Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Stałym elementem procesu produkcyjnego jest kontrola jakości. Częste i wnikliwe kontrole przebiegu prac prowadzących do wytworzenia produktu pozwalają na szybkie wychwytywanie błędów i wprowadzanie poprawek.

Kontroli podlegają materiały, z jakich powstają produkty, sam proces produkcyjny, jak i gotowe wyroby, co łącznie składa się na wysoką jakość produktu końcowego. Kontrolowanie jakości wyrobów może odbywać się z wykorzystaniem rozmaitych metod, ale w ostatnim czasie największym zainteresowaniem cieszy się bezdotykowa kontrola jakości, która opiera się na technologii skanowania 3D.

 

 

Nieinwazyjna kontrola jakości produktu

Skanowanie 3D pozwala na dokładne uchwycenie geometrii produktu i uzyskanie jego precyzyjnych pomiarów. Tak pozyskane dane pomiarowe zestawiane są z założeniami projektowymi, co pozwala na wychwycenie nawet najmniejszych uchybień. Co ciekawe, w przypadku nieinwazyjnej kontroli wyrobów, możemy sprawdzić nie tylko ich wymiary, ale i dokonać inspekcji powierzchni.

Bezdotykowa kontrola jakości odbywa się z wykorzystaniem profesjonalnych skanerów 3D (zobacz ofertę evixscan3d.com), dzięki czemu możliwe jest szybkie i niezwykle dokładne sprawdzenia jakości wyrobu. Skanowanie obiektów przemysłowych przy pomocy profesjonalnych narzędzi pomiarowych to gwarancja pozyskania precyzyjnych danych, które w łatwy sposób można porównać z modelem matematycznym. Tym samym możliwe jest dokonanie rzetelnej i niezależnej oceny geometrii oraz jej zgodności z założeniami konstruktora.

 

 

Bezdotykowa kontrola jakości w warunkach laboratoryjnych lub terenowych

Skanery 3D to urządzenia mobilne, dlatego proces kontroli jakości może odbywać się zarówno w warunkach laboratoryjnych, czyli w laboratorium pomiarowym firmy świadczącej usługi skanowania, jak i w siedzibie firmy klienta lub w terenie. Proces kontroli jakości obejmuje pełną analizę 3D, analizę zużycia, a następnie wykonanie graficznego raportu 3D, kolorowej mapy odchyłek, kontrolę przekrojów i obrysów. Kolorowa mapa odchyłek stanowi wygodne narzędzie w ocenie kształtów swobodnych. Warto też dodać, że w większości przypadków istnieje możliwość personalizacji raportów pod indywidualne potrzeby zamawiającego.

Skanery 3D, wykorzystywane w inżynierii odwrotnej, szybkim prototypowaniu czy właśnie bezdotykowej kontroli jakości, niewątpliwie usprawniają przemysł i branżę produkcyjną na całym świecie. Nieinwazyjna kontrola jakości to nieocenione wsparcie dla tysięcy linii produkcyjnych na całym świecie. Skaner 3D to idealny kontroler jakości produktów wytwarzanych przez firmy o rozmaitym profilu działalności.


artykuł powstał przy współpracy z partnerem