Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Badanie instalacji elektrycznej
Badanie instalacji elektrycznej pozwala na zapewnienie sprawności działania wszystkich urządzeń elektrycznych, co z kolei jest podstawą do bezpieczeństwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

Badanie instalacji elektrycznej – jak często?

Przepisy prawa jasno określają terminy, w jakich należy wykonywać okresowe badania instalacji elektrycznej. Tak więc jest to obowiązek wszystkich, którzy posiadają na własność obiekty budowlane. Zgodnie z artykułem 62 prawa budowlanego, wszystkie obiekty budowlane, które są użytkowane, muszą być poddawane badaniom instalacji elektrycznej co 5 lat. Co ważne, także obiekty zagrodowe i letniskowe muszą być poddawane badaniom i przeglądom okresowym instalacji elektrycznej. 

Oczywiście, na częstotliwość wykonywania przeglądów instalacji elektrycznej, ma wpływ wiele czynników, w tym narażenie na czynniki zewnętrzne, starość instalacji oraz wyniki, jakie zostały stwierdzone w poprzednim przeglądzie.

 

Na czym polega badanie instalacji elektrycznej?

Przegląd instalacji podzielony jest na dwa etapy: oględziny oraz próby i pomiary. W zależności od obiektu, który ma być poddany badaniu, należy ustalić szczegółowy przebieg przeglądu oraz oględziny instalacji. Te etapy są szczegółowo opisane w Polskiej Normie PN-HD 60364-6:2008.

Oględziny instalacji elektrycznej to przede wszystkim sprawdzenie, jaki jest sposób ochrony przed ewentualnym porażeniem prądem oraz jakie występują przegrody ogniowe i inne środki zapobiegawcze rozpraszaniu się ognia. Ponadto oględziny mają na celu stwierdzenie, czy w obiekcie występują odpowiednie urządzenia zabezpieczające oraz sygnalizujące. Przewody neutralne i ochronne powinny być dobrze oznakowane - oprócz tego w budynku muszą występować oznaczenia ostrzegawcze i schematy informacyjne. To wszystko wpływa na bezpieczeństwo w przypadku ewentualnego zagrożenia prądem lub pożarem.

Pomiary elektryczne instalacji oceniają stan przewodów i gotowość instalacji do prawidłowej pracy. Badanie instalacji elektrycznej to obowiązek, dlatego też warto zajrzeć na stronę https://twoj-elektrykwroclaw.pl/ i zlecić to badanie profesjonalnej firmie. Dzięki temu można mieć pewność dobrze wykonanych pomiarów.

Badanie instalacji elektrycznej jest bardzo ważnym aspektem pozwalającym na bezpieczne użytkowanie budynków. Dlatego też tak ważne jest pilnowanie terminów okresowych przeglądów, by nie dopuścić do zaniedbań.

 

Koła do kosiarki – dobierz je do swoich potrzeb

WhitePress Prawa