Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Biuro to miejsce, w którym koncentruje się praca firmy. Dlatego musi stwarzać idealne warunki do działania – chodzi nie tylko o dobrą atmosferę i ergonomię, ale także o estetykę. Projekt przestrzeni biurowej powinien więc uwzględniać wszystkie te elementy. Jak przełożyć teorię na praktykę? Podpowiadamy.

 

Projektowanie biura – jaki styl wybrać?

Aranżacja biura zaczyna się od wybrania stylu, w jakim utrzymany będzie obiekt. W nowoczesnych firmach stawia się na otwarte przestrzenie - takie, które zapewniają z jednej strony odpowiednio dużo prywatności, a z drugiej, nie dają poczucia izolacji ani „zamknięcia”. Dlatego najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest aranżacja biura open space w minimalistycznym stylu. Projektanci stawiają dziś albo na klimaty industrialne, albo skandynawskie. Wnętrza urządzone w tej estetyce prezentują się świeżo, „czysto” i przestronnie, a to oznacza, że stanowią dobrą wizytówkę firmy.

Po pandemii COVID-19 ważne jest również zwiększenie odległości między stanowiskami pracowników oraz wykonanie projektu biura tak, aby nie stwarzało wrażenia przesadnie zatłoczonego. Zbyt duże zagęszczenie pracowników może być postrzegane przez klientów odwiedzających biuro jako zagrożenie sanitarne. Nad tym, jak ma wyglądać biuro, zastanów się już na etapie jego wynajmowania lub kupowania. Biura na wynajem w Katowicach są przestronne, jednak musisz wybrać takie odpowiadające potrzebom Twoim i Twojej firmy.

 

Jakie meble do biura wybrać?

Przy wyborze mebli biurowych znaczenie mają zarówno estetyka (i jej spójność z ogólną koncepcją aranżacji), jak i ergonomia – przy biurkach pracownicy niejednokrotnie spędzają całą dniówkę. A to oznacza, że warto zainwestować w profesjonalne rozwiązania – zaprojektowane z myślą o użytkowaniu w miejscu pracy.

W nowoczesnych aranżacjach dobrze sprawdzają się np. biurka do pracy na stojąco – idealne np. dla projektantów, ale także innych osób, które spędzają wiele godzin przy laptopie. 

 

Akustyka w biurze – nie zapominaj o niej!

W przestrzeniach typu open-space pojawia się jeden, poważny problem – chodzi o hałas w biurze. Jest niemal nieunikniony – głośne rozmowy między współpracownikami, prowadzone w międzyczasie wideokonferencje, odwiedzający biuro goście… duża intensywność dźwięków powoduje problemy. Hałas jest źródłem podwyższonego stresu i obniżonej efektywności. Dlatego nowoczesny projekt biura powinien kłaść duży nacisk także na akustykę. Jest ona ważna również z perspektywy „reprezentacyjnej” – w firmie potrzebne są dobrze wyciszone miejsca, sprzyjające kameralnym, poufnym rozmowom w cztery oczy.

aobiznes projekt biura

A jak zwiększyć komfort akustyczny pracowników? Dobrze sprawdzają się nowoczesne rozwiązania aranżacyjne, takie jak:

  • panele akustyczne – mogą być montowane na ścianach, suficie, a także w formie przegród między poszczególnymi strefami open-space’u; pomogą pozbyć się nieprzyjemnego pogłosu, a także wytłumić zbyt intensywne rozmowy czy szum maszyn biurowych,

  • dźwiękoszczelne budki telefoniczne – designerskie przestrzenie, przeznaczone np. do prowadzenia rozmów telefonicznych w biurze bez zakłócania spokoju innych pracowników,

  • kabiny akustyczne – idealne do samodzielnej pracy w wydzielonym środowisku (np. przy wideokonferencjach o wysokim stopniu poufności), ale i do spotkań w małym gronie.

Wszystkie te elementy konstrukcyjne można dostosować do układu wnętrz oraz – pod względem estetycznym – do systemu identyfikacji wizualnej firmy. 

 

Jeśli potrzebujesz pomocy przy zaprojektowaniu reprezentacyjnego, a zarazem bezpiecznego i funkcjonalnego biura, skontaktuj się np. z ekspertami firmy Contrato. Tak uzyskasz informacje o najnowszych rozwiązaniach technicznych, które można wdrożyć, aby stworzyć komfortową i nowoczesną przestrzeń do pracy.