Porady
Typografia
 • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
 • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Każdy, kto uprawia rośliny, wie, jak trudno jest pozbyć się szkodników z liści, owoców, a także gleby. W tej ostatniej znajdziemy nie tylko robactwo, ale i mnóstwo chwastów. Są one zagrożeniem dla wielu roślin uprawnych: kwiatów, traw i zbóż. Nawet jeśli to rośliny jednoroczne, straty mogą być ogromne. Sprawdzamy, jaki chwast jednoliścienny zagraża uprawom zbóż jarych i ozimych. Przedstawimy też środki ochrony roślin, wykorzystywanych do regulacji zachwaszczenia.

 Chwast jednoliscienny

Popularne chwasty jednoliścienne

Na polach uprawnych problem stanowią chwasty jednoliścienne i dwuliścienne. Są to rośliny o wysokiej odporności na zmienne warunki atmosferyczne. Potrafią przetrwać w trudnych warunkach: dużych upałach i niskich temperaturach. Większość preferuje gleby wilgotne, a susza też im niestraszna. Chwasty jednoliścienne, w zależności od gatunku, pojawiają się na wiosnę lub wczesną jesienią. Rośliny uprawne najczęściej atakują:

 • miotła zbożowa - szczególnie niebezpieczna w uprawach zbóż ozimych. Kwitnąć może późną jesienią i wczesną wiosną. Często przypada to jeszcze przed żniwami, podczas których osypuje ziarniaki, obniżając wzrost plonów w kolejnym roku;

 • samosiewy zbóż ozimych pojawiają się po żniwach i są efektem osypania ziarniaków, mogą pojawiać się w innych uprawach;

 • wyczyniec polny z rodziny wiechlinowatych - atakuje pola uprawne, na których dominuje jeden rodzaj zboża;

 • owies głuchy to chwast jednoroczny, pojawia się w zbożach jarych. Nie zimuje, ale nawet pojedyncze nasiona mogą silnie owocować w kolejnym roku;

 • chwastnica jednostronna to chwast jary, jednoroczny, który trudno odróżnić od prosa.

Wszystkie te rośliny lepiej radzą sobie w trudniejszych warunkach niż zboża uprawne. Lubią gleby wilgotne, tak często spotykane na polach. Najlepiej wyplewić je we wczesnej fazie rozwoju, kiedy jeszcze nie mają tak silnych korzeni.

Na polach uprawnych problemem jest też perz właściwy, który nie pnie się w górę, ale kładzie kłącza na ziemi. Atakuje głównie trawy, więc często widzimy go na podwórku. Niestety spotkamy go też między roślinami uprawnymi, gdzie zabiera składniki odżywcze z gleby. Zagraża roślinom okopowym.

Chwasty jednoliścienne poznasz bliżej tutaj - proagri.com.

 

Zwalczanie chwastów jednoliściennych bez szkody dla upraw

Nie jest łatwo zwalczyć chwasty jednoliścienne w uprawach zbóż. Trzeba wybierać herbicydy mające substancje czynne bezpieczne dla zbóż i ludzi, bo przecież będziemy je kiedyś jeść. Najczęściej stosowane do ochrony roślin substancje aktywne to:

 1. Chlorotoluron

 2. Fluoroksetyna

 3. MCPA (kwas 2-metylo-4-chlorofenoksyoctowy)

 4. 2,4-D (kwas 2,4-dichlorofenoksyoctowy)

 5. Dicamba

 6. Bromoksywil

Substancje do zwalczania chwastów działają na różne grupy chwastów, ale trzeba wiedzieć, jak stosować: dobrać środek do rodzaju uprawy i zastosować we wczesnych fazach wzrostu.

WhitePress Prawa