Współczesny przemysł diametralnie różni się od tego, jak fabryki wyglądały jeszcze sto lat temu. Wielka w tym zasługa automatyki, która bardzo podnosi wydajność oraz jakość produkcji. Czym jednak dokładnie ona jest?
Co obejmuje automatyka przemysłowa?
Pod pojęciem automatyki przemysłowej kryje się cała gałąź inżynierii. W uproszczeniu, automatyzacja ma wyeliminować obecność człowieka w procesie produkcyjnym – w praktyce zajmuje się on wciąż projektowaniem maszyn, ich zarządzeniem oraz nadzorem, są też takie linie produkcyjne, przy których część zadań wciąż musi wykonywać żywa osoba.
W ramach automatyzacji produkcji wykorzystuje się szereg nowoczesnych urządzeń, dostępnych między innymi na pgsystems.pl. Są to urządzenia do produkcji i realizacji procesów przemysłowych (np. pakowanie, montaż części, prasowanie), urządzenia do kontroli i pomiarów, urządzenia sterujące, systemy łączności, urządzenia zasilające, pompy, napędy, etc. Wszystkie te maszyny muszą oczywiście ze sobą współpracować, w przeciwnym razie linia produkcyjna nie będzie działać zgodnie z założeniami – właśnie dlatego tak ważną rolę w automatyce przemysłowej odgrywa sprawna komunikacja oraz zaawansowany system kontroli.
Gdzie korzysta się z automatyzacji?
Zautomatyzowana produkcja jest dużo szybsza, co zwiększa konkurencyjność przedsiębiorstwa. Nie licząc niszowych manufaktur, które specjalizują się właśnie w rękodziele, dzisiaj praktycznie każdy zakład wytwarzający jakieś dobra korzysta choćby w niewielkim stopniu z automatyki przemysłowej. Tak zorganizowana produkcja znacząco zwiększa tempo prac, ale nie tylko szybkość jest atutem – maszyny się nie męczą, więc mogą pracować na okrągło z dokładnie taką samą wydajnością, nie popełniając błędów.
Automatyzacja pozwala utrzymać jednolity standard produktów – z taśmy produkcyjnej schodzą identyczne przedmioty, chyba że na linii dojdzie do awarii. Tego jednak można uniknąć dzięki czujnikom i kamerom, które nadzorują przebieg produkcji i natychmiast informują centrum dowodzenia o zaistniałych problemach, do tego po wykryciu większej awarii maszyna automatycznie się zatrzymuje. Zmniejsza się także ilość odpadów materiałowych, co podnosi rentowność firmy i przyczynia się do większej dbałości o środowisko.