Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Aby kanały wentylacyjne pracowały prawidłowo i zapewniały komfort użytkownikom budynku, muszą być regularnie poddawane zabiegom czyszczenia. Klimatyzacja jest bowiem narażona na rozwój różnych groźnych mikroorganizmów chorobotwórczych, takich jak bakterie i grzyby. Ich obecność negatywnie wpływa na samopoczucie i zdrowia osób przebywających w pomieszczeniach, a zarazem obniża sprawność systemu wymiany powietrza poprzez obniżenie drożności przewodów.

 Bakterie i grzyby w kanalach wentylacyjnych

Jak wygląda identyfikacja zagrożeń?

W zanieczyszczonej wentylacji występują warunki, które są idealne do rozwoju niepożądanych drobnoustrojów. Mikroorganizmy te mogą łatwo i szybko się przemieszczeń, stanowiąc spore zagrożenie dla zdrowia. Ich identyfikacja jest konieczna w budynkach zarówno mieszkalnych, jak i biurowych czy przemysłowych. W kanałach wentylacyjnych najczęściej gromadzą się pałeczki okrężnicy, bakterie Leionella, paciorkowce kałowe czy drożdżaki z grupy candida albinacs. W przypadku niektórych gatunków, zakażania nierzadko okazują się śmiertelne. Ocena jakości powietrza i stanu zanieczyszczenia kanałów wentylacyjnych odbywa się na podstawie wykonanych badań mikrobiologicznych. Obecnie stosuje się w tym celu różne rozwiązania, w tym metodę odciskową na powierzchni wewnętrznej przewodów oraz metodę zderzeniową pod kątem stopnia zabrudzeń. Po pobraniu próbek, konieczne jest oznaczenie liczby drobnoustrojów oraz porównanie wyniku z dopuszczalnymi normami.

 

Jakie jest ryzyko związane z zanieczyszczeniem wentylacji?

Systematyczne czyszczenie kanałów wentylacyjnych jest konieczne, aby układ mógł przez całą dobę wprowadzać nowe świeże powietrze do pomieszczeń i odprowadzać zużyte. Zanieczyszczenia przewód mogą się wiązać w występowaniem wielu niekorzystnych zjawisk. Powietrze dostarczane do pomieszczeń jest wówczas niskiej jakości, co wywołuje u osób obecnych w budynku szereg objawów - w tym bóle głowy, senność, osłabienie, pogorszenie samopoczucia, katar czy kaszel. Bakterie i grzyby zgromadzone w kanałach znacząco osłabiają komfort użytkowników, a zarazem obniżają funkcjonalność całego układu. W takiej sytuacji konieczne jest specjalistyczne czyszczenie kanałów wentylacji mechanicznej, w ramach którego ich stan ulegnie niemal natychmiastowej poprawie.

 

Jak wygląda czyszczenie kanałów wentylacyjnych?

Profesjonalne czyszczenie przewodów wentylacyjnych jest usługą realizowaną przez wykwalifikowanych specjalistów. Zakres działań oraz ich częstotliwość zależą od różnych czynników, w tym wielkości budynku czy poziomu skomplikowania układu. Kompleksowa dezynfekcja kanałów wentylacyjnych to jedna z usług świadczonych przez firmę TETON clean, z której ofertą można się zapoznać na stronie: https://tetonclean.pl/oferta/czyszczenie-kanalow-wentylacyjnych. Sam proces czyszczenia odbywa się przy użyciu różnych rozwiązań, takich jak szczotki i wałki do mycia przewodów o przekroju okrągłym i prostokątnym. Prace muszą być wykonywane po odpowiednim zabezpieczeniu strefy pod kanałami, a także demontażu klap rewizyjnych. Szczotki obrotowe są wprowadzane do przewodów bezpośrednio, dzięki czemu skutecznie rozbijają brud i odciągają go na zewnątrz. Do dezynfekcji służą specjalne środki chemiczne, rozpylane z pomocą odpowiednich dysz. Na koniec niezbędne jest wykonanie dokumentacji zdjęciowej i sporządzenie protokołów.

 

Jaki jest koszt czyszczenia kanałów wentylacyjnych?

Koszty czyszczenia i dezynfekcji przewodów wentylacyjnych zależą od kilku aspektów. Istotną kwestią jest wielkość całego systemu, a więc ilość kanałów wymagających wyeliminowania zabrudzeń. Czynniki te wpływają nie tylko na czas pracy, ale też zużycie materiałów do czyszczenia. Na cenę wpływa też rodzaj zabrudzeń obecnych w wentylacji oraz docelowe zastosowanie samego układu. W przypadku systemów wymagających dostarczania powietrza pozbawionego choćby najmniejszych zanieczyszczeń, koszty będą zwykle wyższe. Dotyczy to chociażby wentylacji w placówkach medycznych, które muszą sprostać licznym wymogom. Z tego też powodu, finalnie cena zawsze powinna być określana indywidualnie.