA czy marki Rigips, np. Rigips Aku, pozwalają wytłumić pomieszczenie, a przy tym chronić je przed utratą ciepła. Podobne korzyści przynoszą pakiety szybowe ze szkłem laminowanym dźwiękoizolacyjnym STADIP SILENCE oraz szkłem z powłoką niskoemisyjną. „Ciche okna” w połączeniu z dobrze wytłumionymi ścianami zadbają o to, by żadne nieproszone dźwięki nie zakłócały naszej wewnętrznej harmonii, a w pomieszczeniach panowała przyjemna temperatura.
Trzecim, równie istotnym aspektem, które podnosi naszą jakość życia, jest poczucie bezpieczeństwa. Również tu gips oraz szkło odgrywać będą niemałą rolę.
Rozwiązania, które czuwają nad bezpieczeństwem
Ożywiona zabawa z dziećmi, beztroski sen, dłuższe przebywanie poza domem – popularne wielkoformatowe przeszklenia mogą rodzić obawy, że nasz dom nie będzie odpowiednio zabezpieczony przed nieszczęśliwymi wypadkami czy osobami trzecimi. Nic bardziej mylnego. Nowoczesne pakiety szybowe strzegą nas jak oka w głowie za sprawą laminowanego szkła bezpiecznego. Specjalna folia PVB umieszczona między taflami szkła nie tylko zwiększa odporność konstrukcji na uderzenia, ale też zapobiega zranieniom, gdy dojdzie do stłuczenia, utrzymując szklane odłamki w ryzach.
Drugim, równie ważnym aspektem jest bezpieczeństwo pożarowe. Trudno wyobrazić sobie świąteczny klimat bez magii świec i lampek choinkowych, przyrządzania domowych potraw czy blasku kominka. Co ochroni nas przed incydentami z udziałem ognia?
– Odpowiedź jest prosta: systemy suchej zabudowy marki Rigips do pary z wełną szklaną marki ISOVER. Zarówno płyta gipsowa, jak i wełna mineralna są materiałami niepalnymi. Zabezpieczają przed rozprzestrzenianiem się ognia w pomieszczeniu i zapobiegają wzrostowi temperatury wewnątrz ściany, a co za tym idzie – jej destrukcji termicznej. Dodając do tego szyby przeciwpożarowe marki Vetrotech zyskujemy kompleksowy system zabezpieczeń, którego niezawodność potwierdzają regularnie przeprowadzane przez nas badania – wyjaśnia Piotr Wereski, Kierownik Rozwoju Systemów PreFab i Inicjatyw Wspólnych Saint-Gobain.
Podczas gdy my oddajemy się celebracji życia codziennego, wysokiej jakości rozwiązania budowlane otaczają nas wyjątkową opieką, czyniąc każdy dzień w roku świętem komfortu, spokoju i bezpieczeństwa. Dlatego warto zaprosić je do naszych domów na stałe.
Badanie instalacji elektrycznej ważnym aspektem bezpiecznego użytkowania budynku