Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Ceowniki aluminiowe
Ceowniki aluminiowe należą do szerokiej grupy kształtowników. Dzięki specyficznym właściwościom zyskały wiele zastosowań. Z tego powodu dziś cieszą się ogromną popularnością w wielu branżach związanych z przemysłem i budownictwem. Gdzie dokładnie można spodziewać się ich obecności?

 

 

 

 

Czym jest ceownik?

Ceownik to element konstrukcyjny wykonany z metalu – zwykle stali lub aluminium. Od materiału, z którego powstał, zależą jego późniejsze właściwości. Nazwę zawdzięcza charakterystycznemu kształtowi. Ceownik w przekroju poprzecznym przypomina literę „C”. Jego konstrukcja opiera się więc na trzech ściankach ułożonych w stosunku do siebie pod kątem prostym.

 

Ceownik aluminiowy – charakterystyka

Właściwości ceownika pozostają w bezpośrednim związku z materiałem użytym do jego produkcji – w tym przypadku aluminium. A trzeba przyznać, że aluminium to tworzywo metaliczne o wielu mocnych stronach. Najważniejszą spośród nich jest stosunek masy do wytrzymałości. W porównaniu do stali o tych samych parametrach jest znacznie lżejsze. Ponadto dobrze znosi niekorzystne warunki atmosferyczne. Nie zaszkodzi mu promieniowanie UV, wilgoć oraz duże wahania temperatury. Nie bez znaczenia pozostaje też odporność aluminium na korozję, kwasy i związki azotowe. Dzięki temu bez obaw może być stosowane na zewnątrz. Jego dużym atutem jest też łatwość obróbki. Przy tym pozostaje stosunkowo tanie. Wszystkie te cechy determinują możliwości wykorzystania ceowników aluminiowych.

 

Zastosowanie ceowników aluminiowych

Z uwagi na wymienione wyżej względy, ceowniki aluminiowe zyskały miano jednych z popularniejszych kształtowników. Dlatego bez przeszkód można dostać je w sklepach z branży metalurgicznej, takich jak N.C.D. Metale kolorowe. Rozmaite warianty rozmiarowe pozwalają łatwo dostosować je do konkretnych wymagań konstrukcyjnych. W jakich rozwiązaniach znajdują swoje przeznaczenie?

1. Prace remontowo-wykończeniowe

Ceowniki aluminiowe służą między innymi do budowy stelaży i wsporników. W tej formie znakomicie sprawdzają się w roli konstrukcji wspomagających montaż płyt gipsowo-kartonowych. Stanowią też ramy konstrukcji ścian działowych, regałów czy okien.

2. Architektura ogrodowa

Ceowniki tworzą między innymi konstrukcje szklarni, altan czy przydomowych oranżerii. Wykorzystywane są też do budowy zadaszeń nad drzwiami zewnętrznymi, tarasami i balkonami.

3. Konstrukcje tymczasowe

Bez ceowników aluminiowych trudno wyobrazić sobie budowę hal magazynowych czy rusztowań. Są też podstawowym budulcem ram przydrożnych billboardów.

Ceowniki wykorzystywane są również w wielu gałęziach przemysłu, m.in. przemyśle motoryzacyjnym, kolejowym, lotniczym i maszynowym. Przed zakupem ceowników warto zajrzeć do ich specyfikacji technicznej. Dobrym pomysłem jest też skontaktowanie się z ich dystrybutorem. Dzięki temu można zyskać pewność, że sprawdzą się w planowanej inwestycji.

 

Planujesz budowę myjni samoobsługowej — wybierz sprawdzonego producenta

Paczka kurierem, czy za pośrednictwem brokera?

WhitePress Prawa