Interesuje cię auto w leasingu, ponieważ uważasz, że jest to jedna z najlepszych opcji finansowania dla przedsiębiorców. Sprawdź, jakich formalności należy dopełnić, aby stać się użytkownikiem pojazdu przeznaczonego na cele służbowe.
Leasing cieszy się ogromną popularnością wśród właścicieli firm, ponieważ pozwala na użytkowanie pojazdu bez konieczności angażowania sporej gotówki na start. Chociaż taka forma finansowania bazuje na uproszczonych procedurach, koniecznością jest dopełnienie kilku podstawowych formalności.
Ustalenie warunków umowy leasingowej
Formalności dotyczące leasingu samochodu rozpoczynają się zwykle od ustalenia optymalnych warunków umowy. Na tym etapie leasingobiorca deklaruje:
- wysokość opłaty wstępnej,
- czas trwania finansowania,
- wysokość wykupu.
Na tej podstawie firma leasingowa przygotowuje umowę do podpisania – wraz z harmonogramem spłaty miesięcznych rat.
Auto w leasingu – jakie dokumenty są potrzebne?
Każda firma leasingowa działa w oparciu o własne zasady, dlatego lista wymaganych dokumentów może się nieznacznie różnić. Najczęściej jednak koniecznością jest dostarczenie:
- wpisu do ewidencji działalności gospodarczej,
- umowy spółki – w przypadku spółki cywilnej jako wnioskodawcy,
- zaświadczeń o nadaniu numeru NIP i REGON,
- kserokopii dowodu osobistego przedsiębiorcy lub wspólników.
Jeżeli auto w leasingu ma być użytkowane przez spółkę prawa handlowego, wówczas wymaganymi dokumentami są m.in.:
- wypis z Krajowego Rejestru Sądowego – ważny jest tylko 3 miesiące,
- umowa spółki w formie aktu notarialnego,
- zaświadczenie o nadaniu numeru NIP i numeru REGON.
Koniecznością jest także dostarczenie dokumentów finansowych, np. deklaracji podatkowych, oświadczeń o stanie zobowiązań, oświadczeń o niezaleganiu w ZUS i US, deklaracji majątkowej. Wyjątek może stanowić sytuacja, w której opłata wstępna oscyluje na poziomie 30-40%.
Jak wybrać korzystny leasing samochodowy?
Zanim zdecydujesz się na auto w leasingu, porównaj oferty przygotowane przez 2-3 leasingobiorców. Pod uwagę weź kilka istotnych parametrów, które pozwolą na wybór korzystnego rozwiązania w zakresie finansowania.
- Wysokość opłaty wstępnej
Jeśli zależy ci na optymalizacji podatkowej, uiść wyższy czynsz inicjalny – tylko wtedy większą część opłaty zaliczysz w koszty uzyskania przychodu.
- Wysokość miesięcznej raty
Aby nie obciążać firmowego budżetu, zadbaj o niską miesięczną ratę. Taką możliwość daje m.in. Leasing KINTO One na samochód używany dostępny w ofercie Toyota Leasing. Dlaczego? Rata wyliczana jest w oparciu o utratę wartości rzeczywistej auta w okresie finansowania.
- Możliwość wymiany auta bez angażowania środków własnych
Auto w leasingu – po zakończeniu umowy – wcale nie musi być twoją własnością. Po zakończeniu umowy możesz sprzedać pojazd dealerowi, a uzyskane pieniądze przeznaczysz na spłatę ostatniej raty oraz czynsz inicjalny kolejnego finansowania. Dzięki temu możesz użytkować auto w leasingu będące stale na gwarancji.
Auto w leasingu to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą utrzymać płynność finansową i skorzystać z optymalizacji podatkowej. Warto jednak upewnić się, że wybrana oferta wpisuje się w potrzeby i oczekiwania.